Optymalizacja systemu - 10 sposobów

Komputer zaczął działać wolniej? Oto 10 sposobów na skuteczne zoptymalizowanie systemu!

1.Usuwanie nie potrzebnych programów.

Na początek odinstaluj wszystkie nie potrzebne programy. Kliknij start->Panel sterowania->Odinstaluj program. Usuń wszystkie nie potrzebne programy.

2.Unieruchomienie programów startowych

Dużo programów włącza się wraz z uruchamianiem systemu, przez co praca systemu jest w niektórych wypadkach bardzo zwolniona. Kliknij start->w oknie wyszukiwania wpisz „msconfig" kliknij enter. Wyłącz wszystkie nie potrzebne programy które uruchamiają się przy starcie systemu.

3.Wyłączanie wodotrysków

Wyłączanie wodotrysków to wyłączenie pięknych przezroczystych okienek które spowalniają system. Kliknij prawym przyciskiem na Mój komputer, następnie Właściwości->Zaawansowane ustawienia systemu->Zaawansowane i wybierz Ustawienia w sekcji wydajność. Na koniec daj „Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności" Zaznacz tylko: Pokaż miniatury zamiast ikon, Użyj cieni dla etykiet ikon pulpitu

4.Bez plików wymiany

Zrób tą tylko wtedy gdy masz minimum 4-8GB pamięci ram. Jeśli posiadasz dość dużą ilość pamięci ram to Windows traci czas na odczyt oraz zapis informacji z dysku. Kliknij prawym przyciskiem na Mój komputer, następnie Właściwości->Zaawansowane ustawienia systemu->Zaawansowane w sekcji wydajność wybierz Ustawienia->Zaawansowane ->zmień, odznacz „Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku ..." Później zaznacz Rozmiar niestandardowy i w pola Rozmiar początkowy i Rozmiar maksymalny wpisać nową wielkość. Wartość w obydwu polach powinna być taka sama i wynosić około półtora do dwóch razy tyle co pojemność zainstalowanej pamięci.

5.Odzyskiwanie danych po kopiach zapasowych.

To akurat zbytnio nie przyśpieszy pracy systemu ale zaoszczędzimy miejsce na dysku. Wejdź w właściwości systemu->Zaawansowane ustawienia systemu->Ochrona systemu i konfiguruj. Następnie Wyłącz ochronę systemu kliknij OK.

6.Indeksowanie

Indeksowanie plików przyśpiesza wyszukiwanie plików itp. Wejdź w panel sterowania następnie kliknij kategorie i wybierz Duże ikony, potem wybierz Opcje indeksowania->Modyfikuj. Usuń zaznaczenia folderów których nie chcesz indeksować.

7. Zarządzanie energią (dla laptopów)

Przydatna opcja gdy korzystamy z baterii ale również gdy pracujemy z zasilaczem, niestety gdy będziemy pracować na baterii skróci to czas pracowania. Start->Panel sterowania wybierz Duże ikony następnie wybierz Opcje zasilania. Wybierz Pokaż plany dodatkowe, zaznacz opcje wysoka wydajność a następnie kliknij na Zmień ustawienia planu. W zakładce Wyłącz ekran daj nigdy i zapisz zmiany.

8.Podgląd miniatur i pulpitu

Podgląd plików jest przydatną opcją ale działa z pewnym opóźnieniem. Start->w polu wyszukiwania wpisz „regedit" wciśnij Enter. Następnie przejdź do HKEY_CURRENT_USER-->ControlPanel->Mouse znajdź MouseHoverTime otwórz go I zmień z 400 na 100. Dobrze zróbmy jeszcze jedną czynność w rejestrze. Uruchom rejestr tak jak poprzednio przejdź do HKEY_LOCAL_MACHINE->SYSTEM-> CurrentControlSet-> Control, znajdź WaittoKillServiceTimeout otwórz i zmień na np. 10000 dzięki temu system będzie nam się szybciej wyłączał.

9.Tapeta oraz wygaszacze

Ustawienia jednolitego koloru pulpitu zmniejszy wymagania sprzętowe. Kursorem myszki na jedź na tło pulpitu kliknij prawym przyciskiem myszy personalizuj następnie Tło pulpitu, następnie na dole rozwiń listę i wybierz Pełne kolory.

10.CCleaner

Program służy do optymalizacji systemu oraz do usuwania zbędnych plików. Pobierz ccleaner, następnie uruchom. W zakładce ccleaner zaznacz wszystko oprócz: Zapisane hasła, historia autouzupełniania, hasła sieciowe, Usuń dane z wolnej przestrzeni. Następnie kliknij na Analizę, kiedy analiza się skończy kliknij na Uruchom cleaner. Kiedy zakończy się czyszczenie śmieci, przejdź do pola rejestr i kliknij Skanuj by znaleźć problem. Następnie po analizie błędów klikamy Napraw zaznaczone problemy program spyta nas czy chcemy zrobić kopie rejestru klikamy tak. Kiedy program zakończy działanie warto powtórzyć czynność.

 

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto