Uniwersalny kodeks Wikipedii
Fundacja Wikimedia publikuje zbiór zaleceń dla autorów haseł w sieciowej encyklopedii.
1600 słów
Ponad 1500 wolontariuszy uczestniczyło w tworzeniu uniwersalnego kodeksu postępowania (Universal Code of Conduct, Powszechne Zasady Postępowania), opublikowanego właśnie przez Fundację Wikimedia. Zapisano w nim zbiór zasad, które powinny być przestrzegane przez autorów haseł Wikipedii i użytkowników sieciowej encyklopedii.
Tego chcemy, tego nie
Członkowie zespołu pracującego nad kodeksem uczestniczyli w 19 różnych projektach Fundacji Wikimedia, zamieszkują pięć kontynentów i posługują się 30 językami. Sam dokument zredagowano tak, aby był on zrozumiały dla każdego i liczył 1600 wyrazów. Zdefiniowano w nim pojęcia nękania i niedopuszczalnego zachowania.
W kodeksie wydzielono dwie sekcje; opisano w nich zachowania pozytywne, (oczekiwane od użytkowników, redaktorów i pracowników fundacji) oraz niedopuszczalne, które Wikimedia stara się zwalczać.
Do pierwszej grupy należą m.in.: empatia, wzajemny szacunek, zakładanie dobrej woli, pomoc innym użytkownikom (początkującym redaktorom) i docenianie cudzej pracy. Zachowania negatywne to z kolei nękanie, groźby, nadużywanie władzy przez osoby pełniące w fundacji jakiekolwiek funkcje, obrażanie itp.
Na razie (3 lutego 2021 roku) wersja kodeksu w języku polskim jest dopiero redagowana.