AktualnościPolska na końcu rankingu pod względem rozwoju społeczeństw informacyjnych

    Polska na końcu rankingu pod względem rozwoju społeczeństw informacyjnych

    Komisja Europejska co roku sporządza Europejski Raport Konkurencyjności Cyfrowej. Dwie trzecie wskaźników analizowanych w 2009 roku sytuuje Polskę wśród krajów znajdujących się na końcu rankingu pod względem rozwoju społeczeństw informacyjnych. Podkreśla się, że Polska, wraz z Grecją, Bułgarią i Rumunią ciągle zmaga się z problemami dostępu do sieci oraz wysokimi cenami usług internetowych.

    Polska na końcu rankingu pod względem rozwoju społeczeństw informacyjnych

    Badania przeprowadzone przez instytut opinii społecznej YouGov na zlecenie Cisco pokazują jednak, jak szybko Polacy „nadrabiają” zaległości związane z internetem. Tendencja ta jest także widoczna w raporcie KE – wynika z niego, że społeczeństwo informacyjne w Polsce znajduje się obecnie w fazie przyspieszonego rozwoju. Podejmowane są aktywne działania, które przeciwdziałają wykluczeniu cyfrowemu obywateli z terenów wiejskich oraz o niskich dochodach.

    Badania przeprowadzone przez YouGov wskazują, że 56 proc. Polaków dysponuje w domach bezprzewodowym połączeniem do internetu. Jest to 74 proc. ankietowanych w przedziale wiekowym 18-24 i tylko 43 proc. osób powyżej 55 roku życia. Liczby te wzrosły o niemal 60 proc. w ciągu ostatnich lat, ale wskaźnik ten jest nadal jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Najbardziej gęstą domową sieć internetową posiadają województwa zachodnio-pomorskie (68 proc.) i warmińsko-mazurskie (65 proc.), zaś do najsłabiej rozwiniętych w tym zakresie należy region podlaski (40 proc.) i opolski (48 proc.).

    Jak Polacy korzystają z sieci?

    Zgodnie z badaniami YouGov, zachowania polskich użytkowników internetu nie różnią się zbytnio od ogólnych europejskich wzorców. Podobnie jak Anglicy czy Francuzi, najczęściej wysyłamy e-maile i surfujemy po sieci. Obie czynności zajmują co miesiąc 96 proc. polskich internautów. Ciekawym zjawiskiem jest duża popularność zakupów online. Ze sklepów internetowych korzysta regularnie 78 proc. naszych rodaków – najwięcej w Europie. Zaraz za nami plasują się Anglicy, Francuzi, Niemcy i Holendrzy. Polski nie ominął również fenomen popularności portali społecznościowych. Przynajmniej raz w miesiącu korzysta z nich połowa z nas.

    Wśród urządzeń, które najczęściej podłączamy do internetu prym wiodą komputery stacjonarne i laptopy (83 proc.). Za nimi plasują się notebooki (51 proc.) i drukarki (36 proc.). Co ciekawe, jesteśmy bardzo otwarci na nowości technologiczne. Producenci sprzętu telewizyjnego wprowadzają obecnie telewizory z możliwością podłączenia do internetu. Aż 72 proc. ankietowanych Polaków byłoby zainteresowanych możliwością kupna takiego telewizora.

    Wyniki raportu KE wskazują, że regularni użytkownicy internetu aktywniej spędzają swój wolny czas. Poza tym w ich mniemaniu internet ma pozytywny wpływ na ich życie codzienne – dając im więcej możliwości związanych z karierą, życiem zawodowym, zakupami online, kontaktami towarzyskimi, etc. Co ciekawe, wiele z tych opinii podkreślających pozytywny wpływ sieci podzielają również ankietowani pozbawieni stałego dostępu do internetu.

    Wybrane dla Ciebie