A A A

PDF pod pełną kontrolą

PC Format 12/2014
Praca na plikach PDF bez odpowiednich narzędzi bywa kłopotliwa. Zapisane w tych plikach dokumenty i prezentacje nie zawsze da się w prosty sposób edytować. Czasami jednak wystarczy przekształcić PDF na inną postać, aby odzyskać kontrolę nad jego zawartością. Pomoże w tym program PDF Shaper. MACIEJ PIOTROWSKI

Graficzno-tekstowe dokumenty w formacie PDF doskonale się ogląda. Niezależnie od tego, na jakiej platformie i w jakim systemie je otworzymy, zawsze zachowują swój oryginalny układ, dzieki czemu wyglądają dokładnie tak samo. Niestety dużo trudniej modyfikuje się ich zawartość. Istnieją co prawda przeznaczone do tego aplikacje, zdolne ingerować w treść dokumentów PDF, ale trzeba za nie zazwyczaj zapłacić. Zamiast tego możesz skorzystać z darmowego pakietu narzędzi PDF Shaper, by za jego pomocą zamienić plik zapisany w tym formacie na dokument tekstowy RTF lub obraz bądź wyeksportować z niego tylko niezbędną zawartość. Co więcej, dzięki niemu bez trudu połączysz i rozdzielisz PDF-y, a także zabezpieczysz je przed nieuprawnionym dostępem.

Konwersja dokumentu PDF na plik RTF

Obsługa programu jest wyjątkowo intuicyjna. Uproszczony interfejs z wymownymi ikonami dość jednoznacznie wskazuje efekt działania poszczególnych funkcji. Wskazanie pożądanej opcji nie powinno więc stanowić problemu nawet dla mniej zaawansowanych użytkowników. Każdorazowo warto jednak dokładnie zapoznać się z opisem, bo niektóre z dostępnych tu operacji na pliku PDF nie prowadzą do jego przekształcenia w inny format, a jedynie tymczasowego wyeksportowania jego treści.


Choć instalacja programu jest standardowa, koniecznie zwróć uwagę na jeden z jej początkowych ekranów. Zostaniesz w nim poproszony o wyrażenie zgody na doinstalowanie dodatkowej zawartości w postaci gry sieciowej BigFarm. Ponieważ wiąże się to z kolejną ingerencją w system, tym razem zamontowaniem w nim platformy usług i aplikacji Pokki, zalecamy zaznaczenie pola Nie akceptuję i kontynuację instalacji głównego programu za pomocą przycisku Next.


Pierwsze uruchomienie aplikacji nastąpi automatycznie. Z wyświetlonego wówczas panelu kontrolnego wybierz opcję PDF to Word, aby zainicjować przenoszenie treści PDF-a do łatwo edytowalnego formatu RTF, obsługiwanego między innymi przez program Microsoft Word.


Właściwe okno konwertera, które pojawi się wówczas na ekranie, pozwoli ci wskazać plik źródłowy, który ma zostać przekształcony. Wystarczy, że klikniesz  ..., a  następnie skorzystasz z systemowego eksploratora. Po zatwierdzeniu swojego wyboru przyciskiem Otwórz interesujący cię plik wraz z prowadzącą do niego ścieżką dostępową znajdzie się w polu Source PDF. Jednocześnie puste dotąd pole Save to RTF, informujące o docelowej lokalizacji pliku wynikowego, zostanie automatycznie uzupełnione domyślnym przekierowaniem dokładnie do tego samego folderu. Pamiętaj jednak, że w każdej chwili możesz to zmienić, klikając znajdujący się obok przycisk ....


Przed rozpoczęciem faktycznej konwersji możesz jeszcze sprecyzować, których stron dokumentu ma ona dotyczyć. Wystarczy, że w pole Extract pages wpiszesz interesujące cię numery stron. Jeśli jednak potrzebujesz znacznie dokładniej określić elementy, które mają zostać poddane konwersji, przejdź do zakładki Options i zaznaczając pole Coustom process, aktywuj odpowiadające im ustawienia.


Miej jednak na uwadze, że ich domyślna konfiguracja nakazuje uwzględnić wszystkie komponenty dokumentu podczas procesu jego przekształcania. W celu pominięcia któregokolwiek z nich rozwiń przypisane doń menu i wybierz jedną z pozostałych opcji. Za pomocą pierwszej – Leave Space – spowodujesz, że program przeskoczy dany element, pozostawiając w jego miejscu stosowną lukę. W drugiej – Skip – ów składnik zostanie całkowicie zignorowany.


Kiedy już zdefiniujesz wszystkie ustawienia, możesz powrócić do zakładki Single file i naciskając przycisk Convert, zainicjować konwersję pliku do dokumentu RTF. W zależności od stopnia jego skomplikowania proces ten może trwać od kilku do kilkudziesięciu sekund. Jego postępy możesz obserwować w nowo wyświetlonym oknie Process. Dowiesz się z niego również o pomyślnym zakończeniu całej operacji.


Jeśli chciałbyś skonwertować więcej niż jeden PDF, doskonale nadaje się do tego opcja przetwarzania wsadowego, umożliwiająca zamianę formatów kilku plików w tym samym czasie. Znajdziesz ją w zakładce Multiple files. Wystarczy, że przyciskiem bądź za pomocą metody przeciągnij i upuść dodasz do listy interesujące cię pozycje, wskażesz miejsce docelowe dla przetworzonych plików i klikniesz przycisk Convert.

Inne pomocne narzędzia

Poza wspomnianymi w artykule funkcjami program PDF Shaper ma również opcje umożliwiające konwertowanie zdjęć do plików PDF i odwrotnie. Znakomicie radzi sobie też z łączeniem kilku różnych PDF-ów w jeden oraz wyciąganiem z nich konkretnych, wyselekcjonowanych danych: tekstu, zdjęć czy całych stron, np. podczas dzielenia dokumentu na osobne pliki. Dla zaawansowanych użytkowników przygotowano tu również opcje rotacji, wycinania fragmentów oraz ustawiania metadanych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto