A A A

Przenieś zamiast usuwać

PC Format 12/2012
Gdy na dysku robi się zbyt ciasno, nie musisz szukać największych gier i aplikacji do usunięcia. Program SymMover przeniesie je na większy dysk bez utraty ustawień lub zapisanych stanów gier. MACIEJ PIOTROWSKI

SymMover (program można pobrać z serwisu PC Format Programy) umożliwia przenoszenie folderów aplikacji między dyskami przy zachowaniu ich systemowych powiązań. Tworzony jest specjalny link między folderem źródłowym a jego lokalizacją docelową. Dzięki temu wszystkie przeniesione aplikacje działają tak, jakby nigdy nie były ruszane z miejsca. A gdy znikną problemy z wolną przestrzenią dyskową, programy w każdej chwili mogą z powrotem trafić na swoje miejsce. Ponieważ do transferu aplikacji osadzonych w systemie niezbędny jest nieograniczony dostęp do plików, koniecznie upewnij się, że masz uprawnienia administratora. Aby uniknąć nieoczekiwanych problemów, nie należy przenosić uruchomionych aplikacji i usług systemowych.

Błyskawiczny transfer dowolnej aplikacji

Przejrzysty interfejs programu sprawia, że przeniesienie gry lub aplikacji z jednego dysku na drugi i z powrotem to kwestia kilku kliknięć myszką.


Pierwsze uruchomienie programu może zająć kilkadziesiąt sekund. W tym czasie zbiera on informacje o wszystkich zainstalowanych w systemie aplikacjach. Po zakończeniu wyświetlony zostanie regulamin użytkowania programu, który zaakceptujesz przyciskiem Accept.Na ekranie zobaczysz puste okno aplikacji. Aby dodać program lub grę do listy folderów, które mają zostać przeniesione na inny dysk, kliknij ikonę +. Następnie w nowo wyświetlonym oknie Add wybierz interesującą cię pozycję, po czym kliknij przycisk Add Folder.


Gdyby jednak poszukiwany przez ciebie program nie znajdował się we wspomnianym wyżej spisie, w każdej chwili możesz wskazać go ręcznie. Kliknij zakładkę Folders on your computer i z wyświetlonego drzewa katalogów wybierz ten jeden, konkretny folder.


Wybrane aplikacje i foldery pojawią się po lewej stronie głównego okna programu, na liście folderów źródłowych Folders in Source. Każda znajdująca się tu pozycja zawiera takie informacje, jak: nazwa programu, przypisana mu ikona, ilość zajętej przestrzeni dyskowej, aktualna lokalizacja oraz miejsce docelowe, do którego trafi ów program po przeniesieniu. Zwróć też uwagę na linijkę opisującą status aplikacji. Informacja oznacza, że dany element pozostaje w gotowości, oczekując twojej decyzji.Domyślną lokalizacją docelową dla przenoszonych aplikacji jest folder SymMover utworzony na kolejnym w hierarchii dysku twardym –  Destination. Możesz go zmienić na inny, w tym celu kliknij ikonę z kołem zębatym, która wywoła okno: Settings (opcji program). Naciśnięcie przycisku pozwoli ci wskazać nową lokalizację końcową w drzewie katalogów. Jeśli chcesz, aby stała się ona ustawieniem domyślnym, zaznacz ją myszką, po czym kliknij Set as default.


Po powrocie do okna głównego wskaż aplikację, którą chcesz przenieść. W tym celu zaznacz odpowiadające jej pole. Zwróć uwagę na zmiany, jakie zaszły na przedstawionych ikonach dysków twardych biorących udział w procesie transferu. Zielonym kolorem została tu oznaczona ilość zwalnianej pamięci na dysku źródłowym, czerwoną barwą – ilość miejsca, o jaką zmniejszy się dysk docelowy. Pod obiema ikonami znajdziesz również dokładne dane dotyczące wagi folderu przesuwanego na większy dysk. W naszym przykładzie jest to 11 011 MB.


Po kliknięciu zielonej strzałki rozpocznie się proces przenoszenia aplikacji i tworzenia przypisanego jej powiązania. Faktyczny transfer rozpocznie się, gdy potwierdzisz swoją decyzję przyciskiem Tak. Status tej aplikacji zmieni się na Moving, a na ekranie pojawi się systemowe okno kopiowania plików.


Kiedy nazwa wybranej aplikacji zostanie wyświetlona po prawej stronie okna programu SymMover, a jej status zmieni się na  Moved to destination, będzie to oznaczało, że proces przenoszenia tej aplikacji i tworzenia połączenia systemowego został pomyślnie zakończony.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto