A A A

Photoshop czy GIMP?

PC Format 12/2012
Czy w celu edytowania fotografii, tworzenia i opracowywania projektów graficznych trzeba kupować komercyjnego Photoshopa CS6? Może wystarczy jego młodszy i tańszy brat Photoshop Elements 11 albo sprawdzi się w tych zadaniach darmowy GIMP? Porównujemy możliwości wymienionych programów. MATEUSZ NOSEL

Większość zadań można wykonać za pomocą nie jednej, ale kilku różnych aplikacji. Dziś, gdy coraz częściej wybieramy rozwiązania legalne, zaczynamy się zastanawiać, czy naprawdę niezbędny jest kosztujący kilka tysięcy złotych profesjonalny program. Może lepiej kupić jego okrojoną wersję, która kosztuje 10 razy mniej, a ma wszystkie potrzebne funkcje? A może istnieje darmowy odpowiednik takiego programu?

Rozpoczynamy cykl, w którym będziemy porównywać aplikacje komercyjne z ich tańszymi i darmowymi odpowiednikami. Ten cykl nie jest typowym pojedynkiem. Jeśli już, to silniejszego ze słabszym, bo przecież z góry wiadomo, że wygra bogatsza komercyjna wersja. Naszym celem jest tym razem nie ocena programów, ale odpowiedź na pytanie, czy trzeba wydawać fortunę na aplikacje profesjonalne.

Porównanie przeprowadzamy z punktu widzenia typowego, domowego użytkownika komputera.

Z czym do zdjęcia

Jednym z kluczowych pytań, które należy sobie zadać przy wyborze programu graficznego, jest to, do czego tak naprawdę potrzebujesz takiego oprogramowania. Oczywiście zakładamy, że chcesz zrobić więcej niż zmiana wielkości obrazka. Może zamierzasz zajmować się wyłącznie obróbką zdjęć. A może chcesz tworzyć publikacje do druku lub szablony stron WWW.

Photoshop powinieneś wybrać, jeżeli wiążesz swoją przyszłość z zawodem grafika i zamierzasz rozwijać się w tym kierunku, podejmując studia o takim profilu. Im wcześniej opanujesz profesjonalny program, tym lepiej dla ciebie, bo szybciej staniesz się wykwalifikowanym potencjalnym pracownikiem. Mimo wielu podobieństw obu programów – Photoshopa i GIMP-a – różnice są bardzo znaczące w samej obsłudze i skrótach klawiszowych i mogą być utrudnieniem przy zmianie oprogramowania. Jako zawodowy grafik będziesz zmuszony do pracy na plikach PSD, chociażby w przypadku kooperacji z innymi grafikami. I choć GIMP radzi sobie z otwieraniem plików z Photoshopa, to niestety nie zawsze robi to idealnie i źródłowe pliki mogą się nieco różnić od tych, które powstały w Photoshopie.

GIMP jest świetnym darmowym odpowiednikiem swojego komercyjnego konkurenta i doskonale się sprawdza w zaawansowanych zastosowaniach domowych i amatorskich. Większością funkcji i możliwości nie ustępuje Photoshopowi. Problemem w przypadku tworzenia projektów do druku może być brak obsługi kolorów zestawu CMYK, który jest powszechnie stosowany w poligrafii.

Photoshop Elements 11 jest wart twojej uwagi, jeżeli szukasz niedrogiego programu do edycji zdjęć o sporych możliwościach, a interfejs GIMP-a cię odstrasza.

Interfejs użytkownika

Na pierwszy rzut oka Photoshop CS6 i GIMP wyglądają na programy dość skomplikowane. Zasada rozmieszczenia elementów narzędziowych jest bardzo podobna, ale interfejsy programów nieco się różnią.

Interfejs GIMP-a jest lekko chaotyczny i zdecydowanie mniej uporządkowany niż ten z Photoshopa. Aby sprawnie poruszać się po tych programach, trzeba poświęcić trochę czasu na poznanie wszystkich funkcji i elementów. Mimo podobieństwa w zakresie możliwości technicznych obu aplikacji różnice w obsłudze interfejsu są znaczące. Różnią się nie tylko nazwy funkcji, mechanizmów, ale też rozmieszczenie elementów interfejsu i skróty klawiszowe.

Photoshop Elements 11 zaskakuje prostotą interfejsu, który po uruchomieniu prezentuje się wręcz ubogo. W zależności od stopnia zaawansowania użytkownika programiści przygotowali trzy tryby pracy Quick, Guided, Expert. Najprostszy umożliwia sprawne posługiwanie się nim nawet poczatkującym użytkownikom. Użytkownik, nie wnika w to, jak trzeba wykonać daną operację. Widzi przykładowe warianty efektu końcowego i wybiera ten, który mu odpowiada. Tryb z podpowiedziami jest idealny dla osób, które chcą się czegoś nauczyć – program prowadzi za rękę i pokazuje, jak krok po kroku wykonywać skomplikowane operacje. Tryb ekspercki jest zbliżony do interfejsu klasycznego Photoshopa i daje wolną rękę w posługiwaniu się wszystkimi narzędziami.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto