A A A

iPad a problemy ze spaniem

30 grudnia 2014, 07:10
Wieczorne korzystanie z iPadów i innych urządzeń posiadających wbudowane diody LED-owe może zakłócać nasz zegar biologiczny, poprzez zaburzanie wydzielania hormonu melatoniny.
iPad a problemy ze spaniem

Zespół naukowców z Brigham and Women's Hospital w Bostonie odkrył, że niebieskie światło z diod LED-owych może powodować, że następnego dnia będziemy niewyspani. Oczywiście, o ile z iPada korzystamy przed snem. Badania wykazały, że osoby używające tabletów lub e-booków zasypiają później niż te, które w tych samych okolicznościach czytają klasyczne książki.

- Odkryliśmy, że stosowane w tych urządzeniach do podświetlenia ekranu niebieskie światło diod LED zakłóca naturalny rytm zegara biologicznego. Uczestnikom eksperymentu, używającym e-booków trudniej było zasnąć, byli wieczorem po prostu mniej śpiący, ich organizm wydzielał mniej istotnego dla snu hormonu, melatoniny, zegar biologiczny się opóźniał, w związku z czym z kolei rano byli bardziej zaspani - powiedziała współautorka pracy, doktor Anne-Marie Chang. (za RMF24.pl).

Już wcześnie było wiadomo, że światło niebieskie o długości fali ok. 450 nm może zaburzać funkcjonowanie zegara biologicznego. Do tej pory jednak nikt nie zbadał wpływu korzystania z iPadów na jakość snu fazy REM. Podobne efekty wywołuje także światło innych tabletów, smartfonów czy laptopów. Dla jakości naszego snu, zdecydowanie lepiej sięgnąć po tradycyjną książkę.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto