Sztuczna inteligencja pomoże sparaliżowanym pacjentom?
Współpraca Intela z Uniwersytetem Browna może doprowadzić do przełomu w medycynie. Skorzystać mają osoby z uszkodzeniami kręgosłupa.
Intel chce wykorzystać sztuczną inteligencję (Artificial Intelligence, AI) do połączenia uszkodzonych nerwów rdzeniowych. W tym celu podjął współpracę z Uniwersytetem Browna, a cały projekt wspierany jest przez DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – agencję badawczą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych). Badacze i eksperci pracują nad projektem inteligentnego interfejsu kręgosłupa, który wykorzystywałby AI do przywrócenia kontroli ruchu i aktywności pęcherza moczowego u osób z poważnymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego.
Prace mają potrwać dwa lata. Polegać będą na przechwytywaniu sygnałów motorycznych i sensorycznych z rdzenia kręgowego, do którego – na obu końcach miejsca urazu – wszczepione zostaną elektrody tworzące „inteligentny obwód". Celem jest „nauczenie się" przez sztuczne sieci neuronowe (wykorzystujące narzędzia Intela) przekazywania poleceń motorycznych, co pozwoliłoby przywrócić funkcje utracone przez brak komunikacji mózgu z uszkodzonym fragmentem kręgosłupa.
Początkowo w trakcie badań interfejs podłączony będzie do zewnętrznego komputera, gdzie nastąpi interpretacja sygnałów przesyłanych przez kręgosłup. Docelowo jednak badacze chcieliby, aby połączenie takie przejął system wszczepiony do ciała pacjenta.
Jak podano w serwisie Intela, nie ma pewności, że projekt zakończy się pełnym sukcesem i faktycznie pomoże rozwiązać problem paraliżu. Jednak każde nowe badania zwiększają wiedzę o rdzeniach kręgowych i pomagają we wdrażaniu innowacji w procesach leczenia.