Programy antywirusowe dla Androida
Do testu wybraliśmy osiem płatnych i darmowych aplikacji, które charakteryzują się najwyższym współczynnikiem wykrywania zagrożeń. W porównaniu znalazły się trzy programy, których pełna funkcjonalność jest dostępna za darmo: Sophos, AVL oraz McAfee. Ten ostatni wyświetla reklamy – można je wyłączyć, kupując wersję Premium.
Osoby, które boją się, że działanie programu narazi je na koszty związane z transmisją danych, możemy uspokoić. Aplikacje nie korzystają z niej bez wiedzy użytkownika, a sposób pobierania aktualizacji można skonfigurować w ustawieniach programu (np. wybierając aktualizowanie tylko za pośrednictwem sieci Wi-Fi).
Większość aplikacji została dobrze przetłumaczona na język polski. Wyłącznie angielskie menu mają darmowe Sophos
i AVL oraz płatny Trend Micro.
Najlepszy interfejs ma program Eset, którego ekran główny podzielono na kilka czytelnych sekcji – każda prowadzi do innej funkcji aplikacji. Pozostali producenci stosują podział w postaci listy (np. Sophos) lub menu wysuwanego z boku ekranu (Bitdefender). Najmniej przypadło nam do gustu menu na planie koła w aplikacji AVL. Dodatkową wadą tego interfejsu jest niska rozdzielczość wykorzystanych elementów graficznych.
Ważne, aby na ekranie głównym oprócz nazw funkcji wyświetlane były także komunikaty o stanie zabezpieczeń. W sposób czytelny robią to np. aplikacje Sophos i McAfee. Komunikaty wyświetlane są też w pasku powiadomień, a program McAfee ma przydatny widget wysuwany z boku ekranu.
Ochrona przed niebezpiecznymi stronami rzadko działa poprawnie w najpopularniejszej przeglądarce, Chromie. Godne pochwały wyjątki to programy Bitdefender, Trend Micro i AVL. Aplikacja Norton ma własną przeglądarkę, która filtruje strony. Ta aplikacja daje też możliwość wykonania kopii zapasowej kontaktów. Taką funkcję ma też McAfee – w apce zabezpieczysz ponadto historię połączeń i wiadomości oraz, jeśli kupisz wersję premium, multimedia.
Interesująco prezentują się dodatkowe funkcje antykradzieżowe – możliwość sfotografowania chwilowego posiadacza telefonu przednią kamerą (Eset, McAfee, Bitdefender) oraz blokowanie wymiany karty SIM (aplikacje z miejsc od 1. do 3. oraz Sophos). McAfee niepotrzebnie ostrzega
o wykonaniu zdjęcia dźwiękiem – złodziej zdąży usunąć się z pola widzenia aparatu.
W programie Trend Micro nie udało się uruchomić funkcji kontroli prywatności na Facebooku.