AktualnościPolscy gracze nadal zagrożeni koniami trojańskimi

    Polscy gracze nadal zagrożeni koniami trojańskimi

    Według firmy ESET, polskim internautom nadal zagrażają konie trojańskie wykradające loginy oraz hasła do gier sieciowych. ESET zwraca uwagę, że w okresie wakacyjnym, gdy młodzież szkolna poświęca więcej czasu na rozrywkę, również w internecie, możliwy jest wzrost liczby infekcji spowodowanych właśnie tymi zagrożeniami.

    Polscy gracze nadal zagrożeni koniami trojańskimi

    Sympatycy i gracze World of Warcraft, Tibia czy Lineage muszą mieć się na baczności. Konie trojańskie wykradające loginy i hasła do sieciowych gier typu MMO już od kilku miesięcy są najczęstszym powodem infekcji komputerów polskich użytkowników – wynika z raportów przygotowywanych przez laboratoria antywirusowe firmy ESET. Nie inaczej było w czerwcu, kiedy tego typu zagrożenia, oznaczane przez ESET jako Win32/PSW.OnLineGames, stanowiły aż 9,75% wszystkich wykrytych infekcji. Specjaliści obawiają się, że wartość tego wskaźnika może w najbliższych miesiącach wzrastać za sprawą aktywności młodzieży szkolnej w sieci, która nie tak dawno rozpoczęła wakacje i szuka nowych rozrywek w internecie, angażując się m.in. w gry MMO oraz przeglądając nowe strony WWW, również te zainfekowane. Jeśli taki użytkownik zarazi swój komputer PSW.OnLineGames z pewnością nawet nie dostrzeże momentu przeniknięcia i instalacji tego zagrożenia na dysku. Nie będzie również świadomy, że podczas logowania do gry sieciowej jego login i hasło zostaną zarejestrowane przez wbudowany w PSW.OnLineGames keylogger i przesłane do oszusta. O infekcji internauta dowie się dopiero wtedy, gdy po zalogowaniu do swojej ulubionej gry zorientuje się, że jego postać została ogołocona z różnych itemów.

    W jaki sposób uniknąć infekcji PSW.OnLineGames? Specjaliści z laboratorium antywirusowego firmy ESET przypominają, że najlepszym sprzymierzeńcem w walce z tym zagrożeniem jest ostrożność i korzystanie ze sprawdzonej sieci. Unikajmy zatem odwiedzania podejrzanych stron WWW, grania w MMO za pośrednictwem komputerów w kafejkach internetowych oraz nie korzystajmy z przypadkowych, publicznych sieci Wi-Fi. Zadbajmy również o zabezpieczenie komunikacji komputera z siecią poprzez instalację pakietu bezpieczeństwa lub zapory osobistej.

    Dalsze pozycje w czerwcowym raporcie przygotowanym przeze firmę ESET zajęła grupa zagrożeń infekujących kolejne komputery za pośrednictwem plików automatycznego startu (7,38% wszystkich wykrytych infekcji), popularny robak internetowy Conficker (6,36% wszystkich wykrytych infekcji), TrojanDownloader/Pegel (5,54% wszystkich wykrytych infekcji) atakujący poprzez dodanie złośliwego skryptu do kodu strony WWW oraz złośliwy program Win32/Agent (3,43% wszystkich wykrytych infekcji) potrafiący wykradać dane użytkownika.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie