Zobacz jak często Polacy kradną oprogramowanie
W wyniku przeszukania przeprowadzonego w siedzibie firmy architektonicznej z Białegostoku funkcjonariusze Policji zabezpieczyli 12 komputerów z nielegalnym oprogramowaniem, w tym takich producentów jak Adobe, Autodesk i Microsoft.
Według wstępnych szacunków wartość nielegalnego oprogramowania wynosi ponad 350.000 zł. Jeśli szacunki się potwierdzą, pokrzywdzeni producenci będą mogli domagać się odszkodowania w wysokości ponad miliona złotych.
Z badania skali piractwa komputerowego na świecie, przeprowadzonego na zlecenie Business Software Alliance przez IDC, niezależną firmę badawczą monitorującą rynek IT, wynika że w 2009 roku aż 54% używanych w Polsce programów komputerowych było nielegalnego pochodzenia. Wśród 27 krajów Unii Europejskiej objętych badaniem Polska zajęła 5 miejsce od końca. Krajami o wyższej skali piractwa są w Unii Europejskiej jedynie: Łotwa 56%, Grecja 58%, Rumunia 65% oraz Bułgaria 67%. Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce oszacowano na 506 milionów dolarów.
Business Software Alliance aktualnie prowadzi kampanię informacyjną w internecie mającą na celu zwrócenie uwagi pracowników na problem korzystania przez pracodawców z nielegalnego oprogramowania. Głównym elementem kampanii jest film nawiązujący do problemu piractwa komputerowego w polskich firmach i jego etycznego aspektu. Oprócz strony internetowej BSA film jest pokazywany w kilku najbardziej popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę. BSA uruchomiło także infolinię pod numerem 801 480 000, za pośrednictwem której można zgłaszać przypadki piractwa komputerowego w firmach.
Foto: stock.xchng / julosstock