A A A

#zostańwdomu z PC Formatem i słuchaj muzyki

PC Format 3/2020
Redakcja PC Formatu przetestowała różne platformy strumieniujące muzykę. Sprawdź, czym się różnią te serwisy i jak z nich korzystać, a potem daj się ponieść melodiom!

7. SoundCloud

Z serwisu SoundCloud podobnie jak ze Spotify, można korzystać zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i na urządzeniach mobilnych z systemem Android lub iOS, w Google Chromecast, a także sprzęcie Sonos i konsoli Xbox One. Aby móc eksplorować zasoby muzyczne SoundClouda, należy założyć konto. Oprócz maila lub Facebooka, można logować się także profilem Google. Utworzenie profilu na tej platformie jest bezpłatne, tak samo jak strumieniowanie muzyki.

 

Serwis SoundCloud

Ta aplikacja jest dla słuchaczy darmowa i, co ciekawe, nie zawiera reklam. Ale zasoby obejmują w dużej mierze remiksy, covery i sety DJ-skie. Dla poszukiwaczy albumów ulubionych twórców apka może być więc nieco rozczarowująca, gdyż „oryginalnych” wersji jest mniej niż tych, które zostały wzięte na warsztat przez rzesze artystów korzystających z SoundClouda do autopromocji. Nie znaczy to jednak, że dzieł popularnych artystów nie ma w serwisie w ogóle – nadal jest to pokaźna liczba albumów. Wystarczy użyć wyszukiwarki i przekonać się, czy interesujący twórcy mają swoje konta w serwisie i jaką część z ich muzyki można odsłuchać. W przypadku SoundClouda konieczne jest jednak połączenie z internetem, aby odtworzyć większość utworów. Muzyki na urządzeniach przenośnych można słuchać w tle. SoundCloud to doskonała alternatywa dla płatnych serwisów strumieniujących, szczególnie, jeśli chodzi o scenę undergroundową, alternatywną i autorskie kreacje pasjonatów.

Interfejs apki na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosty – to zaledwie kilka zakładek, za pośrednictwem których użytkownik na bieżąco śledzi najnowsze udostępnienia znajomych i ulubionych artystów, tworzy swoje listy lub przegląda już gotowe stacje – posortowane zgodnie z reprezentowanym klimatem, np. „Relaks”, czy „Skupienie”. Jednak kiedy posiadacz konta w serwisie przełącza się na poszczególne zakładki, tam okazuje się, że tu i ówdzie ukryte są także dodatkowe funkcje.

W aplikacji nie ma możliwości legalnego pobierania utworów. Reszta opcji, takich jak kolejkowanie utworów, wyszukiwanie gatunku po hashtagach, tworzenie i udostępnianie innym swoich list, komentowanie utworów  – jest w programie obecna i podobna w działaniu jak w przypadku Spotify czy Deezera. To ciekawy zamiennik radia, gdyż na stronie głównej pokazywane są stacje: „Utwory obiecujące w SoundCloud” i „Najczęściej dotwarzane w SoundCloud”. Słuchając stacji ma się szansę poznać np. nieobecne nigdzie indziej kompozycje aspirujących muzyków. Poza tym, tak jak w Spotify i innych wzmiankowanych platformach, pojawiają się tu miksy dostosowane do danego użytkownika, bazujące na poprzednio słuchanych piosenkach.

 


To, co wyróżnia SoundCloud, to możliwość kontaktowania się z artystami korzystającymi z serwisu oraz komentowanie poszczególnych utworów, wraz z oznaczaniem znajomych. Podczas widoku profilu twórcy, po najechaniu kursorem na odtwarzany utwór, widać też komentarze innych użytkowników z opcją rozpoczęcia dyskusji. Oprócz tego, przy wybraniu pojedynczego utworu, sekcja komentarzy jest rozwijana pod muzyką, a obok niej widnieje sekcja podobne utwory, albumy oraz listy, na których dana piosenka występuje. W serwisie widoczna jest też liczba polubień i udostępnień utworu, wraz z danymi osób wykonujących te interakcje. Na stronie twórcy w przeglądarce znaleźć można też dane o nowych albumach i singlach, linki do innych serwisów, na których autor publikuje swoje treści, oraz podpowiedzi, czego jeszcze fani danego twórcy słuchają. Strona serwisu obsługuje język polski.

 

fot. Jan Strecha Unsplash

8. MixCloud i 9. HearThis

W zasadzie identycznie działa serwis MixCloud z tą różnicą, że nacisk położono tu na audycje radiowe i mikstejpy. Swoje profile mają tu np. Uniwersytet Harvarda czy Barack Obama. Poruszanie się po serwisie jest analogiczne do SoundClouda.

Podobna platforma to np. HearThis, która obejmuje jednak mniej liczne zasoby muzyczne (ok. 2 milionów). Aby założyć konto, trzeba podać adres mailowy lub dane logowania do profilu na Facebooku, Twitterze albo Google. Muzykę strumieniować można z przeglądarki lub aplikacji (Android, iOS). Hearthis, tak jak SoundCloud i MixCloud, jest ukierunkowane na artystów, którzy za pośrednictwem apki mają sposobność promowania swojej muzyki oraz prowadzenia koncertów/audycji na żywo. Słuchacze mogą przeglądać zamieszczone w serwisie utwory oraz brać udział w sesjach na żywo. Muzyki, podcastów, stacji radiowych i audiobooków da się szukać korzystając z zakładek na górze strony, które podzielone są na kategorie „Popular”, „Explore”, itd. Zasoby Hearthis to głównie sety DJ-skie i remiksy. Strona nie jest obsługiwana w języku polskim.

10. YouTube Music

To nowa apka najbardziej popularnego na świecie serwisu do upowszechniania muzyki i filmików. Ze względu na mnogość opcji, jakie znajdują się zarówno w wersji bezpłatnej, jak i premium (np. przełączanie między trybami audio i wideo, pobieranie muzyki, dostosowywanie treści), oraz zróżnicowanie artystów, tej platformie strumieniującej poświęcimy osobny artykuł wraz z przeprowadzeniem konfiguracji konta krok po kroku.

 


fot. Frederikwandem Pixabay

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto