A A A

Test myszek do laptopów - zamiast touchpada

PC Format 07/2014
Touchpad to popularne urządzenie sterujące, obecne w każdym laptopie. Jednak nawet jeśli jest bardzo dobry, to i tak sterowanie systemem za pomocą myszki jest wygodniejsze. Właśnie z myślą o użytkownikach laptopów sprawdziliśmy możliwości kilkunastu dobrych myszek. ARTUR WYRZYKOWSKI

Komunikacja

Obecnie większość myszek komunikuje się z komputerem z użyciem własnych, miniaturowych odbiorniczków działających na częstotliwości 2,4 lub 5 GHz albo z wykorzystaniem technologii bluetooth. Obecnie lepszym rozwiązaniem wydaje się to ostatnie – nie potrzeba żadnego odbiorniczka, nie zajmuje się portu USB. Bluetooth jest w większości laptopów, a jeśli nie, to można go dokupić za kilka złotych. Poza tym technologia ta pozwala na komunikację myszy np. z tabletami w ogóle pozbawionymi USB.

Oprócz sposobu komunikacji każda mysz cechuje się tzw. częstotliwością raportowania lub próbkowania – to szybkość, z jaką wysyła informacje o swoim położeniu. Oczywiście im szybsza, tym lepiej, bo ruch kursora na ekranie teoretycznie będzie bardziej płynny. Standardowo częstotliwość ta wynosi około 125 Hz i w zasadzie jest wystarczająca. Wyjątkiem są gry, w których potrzebna jest większa dokładność, dlatego niektóre myszy pozwalają zwiększyć częstotliwość do 250, 500, a nawet 1000 Hz. Obejściem problemu zbyt niskiej częstotliwości raportowania jest stosowanie myszy przewodowych, których nadal używa większość graczy.

Zasilanie

Podczas intensywnego używania myszy baterie AAA szybko się zużywają, a większe AA bardzo zwiększają wagę myszy. Stąd pomysł na wbudowane akumulatory, choć wcale nie rozwiązują one wszystkich problemów. Przy niewielkiej pojemności i tak trzeba je ładować co kilkanaście dni, poza tym po kilkuletniej eksploatacji mysz będzie się nadawała do wyrzucenia, bo ogniwa całkowicie stracą swoją pojemność. Ale dzięki nim myszka może być lżejsza.

Cechy dobrej myszki do laptopa

 • WYGODA UŻYTKOWANIA
  Mysz musi mieć taki kształt, by się z nią nie męczyć, nie nadwerężać nadgarstków, nie mieć trudności z przyzwyczajeniem się do jej budowy.
 • PRECYZJA DZIAŁANIA
  Myszka powinna działać sprawnie na różnych podkładkach (materiałowych, plastikowych, w tym także błyszczących), a także na lakierowanej, błyszczącej powierzchni biurka.
 • INTERFEJSY
  Najlepiej, jeśli mysz ma interfejs bluetooth, bo nie będzie zajmowała portu USB, a poza tym będzie mogła współpracować również z tabletami bez USB.
 • WYMIARY I WAGA
  Jeśli chcesz transportować myszkę wraz z laptopem, powinna być mała (przede wszystkim płaska) i lekka, ale nie może to stać w sprzeczności z wygodą jej użytkowania.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
kingkongcong
kingkongcong
4 sierpnia 2014, 10:52
Słabe myszki, taka prawda.
avatar
~Anonim
3 czerwca 2014, 17:03
Danti93: Nie jestem jakimś tam zagorzałym fan-boyem gier. Myszka służy mi do klikania po Internecie - i generalnie do nawigowania komputerem, więc osobiście nie potrzebuję 4 - 5-przyciskowych konstrukcji. Mnie wystarczy zwykła 2-przyciskowa myszka z rolką do przewijania stron (najlepiej bezprzewodowa).
Danti93
Danti93
3 czerwca 2014, 15:20
~Anonim napisał(a): Jeśli chodzi o te wymienione przeze mnie, to myślę, że są kupowane. Najlepszy dowód. Ja kupiłem "Logitech M-187", więc to chyba wystarczający dowód, że ludzie to kupują. Nie, to nie jest wystarczający powód, gdyż nie jesteś przykładem zwykłego kowalskiego. Normalny kowalski nie ślęczy cały dzień przed internetem z racji braku zajęcia. Przy twoim poziomie wiedzy na temat sprzętu, wypowiadanie się na temat jakichkolwiek modeli powinno być karane szlabanem na internet.
avatar
~Anonim
3 czerwca 2014, 11:37
ptrick napisał(a): [...] Ty myślisz, że te myszki są kupowane? Że niby które...?:oczy: Te testowane, czy te które ja wymieniłem? Jeśli chodzi o te wymienione przeze mnie, to myślę, że są kupowane. Najlepszy dowód. Ja kupiłem "Logitech M-187", więc to chyba wystarczający dowód, że ludzie to kupują. No chyba, że pytasz, czy myślę, że Redakcja kupuje te a nie inne myszki itp. sprzęty do testów? Jeśli tak, to Ci powiem, że nie. Myślę, że Redakcja dostaje te sprzęty do testów za free na pewien okres (tydzień lub dwa). Po wykonaniu testów z powrotem odsyłają sprzęty do producenta. Jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić ;).
ptrick
ptrick
3 czerwca 2014, 11:22
Izi, oni dostają sprzęt wart tyle i tyle, nie zdziwiłbym się, gdyby to nie było droższe modele, o których producent wie, że nic w sumie lepszego w nich nie ma, i ma to zostać wypromowane etc.
koneton
koneton
3 czerwca 2014, 11:08
Bardziej wkurzające były testu routerów, gdy testowano gorsze i droższe, zamiast tańszych - chociażby polecanych na tym forum. Podobnie było z urządzeniami do polepszania sygnału. Za cenę 50% z tego co było w teście, można było znaleźć lepszy sprzęt niż te najwyżej ocenione. Nawet z marek jakie były sprawdzane. Nie wiem kto i na jakiej zasadzie wybiera sprzęt do testowania. :(
ptrick
ptrick
3 czerwca 2014, 10:56
Modeli, który mieszczą się w tym przedziale cenowym są tysiące, serio myślisz, że specjalnie dla Ciebie będą oni testować myszkę, której zapewne nie dostali do testów? Ty myślisz, że te myszki są kupowane?
avatar
~Anonim
3 czerwca 2014, 08:27
Witam! Szkoda, że w teście zabrakło takich modeli jak np. "Logitech M-187", "Microsoft Sculpt Comfort Mouse", "Microsoft Sculpt Mobile Mouse". Przecież z tego co widzę wymienione przeze mnie modele spoko mieszczą się w wyznaczonym przedziale cenowym (55 - 200 zł.):oczy:.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto