A A A

Zdalna służba zdrowia

PC Format 04/2016
Korzystanie z telemedycyny polega na używaniu usług i platform medycznych, które ułatwiają kontakt z lekarzem, skracają czas leczenia lub hospitalizacji oraz upraszczają konsultacje ze specjalistami. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale pacjenci mogą cieszyć się tego typu udogodnieniami także w Polsce. Grzegorz Kubera

Innowacje sprzętowe

W Polsce zaczyna pojawiać się też coraz więcej oryginalnych urządzeń medycznych, które w dużym stopniu opierają się na nowych technologiach. Przykładem może być sprzęt firmy Medicalgorithmics umożliwiający zdalną diagnostykę zaburzeń pracy serca. Urządzenie medyczne PocketECG służy tysiącom pacjentów do codziennego, wielodobowego monitoringu pracy serca, dzięki czemu lekarz w możliwie najkrótszym czasie może postawić trafną diagnozę i rozpocząć leczenie. Medicalgorithmics sprzedaje PocketECG m.in. w obu Amerykach, Europie i Azji.

Placówka audiologiczna Kinetic oferuje dostęp do wideokonsultacji z audiologiem, laryngologiem czy dietetykiem, ale na konsultacjach się nie kończy. –Finalizujemy prace nad systemem diagnostycznym, dzięki któremu pacjent po wideokonsultacji będzie mógł wykonać online badania słuchu i plastyczności układu nerwowego – mówi Adam Pabiś, neurobiolog, audiolog i współwłaściciel kliniki oraz firmy Bioacoustic. Mechanizm stosowany przez klinikę jest stosunkowo prosty: wystarczy podłączyć słuchawki do komputera i przejść zautomatyzowane testy i badania, które następnie trafiają do lekarza.

Pacjent nie musi więc ruszać się z domu, aby dowiedzieć się, jakiego typu ubytek słuchu posiada czy jaką terapię szumów usznych powinno się zastosować, aby skutecznie wyleczyć jego dolegliwość. E-diagnostyka to jeszcze nie koniec możliwości kliniki – po jej przejściu pacjent może zamówić urządzenie Bioacoustic, które zostanie skonfigurowane przy współpracy lekarza i dostosowane do indywidualnych potrzeb redukcji szumów usznych. –Urządzenie będzie zaprogramowane na cały okres terapii, np. sześć miesięcy, i może trafić do pacjenta bez konieczności wychodzenia z domu — zachwala Pabiś. Później urządzenie automatycznie będzie zmieniać swoje ustawienia, w zależności od postępów terapii, a pacjent będzie miał możliwość konsultowania wyników ze specjalistą przez internet.

Co stoi na przeszkodzie?

Mimo że w samej Polsce funkcjonuje już kilkadziesiąt firm oferujących zróżnicowane usługi pozwalające na kontakt z lekarzem czy umożliwiające kontrolowanie stanu zdrowia, ciągle są one stosunkowo mało znane. –Największymi barierami, które sprawiają, że ludzie nadal nie wykorzystują możliwości, jakie dają im nowoczesne kanały komunikacji, są strach oraz brak świadomości, że takie rozwiązania w ogóle na rynku istnieją — uważa Tomasz Czapliński, partner zarządzający w funduszu SpeedUp Venture Capital Group, który inwestuje w nowoczesne startupy technologiczne. Brakuje szeroko zakrojonych kampanii informacyjnych, które mogłyby sprawić, że więcej osób dowiedziałoby się o serwisach telemedycznych.

Ponadto, pacjentom trudno niekiedy uwierzyć, że „po drugiej stronie monitora” znajduje się faktycznie kompetentna osoba, która może postawić trafną diagnozę, skierować do odpowiedniego lekarza czy wskazać możliwe środki zapobiegawcze, aby stan zdrowia nie pogorszył się i aby był czas na dotarcie do specjalisty.

Powoli warto zmieniać stare przyzwyczajenia, tym bardziej, że z badania Krajowej Izby Gospodarczej wynika, że dwie trzecie badanych byłoby skłonnych do kontaktu z lekarzem przez internet. Może więc już pora na wypróbowanie jednej z dostępnych w Polsce platform telemedycznych?

Jak zbadać swoje geny?


Platforma ZdroweGeny.pl pozwala na zamawianie badań genetycznych. Współpracuje z laboratoriami wyspecjalizowanymi w badaniach związanych z rozwojem ciąży, skłonnościami dziedzicznymi do chorób serca czy nowotworów czy też nietolerancjami pokarmowymi. Badania genetyczne określają ryzyko zachorowania na szereg chorób, które w skrajnych przypadkach mogą okazać się śmiertelne. Mając świadomość ryzyka, można podjąć działania profilaktyczne, które zmniejszą prawdopodobieństwo zachorowania. Dobrze znany jest przypadek aktorki Angeliny Jolie, u której wykryto mutację genu BRCA1. W jej przypadku ryzyko zachorowania na raka piersi wynosiło 70 proc., a na raka jajnika – 40 proc., ale profilaktyka umożliwiła na zmniejszenie ryzyka nawet o 90 proc. Dlaczego warto? Serwis ZdroweGeny.pl wykorzystuje zestawy pobraniowe służące do pobierania materiału genetycznego ze śliny, które stabilizują materiał genetyczny podczas transportu. Po testach wynik analizy DNA wraz z zaleceniami i pakietem informacyjnym publikowany jest na koncie pacjenta i dostępny przez internet. Pacjent otrzymuje zestaw informacji o potencjalnym ryzyku zachorowania oraz zalecenia profilaktyczne, które zmniejszą zagrożenie. W przypadku wystąpienia mutacji serwis zaleca też kontakt z lekarzem genetykiem. Badaniami powinni zainteresować się ci, u których w rodzinie wystąpiły przypadki nowotworów czy zawały serca. Pełny pakiet nowotworowy kosztuje ok. 1500 zł. Badania nie należą do tanich, ale wykonuje się je raz w życiu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto