A A A

Niezbędnik gracza

PC Format 12/2015
Producenci sprzętu komputerowego demonstrują swoją siłę zawsze w obszarze najdroższych i najbardziej wydajnych produktów, ale zwykłego Kowalskiego interesuje raczej produkt przeciętny  zarówno dobry, jak i niedrogi. Taki, jak testowane przez nas karty graficzne, które wystarczą graczom o niewygórowanych oczekiwaniach. Artur Wyrzykowski

Dwa światy

Procesory graficzne AMD i Nvidii wyraźnie się różnią, ale łączy je również wiele. Dla użytkownika najważniejsze jest to, że w obu przypadkach za podobną cenę otrzymuje podobną wydajność. W przypadku układów AMD jest ona może nieco wyższa, natomiast układy Nvidii mają lepszą efektywność energetyczną.

Proces tworzenia układów graficznych jest natomiast zupełnie inny. AMD od czterech lat (od czasu układów Radeon HD 7000) rozwija architekturę Graphics Core Next, co ma zarówno zalety, jak i wady. Do pierwszych należy stabilność platformy i brak rewolucyjnych zmian, które – jak wiadomo – także w przypadku sprzętu komputerowego nie zawsze wychodzą na dobre. Minusem jest brak przełomowych nowości – zazwyczaj nowa seria kart w większości obejmuje stare modele z nowymi oznaczeniami – tylko niektóre układy są faktycznie nowe.

Najlepszym przykładem jest seria Rx 300. Radeon R9 380 jest odświeżonym układem R9 285 z nieco wyższymi parametrami (z zegarem rdzenia 970 MHz i zegarem pamięci 1425 MHz), a najważniejszą zmianą jest to, że układy są dostępne z pamięcią o pojemności 4 GB. Podobnie R7 370 jest dokładnym następcą układu 265, a R7 360 zastępuje układ 260.

Nvidia częściej zmienia architekturę swoich kart graficznych i są to zmiany dalece wykraczające poza zmianę nazwy i częstotliwości taktowania. Dla twórców gier stanowi to spory problem, bo wykorzystanie maksymalnej mocy nowej architektury wymaga dodatkowej pracy. Oznacza to również, że uzyskanie najlepszej jakości obrazu w nowszych grach może być niemożliwe na starszych kartach graficznych.

Osoby śledzące rynek kart graficznych doskonale wiedzą, że w przypadku nowych serii kart Nvidii można „naciąć się” i trafić na modele starszej generacji, choć działa to i w drugą stronę, czego dowodem jest GeForce GTX 750 Ti – jedyny układ z najnowszej rodziny Maxwell, który znalazł się wśród starszych kart z serii 700 (Kepler).

Więcej podobieństw niż różnic

Obaj producenci stale śledzą poczynania konkurencji, więc rozwiązania jednej z firm za chwilę pojawiają się w produktach drugiej. Dotyczy to choćby sposobu renderowania włosów (AMD TressFX i Nvidia HairWorks) czy pracy wielomonitorowej (AMD Eyefinity i Nvidia Surround). Wszystkie te rozwiązania są zaszyte w karcie graficznej i sterownikach, więc zmiana grafiki na sprzęt innego producenta pozwala uzyskać nieco inny zestaw funkcji.

Inaczej jest jednak w przypadku technologii służących synchronizacji pracy karty graficznej i monitora. W przypadku AMD jest to FreeSync, natomiast Nvidia równolegle rozwija technologię G-Sync. Efekt stosowania obu rozwiązań jest taki sam (można wyłączyć synchronizację pionową bez przykrych konsekwencji w postaci rwania obrazu), ale w obu przypadkach potrzebny jest monitor wspierający dane rozwiązanie. Zatem wymiana Radeona na GeForce’a (lub na odwrót) sprawi, że konieczna będzie również wymiana monitora – w przeciwnym wypadku stracisz dostęp do danej funkcji, warto więc o tym pamiętać przed zakupem grafiki. Monitory z technologią FreeSync są znacznie tańsze (kosztują od 1200 zł – model LG 29UM67), bo w przeciwieństwie do G-Sync nie wymaga ona osobnego modułu sprzętowego.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto