AktualnościJak digitalizuje się stare płyty?

    Jak digitalizuje się stare płyty?

    Internet Archive pokazuje sposób, w jaki 250 tysięcy analogowych nagrań zapisano w postaci cyfrowej.

    Jak digitalizuje się stare płyty?
    Źródło zdjęć: © Internet Archive

    78 RPM plus szelak

    Od 2016 roku platforma Internet Archive prowadzi akcję digitalizacji starych płyt analogowych, przystosowanych do odtwarzania z prędkością 78 obrotów na minutę. Znaczna ich część jest wykonana nie z winylu, lecz z szelaku i powstała na początku XX wieku.

    Ćwierć miliona ścieżek

    Akcja nosi nazwę „Great 78 Project" i jest prowadzona wspólnie z firmą George Blood LP. Dotychczas udało się zdigitalizować 250 tysięcy nagrań, spośród których wiele istnieje już tylko na pojedynczych egzemplarzach krążków analogowych.

    W serwisie Twitter zamieszczono film pokazujący jak przebiega operacja masowego archiwizowania starych nagrań. Proces zaczyna się od umieszczenia płyty na talerzu gramofonu i zwilżenia krążka wodą destylowaną, która zmiękcza nagromadzony przez lata kurz i brud. Następnie woda jest odsysana przez urządzenie próżniowe – jego końcówka porusza się na specjalnie przystosowanym ramieniu. Później fotografuje się etykiety płyt. Zdjęcia wykorzystuje się w celu dodania informacji na temat krążków w bazie danych Internet Archive.

    At the Internet Archive, this is how we digitize #78 rpm records.
    Our partner @georgeblood_lp has perfected this technique, digitizing with 4 different styli at once.

    We put as much effort into capturing the #metadata as we do digitizing the music. pic.twitter.com/dn4EjXTS9z

    — Internet Archive (@internetarchive) April 25, 2021

    Zapisywanie dźwięku odbywa się na specjalnym gramofonie, będącym autorską konstrukcją firmy George Blood LP. Urządzenie jest wyposażone w cztery ramiona – na każdym z nich umieszcza się wkładkę gramofonową wyposażoną w igłę o innym szlifie. Równocześnie powstają więc cztery nagrania – słuchacz może wybrać spośród nich to, które najbardziej mu odpowiada.

    Nagrania składające się na kolekcję pochodzą z około 1700 wytwórni płytowych. Najwięcej z nich powstało w studiach firm Capitol, Columbia, Decca i RCA Victor.

    Wybrane dla Ciebie