AktualnościImageGate - tak hakują przez Facebooka

    ImageGate - tak hakują przez Facebooka

    Kilka dni temu świat obiegła informacja o atakach hakerskich dokonywanych za pomocą Facebooka z wykorzystaniem plików graficznych. Firma Check Point Software Technologies już jakiś czas temu zidentyfikowała podobny sposób dystrybucji malware.

    ImageGate - tak hakują przez Facebooka

    Firma Check Point poinformowała, że jej specjaliści ds. bezpieczeństwa zidentyfikowali nowy wektor ataku nazwany ImageGate, który pozwala osadzić złośliwe oprogramowanie w zdjęciach i plikach graficznych. Co więcej, badacze odkryli metodę hakerów na implementację złośliwego kodu w obrębie social mediów takich jak Facebook czy LinkedIn.

    Według badań, napastnicy stworzyli nową metodę osadzenia złośliwego kodu i skutecznego umieszczenia zainfekowanych zdjęć na portale typu social media. Atakujący wykorzystują błąd konfiguracji infrastruktury portali w celu zmuszenia ofiary do pobrania zarażonego pliku graficznego, który infekuje urządzenie użytkownika bezpośrednio po kliknięciu w pobraną grafikę.

    W ostatnich trzech dniach cała branża bezpieczeństwa uważnie śledzi masowe rozprzestrzenianie się ransomware Locky przez media społecznościowe, a zwłaszcza w kampanii opartej o Facebooka. Badacze z firmy Check Point uważają, że technika ImageGate ujawnia w jaki sposób hakerzy mogli przeprowadzić ostatnią kampanię. Jak twierdzi Check Point zarówno Facebook jak i LinkedIn miał zostać poinformowany o nowym sposobie ataków na początku września, przy czym obie platformy miały zostać zaktualizowane.

    W przypadku ransomware Locky, kiedy użytkownik pobierze i otworzy zainfekowany, wszystkie pliki na urządzeniu osobistym są natychmiastowo szyfrowane, a dostęp do nich jest możliwy dopiero po opłaceniu okupu! Wydaje się, że kampania z użyciem Locky wciąż jest aktywna i gromadzi nowe ofiary każdego dnia.

    Jak pozostać bezpiecznym? Check Point rekomenduje następujące kroki:

    1) Jeśli kliknąłeś w obrazek, a Twoja przeglądarka rozpoczyna ściąganie pliku, nie otwieraj go! Każdy portal społecznościowy powinien umożliwić wyświetlanie zdjęcia bez ściągania go.

    2) Nie otwieraj zdjęć z dziwnym rozszerzeniem (np. SVG, JS czy HTA).

    Szczegóły techniczne ataku zostaną opublikowane przez firmę Check Point dopiero w momencie korekcji podatności w większości narażonych stron aby zapobiec wykorzystaniu tych informacji przez atakujących.

    Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL

    Wybrane dla Ciebie