A A A

Wyjdź ze zdjęcia

PC Format 4/2013
Statyczne zdjęcie wcale nie musi być nudne. W tej części kursu dowiesz się, jak je ożywić. Pokażemy prosty sposób wyodrębnienia niektórych utrwalonych na fotografii elementów, co sprawi, że kadr zmieni się w trójwymiarowy obraz. MATEUSZ NOSEL

Wyścigi uliczne, spływ kajakowy, jazda na snowboardzie, wycieczka po górach to tylko niektóre z atrakcyjnych kadrów zdjęciowych, które w wersji statycznej nie oddają tych wrażeń, które towarzyszyły sfotografowanym wydarzeniom w rzeczywistości. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takim ujęciom dodać dynamiki, dzięki której zdjęcia ożyją. Pracując na warstwach i ścieżkach, możesz przygotować efekt dynamicznej fotografii, sprawiającej wrażenie trójwymiarowego obrazu, z którego postać, obiekt lub budynek widoczny na ujęciu „wyjdzie” poza zdjęcie. W warsztacie pokazujemy, jak taki efekt uzyskać. Będzie on częściowo zależny od dobranego kadru i ramki, jaką zaprojektujesz do fotografii.

Przydatne wskazówki, które możesz wykorzystać w tym warsztacie, dotyczące poprawiania kolorystyki zdjęć, pracy na warstwach i ze ścieżkami, znajdziesz w poprzednich numerach magazynu i na naszej stronie internetowej pod adresami http://pcformat.pl/u/518http://pcformat.pl/u/519. Przed uruchomieniem programu, przygotuj zdjęcie, które będziesz modyfikować. Pamiętaj, że nie każde ujęcie będzie odpowiednie do tego efektu. W naszym przykładzie wybraliśmy zdjęcie redaktora z wakacji.

Tworzenie i zniekształcanie ramki

Wzorując się na przedstawionym przez nas przykładzie, postaraj się dobrać fotografię tak, aby była widoczna na niej cała postać. Może to być również przedmiot lub budynek.


Uruchom program GIMP i z menu Plik wybierz opcję Otwórz. Teraz w oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku plik ze zdjęciem lub obrazem, w naszym przykładzie gory.jpg, i kliknij Otwórz.


Po wczytaniu obrazu warto go powiększyć, aby ułatwić sobie pracę nad tworzonym efektem. W tym celu w dolnej części okna programu rozwiń listę widoczną obok nazwy pliku i wybierz z niej np. 25%.



Utwórz nową warstwę, klikając ikonę Nowa warstwa lub posługując się skrótem klawiszowym [Ctrl]+[Shift]+[N].


Następnie w oknie Nowa warstwa, w polu Nazwa warstwy wpisz ramka <,/b>i pozostaw pola SzerokośćWysokość bez zmian (domyślnie taki sam rozmiar jak wczytane zdjęcie). Upewnij się, że w sekcji Typ wypełnienia warstwy jest zaznaczona opcja Przezroczysta, i kliknij OK.



W okienku warstw domyślnie będzie zaznaczona utworzona przed momentem warstwa. Teraz wybierz z przybornika narzędzie Zaznaczenie prostokątne (możesz aktywować tę opcję także za pomocą klawisza [R]) i narysuj prostokąt wokół stóp postaci na fotografii, tak jak w naszym przykładzie:


Po zaznaczeniu wybierz z przybornika narzędzie Wypełnienie kubełkiem (możesz je aktywować skrótem klawiszowym [Shift]+[B]) i kliknij strzałeczki widoczne obok prostokątów z kolorami, tak aby ustawić kolor biały jako pierwszoplanowy. Kliknij kursorem myszy w zaznaczonym obszarze.



Teraz z menu Zaznaczenie wybierz opcję Zmniejsz i w okienku Zmniejszanie zaznaczenia, w zależności od rozmiaru wczytanego zdjęcia źródłowego, wpisz w polu tekstowym wartość w pikselach. W naszym przykładzie plik ma wymiary 2160x3239 pikseli, dlatego wpisaliśmy 70. Upewnij się, że jest zaznaczona opcja  Zmniejsz do granic obrazu, i kliknij OK.


Możesz już usunąć wnętrze ramki, naciskając klawisz [Delete]. Powinieneś uzyskać taką ramkę jak w naszym przykładzie. Usuń zaznaczenie, wybierając z menu Zaznaczenie opcję Brak.


Teraz musisz zaznaczyć całą warstwę z ramką. W tym celu wciśnij na klawiaturze klawisz [Alt] i przytrzymując go, kliknij kursorem myszy na warstwie ramka.


Przejdź do zniekształcenia ramki, wybierając z przybornika narzędzie Perspektywa (możesz je aktywować skrótem [Shift]+[P]). Następnie chwyć kursorem za krawędź lub kąt białej ramki i zmień jej kształt tak, aby powstało wrażenie, że widoczna na zdjęciu postać stoi w tej ramce. Dzięki ramce łatwiej uzyskasz trójwymiarowy efekt postaci na fotografii. W trakcie modyfikacji zobaczysz siatkę, która ci ułatwi ustawienie perspektywy. W otwartym okienku Perspektywa po zakończeniu zniekształcania kliknij Przekształć.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto