Test banków energii - awaryjne zasilanie
- Czym są powerbanki
- Parametry urządzeń
- Opis 2 najciekawszych modeli

Podczas gdy zapasowy akumulator pasuje zazwyczaj do jednego urządzenia, powerbankiem możesz zasilić dowolny gadżet – wystarczy podłączyć go odpowiednim kablem do urządzenia.
To, na jak długo wystarczy takie ładowanie, zależy od pojemności powerbanku (wbudowanego w urządzenie akumulatora). Większość modeli – nawet tanich, za 50 zł – ma pojemność wystarczającą do naładowania baterii smartfonu. Droższe naładują go nawet 3–4 razy. Pojemność, mierzona w mAh, jest najważniejszym parametrem, którym należy się kierować podczas wyboru urządzenia. Niestety parametr jest w niemal wszystkich wypadkach zawyżany (szczegóły w wynikach testu).
Akumulator powerbanku ładujesz za pomocą ładowarki micro-USB. Zazwyczaj nie jest ona dołączona do urządzenia, ale możesz użyć w tym celu ładowarki od smartfonu.
Czas ładowania banku energii jest dość długi – od kilku do kilkunastu godzin (tym dłuższy, im większa pojemność powerbanku). Dlatego ładowanie najlepiej rozpocząć kilka godzin przed wyruszeniem w podróż (np. dzień wcześniej). Możesz skrócić czas ładowania, stosując ładowarkę o wyższym prądzie ładowania. Takie ładowarki są najczęściej dołączone do urządzeń o pojemnych akumulatorach, np. tabletów.
Powerbank sygnalizuje stan naładowania za pomocą diod na obudowie. Możesz sprawdzić, ile energii pozostało zmagazynowane w banku, lub śledzić proces ładowania.
Oprócz zestawu kabli lub przejściówek do banku może być dołączone etui do jego przechowywania.