A A A

Wybierz najleps zy zestaw

PC Format 12/2012
Komputery stacjonarne wciąż mają powodzenie wśród kupujących. Ich atutem jest większa łatwość rozbudowy i wygoda pracy niż w przypadku laptopa. Proponujemy konfiguracje do różnych zastosowań.  ARTUR WYRZYKOWSKI

Dzięki dostępności tysięcy różnorodnych komponentów użytkownik ma możliwość skonfigurowania takiego peceta, jaki jest mu aktualnie potrzebny. Trzeba jednak znać zależności między komponentami. Ktoś, kto składa sprzęt dla siebie i robi to raz na 3–4 lata, nie ma potrzeby systematycznego uzupełniania swojej wiedzy w tym zakresie. Dlatego za każdym razem musi uczyć się wszystkiego od nowa. W naszym poradniku prezentujemy w zwięzłej formie najważniejsze informacje umożliwiające skonstruowanie peceta idealnego do konkretnych zastosowań.

Aby teorię poprzeć praktyką, przygotowaliśmy propozycję czterech zestawów komputerowych. Wstępnie przyjęliśmy dwie konfiguracje: do pracy oraz do gier. Następnie uzupełniliśmy to o konfigurację pośrednią (wielozadaniowy pecet do domu), a także konfigurację bardzo tanią, a przy tym nowoczesną.

Nasze propozycje opisujemy od najtańszej do najdroższej. Musimy przy tym zaznaczyć, że przy wycenie wzięliśmy pod uwagę najniższe ceny znalezione w serwisie Skapiec.pl, zatem zestawy są tanie – w praktyce mogą kosztować więcej. Przed zakupem trzeba sprawdzić, jakie opcje zakupów są najbardziej korzystne finansowo.

1. Obudowa i zasilacz

Obudowa to kwestia gustu, ale na pewno musi być solidna, by zapewnić stabilność mechaniczną peceta, a także przewiewna, by komponenty mogły być dobrze chłodzone. W większości przypadków wystarczy obudowa standardu mATX (bo takie płyty są najbardziej popularne) albo mITX. W typowym komputerze domowym wystarczy zasilacz ok. 400 W, który i tak będzie miał bardzo dużą rezerwę mocy. Przy wydajnym procesorze i karcie graficznej potrzeba ok. 500 W, a z kolei w pececie ze słabszym procesorem i bez grafiki wystarczy 200 W (maksymalna energia pobierana przez taki komputer nie przekroczy nawet 100 W).

2. Płyta główna

Jej wybór zależy w dużej mierze od innych komponentów, przede wszystkim procesora (pasuje tyko do jednej podstawki: LGA1155, FM2 lub AM3+) oraz pamięci RAM (musi mieć zapewnioną odpowiednią częstotliwość pracy). Płyta główna nie może także spowalniać pracy wydajnych dysków SSD (aby wykorzystać ich możliwości, potrzebny jest interfejs SATA3) ani szybkich dysków zewnętrznych (musi mieć zestaw portów USB 3.0). Zatem zestaw nowoczesnych portów to podstawa.

3. Procesor

W sprzedaży są procesory od 150 zł do 1200 zł, a nawet jeszcze droższe. Optymalny jest środek tego przedziału, czyli 500–600 zł. W przypadku Intela warto zwrócić uwagę na układy Core trzeciej generacji, które można poznać po czterocyfrowym oznaczeniu z trójką na jego początku (np. Core i5–3450). Jeśli chodzi o AMD, interesujące są nowe procesory z serii A, pasujące do płyt głównych z podstawkami FM2. Prawie wszystkie współczesne procesory mają zintegrowane układy graficzne, przy czym lepszą grafikę oferuje AMD.

4. Pamięć RAM

Ważna jest nie tylko jej pojemność, ale i wydajność. Pierwsza jest potrzebna wtedy, gdy korzysta się z wielu aplikacji jednocześnie albo z programów przetwarzających duże ilości danych (zdjęć, filmów). Jest konieczna nawet podczas przeglądania internetu, gdy w różnych zakładkach otworzy się kilkadziesiąt stron internetowych. Jeśli chodzi o wydajność, nie zależy ona od samych modułów RAM, ale również od procesora, który jest wyposażony w kontroler pamięci. Dla przykładu, najnowszy procesor AMD A10-5800K obsługuje pamięci standardu DDR3-1866, czyli o maksymalnej częstotliwości 933 MHz. Optymalnym wyborem są zatem takie właśnie moduły, bo wolniejsze będą spowalniały jego pracę. Oczywiście od lat obowiązuje zasada, że pamięci powinny być instalowane w parach, czyli zamiast 1 modułu 8 GB trzeba instalować dwa po 4 GB. Obecnie jest to najbardziej optymalna pojemność.

5. Karta graficzna

Niemal każdy procesor ma zintegrowany układ graficzny, który wystarcza do uruchomienia wielu gier. Zatem karta nie jest niezbędna, ale przyda się, gdy chcesz pograć na poważnie – w rozdzielczości Full HD, z włączonymi wszystkimi efektami graficznymi. Jaki to ma być model, zależy od oczekiwań co do jakości obrazu w grach oraz płynności wyświetlania grafiki. Jak zwykle, najbardziej optymalne są produkty ze średniego przedziału cenowego, za 500–1000 zł. Warto pamiętać, by karta była dopasowana do reszty komponentów. Ogólnie powinna kosztować mniej więcej tyle, co procesor – będą wtedy stanowić zgraną parę.

6. Dyski i napędy

Obecnie opłaca się kupować dyski SSD, które są szybsze od klasycznych, a ich ceny spadły do poziomu 200 zł – poniżej cen zwykłych dysków. Niestety, mają niewielką pojemność, dlatego można je stosować w połączeniu z drugim, talerzowym dyskiem o dużej pojemności, np. 2 TB. Jeśli chodzi o napęd optyczny, w wielu przypadkach można z niego zrezygnować. Nawet Windows 7 da się zainstalować z pamięci USB flash. Niektórzy oglądają filmy DVD i blu-ray na komputerze – im napęd optyczny jeszcze się przyda.

Dlaczego pecet, a nie notebook?

Komputer stacjonarny jest wydajniejszy, bo laptop za 1000 złotych ledwo działa, a pecet w tej cenie zapewnia całkiem dobre tempo pracy. Do komputera stacjonarnego można też włożyć niemal dowolny procesor, grafikę i dysk. Zwykle pecet ma też dużą klawiaturę i wygodną mysz. Jeśli zależy ci na wydajności, elastyczności albo wygodzie pracy, wybierz komputer stacjonarny. Jeżeli jednak wolisz notebooka sprawdź test na stronie 36.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto