A A A

Wymień modem na router

PC Format 11/2012
Jeśli masz jeden komputer podłączony do internetu, wystarczy ci modem USB. Jednak w celu korzystania z sieci za pomocą kilku urządzeń musisz zastosować router. Podpowiadamy, jaki model kupić i jak go podłączyć. ARTUR WYRZYKOWSKI

Z jednego łącza szerokopasmowego o szybkości kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu Mb/s, z powodzeniem może korzystać kilka urządzeń naraz. Zatem podział takiego łącza za pomocą routera jest jak najbardziej wskazany. Nie musi to być router od operatora telekomunikacyjnego. Lepiej będzie, jeśli sam dokonasz wyboru urządzenia i sam będziesz nim zarządzać. Pozwoli to osiągnąć maksymalną przepustowość sieci i wykorzystać wszystkie jej możliwości.

Korzyści z routera

Router najczęściej kupuje się wtedy, gdy trzeba rozdzielić łącze internetowe na kilka komputerów. Jednak nie jest to jedyna korzyść z jego posiadania.
  • Internet na każdym urządzeniu
    Do routera można podłączyć kablem kilka komputerów, a bezprzewodowo nawet kilkanaście urządzeń. Na przykład, zakupiony smartfon możesz podłączyć do Wi-Fi, by nie płacić za pobieranie danych przez sieć 3G, albo telewizor w celu aktualizacji oprogramowania. Możliwości są praktycznie nieograniczone.
  • Mniej kabli w domu
    Łączność bezprzewodowa eliminuje kable, ale też umożliwia podłączanie do sieci urządzeń, które w ogóle nie mają portu LAN (smartfon, tablet).
  • Nie trzeba instalować sterowników
    Modem USB podłączany do komputera wymaga sterowników, a z modemami 3G dodatkowo instaluje się oprogramowanie do zestawiania połączeń. Gdy wykorzystasz router, nie potrzebujesz żadnych sterowników ani programów.
  • Bezpieczeństwo
    Komputer podłączony bezpośrednio do internetu ma adres IP „widoczny” z sieci publicznej, przez co jest bezpośrednio wystawiony na różnego rodzaju ataki. Komputer podłączony za pośrednictwem routera jest znacznie bezpieczniejszy, bo nie widać jego adresu. Dodatkowo niemal każdy router ma wbudowaną stanową zaporę ogniową i inne zabezpieczenia.

Jak dopasować router do łącza oraz własnych potrzeb

Sprzęt sieciowy jest obecnie tak tani i wydajny, jak nigdy dotąd. Głównym zmartwieniem użytkownika jest zestaw interfejsów oraz funkcji, jakie musi mieć router.

Porty WAN

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, do jakiego łącza internetowego będzie podłączony router.


Jeśli do tej pory korzystałeś z internetu doprowadzonego przez kabel telefoniczny i łącze ADSL (Neostrada itp.), musisz kupić router, który ma port WAN w postaci telefonicznego gniazdka RJ-11 (1). Przykładem jest Linksys X2000 (ok. 250 zł) firmy Cisco.


Użytkownicy łączy typu ethernet (mają je np. modemy telewizji kablowych) powinni kupić jakikolwiek router bezprzewodowy w standardzie 802.11n (przynajmniej 300 Mb/s), ze złączem WAN w postaci portu RJ-45. Może to być np. Linksys E900 (około 150 zł), ale wspomniany wcześniej model X2000 również w tej sytuacji będzie odpowiedni, bo do podłączenia internetu zamiast gniazda RJ-11 można wykorzystać RJ-45 (2).

Zaawansowane funkcje

Wymienione urządzenia wystarczają do komunikacji przewodowej i bezprzewodowej, ale nie mają pełnego zestawu możliwości. Warto wiedzieć, na co pozwala droższy sprzęt.


Aby osiągnąć lepszą przepustowość sieci LAN, zamiast portów fast ethernet router powinien mieć gigabit ethernet. Jeśli ci na tym zależy, zamiast modelu X2000 (dla łączy ADSL) kup Linksys X3000, a zamiast E900 – Linksys E2000 (lub wyższy).


Realna szybkość przesyłania danych przez Wi-Fi to około 10 MB/s (80 Mb/s). Jeśli to za mało, można zastosować sprzęt pracujący w wyższym pasmie częstotliwości (5 GHz), np. Linksys E2000, jednocześnie na obu pasmach 2,4/5 GHz (np. E2500), a nawet na obu pasmach z podwyższoną wydajnością (450+450 Mb/s, np. EA4500). Niestety, dla posiadaczy łączy ADSL nie ma aż tak dobrych routerów, bo te z wbudowanymi modemami pracują tylko w pasmie 2,4 GHz, w trybie 300 Mb/s.


Dodatkowe możliwości daje port USB. W przypadku Linksysa pozwala on na utworzenie serwera plików, serwera mediów strumieniowych (DLNA), udostępniania plików przez FTP. Funkcje z tym związane znajdują się w sekcji Storage. Port USB mają też nieco droższe modele: X3000 dla łączy ADSL albo E3200 dla łączy ethernet (kablówki, sieci osiedlowe).


Wybrane modele routerów pozwalają wykorzystać specjalne wersje Linuksa zamiast firmware’u dostarczonego przez producenta. Wspomniane X2000 i E900 takiej możliwości nie dają, ale np. model E2000 (i wyższe) jest zgodny z popularną dystrybucją DD-WRT. Dla większości użytkowników najlepszym wyborem z oferty Cisco będzie urządzenie Linksys E3200, które można kupić za około 300 zł.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto