A A A

Portfel w komórce - NFC zamiast karty płatniczej

PC Format 5/2013
Rewolucja mobilna omijała jak dotąd systemy płatności. To się jednak zmienia dzięki upowszechnieniu się wydajnych smartfonów. Modele z chipami NFC pozwalają na użycie komórki w roli karty zbliżeniowej. Pojawiają się również bardziej uniwersalne systemy, jak PKO IKO, który pozwala na płacenie także ze smartfonów, które nie są wyposażone w chip NFC. BARTŁOMIEJ MROŻEWSKI

Większość użytkowników smartfonów jest tak do nich przywiązana, że wychodząc z domu, prędzej zapomni portfela niż komórki. Choćby z tego powodu warto pomyśleć o płaceniu telefonem, np. jako zapasowym sposobie, uzupełniającym tradycyjny „plastik”. Argumentem przemawiającym za płatnościami komórką jest też większe bezpieczeństwo.

W ostatnich tygodniach przetoczyła się przez media lawina informacji o pomysłowych złodziejach kradnących środki z kart zbliżeniowych. Jest to możliwe dlatego że drobne transakcje nie wymagają podawania PIN-u. Kupując liczne towary poniżej 50 zł, są w stanie szybko pozbawić nieostrożnego właściciela sporej kwoty, szczególnie jeśli ten nie zauważył utraty karty i nie zastrzegł jej. Wówczas bank ponosi tylko ograniczoną odpowiedzialność za straty. Systemy płatności bazujące na smartfonach są bezpieczniejsze choćby dlatego, że wymagają aktywowania aplikacji płatniczej za pomocą kodu PIN. Dlatego, nawet jeśli stracisz telefon i nie zdążysz zablokować konta, ryzyko, że zostaniesz okradziony, jest minimalne.

Systemów płatności mobilnych w Polsce jest już kilka. W artykule przyjrzymy się trzem najnowocześniejszym produktom: systemowi płatności mobilnych banku PKO BP – IKO, który nie wykorzystuje NFC, dzięki czemu działa na każdym smartfonie, a także dwóm usługom bazującym na NFC, oferowanym przez T-Mobile oraz Orange we współpracy z bankami.

Jaki telefon jest dobry do płacenia

Coraz więcej telefonów, dostępnych zarówno u operatorów, jak i na wolnym rynku, ma wbudowany chip NFC (Near Field Communication). Umożliwia on szybkie i łatwe nawiązywanie połączeń radiowych na bardzo małej odległości (do 20 cm). Pozwala na komunikowanie się w celu wymiany danych z innymi urządzeniami NFC oraz z czytnikami kart zbliżeniowych. Możliwe jest także odczytywanie pasywnych niezasilanych urządzeń, tzw. tagów. Większość telefonów NFC, które są obecnie na rynku, jest dość drogich. Wyjątkiem jest Nokia Lumia 610 NFC (na zdjęciu), którą można kupić bez umowy za 400–500 zł lub za złotówkę z kontraktem operatora. Telefon ma ekran 3,7” 480x800 px, 8 GB pamięci i system Windows Phone 7,5 Mango. Jest to dobre urządzenie do rozpoczęcia przygody z płatnościami zbliżeniowymi przy użyciu chipu NFC. Inne, droższe telefony, które obsługują ten standard płatności, to m.in.: HTC One X, Nokia Lumia 920, Sony Xperia P, Sony Xperia T, Samsung Galaxy SIII.

Elektroniczna portmonetka Orange

Usługa płatności mobilnych Orange Cash jest kartą przedpłaconą w standardzie MasterCard PayPass. Oznacza to, że nie jest powiązana z twoim kontem osobistym, a przed uregulowaniem rachunku musisz przelać na nią środki. Możesz to zrobić nie tylko przelewem bankowym, ale też na poczcie. Kartę Orange Cash możesz otrzymać z nowym telefonem NFC lub wymienić swoją aktualną kartę, np. jeśli kupiłeś telefon z NFC na otwartym rynku. Karta płatnicza jest „uśpiona”. Aktywuje ją przelew środków na powiązane z nią konto. Po aktywacji karta pozostaje anonimowa, tak jak np. przedpłacona karta prezentowa. To może być zaletą, bo pozwala płacić za wszystko bez informowania o tym swojego banku. Zaplecza transakcyjnego dla Orange Cash dostarcza mBank, który zachęca promocjami do rejestracji karty, a nawet do przekształcenia jej w konto osobiste. Nie musisz tego robić. Nawet bez rejestracji można w specjalnym serwisie sprawdzić saldo i wyciąg z ostatnich 20 operacji.

Same płatności są bardzo proste. Po włożeniu karty do telefonu i przelaniu środków wystarczy włączyć nadajnik NFC i przyłożyć kartę do czytnika. Podobnie jak w przypadku zwykłej karty zbliżeniowej przy transakcji powyżej 50 zł będziesz poproszony o PIN. Znajduje się on razem z informacją o powiązanym z kartą SIM rachunku na liście w kopercie, którą otrzymujesz od Orange.

PLUSY:
 • Najprostsza w użyciu
 • Bezpieczna; złodziej, nawet jeśli dostanie się do naszego telefonu, nie opróżni całego konta
MINUSY:
 • Karta przedpłacona, zmusza do przewidywania wydatków
 • Choć to usługa mBanku, nie integruje się z kontem w mBanku

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto