Gadżety iGoogle
|
W naszym artykule skupiliśmy się na gadżetach współpracujących z programem Google Desktop i dodawanym przez tę aplikację paskiem bocznym na pulpicie Windows. Nie są to jedyne gadżety
Google. Jeżeli masz konto Google (np. korzystasz z Gmaila), masz do dyspozycji olbrzymią gamę gadżetów iGoogle.
|
Dokładna liczba nie jest znana, ale dość powiedzieć, że np. powstała specjalna dystrybucja systemu Linux o nazwie gOS 3.0 Gadgets, której użytkownicy otrzymują dostęp do ponad 100 tysięcy (!) różnego rodzaju pluginów, dodatków, wtyczek i gadżetów do
iGoogle i Google Gadgets. W naszym artykule zajmiemy się oczywiście windowsową odmianą gadżetów Google wymagającą do działania programu Google Desktop.
Ponieważ podobnie jak w przypadku widżetów Yahoo także i gadżety Google wymagają zainstalowanego w systemie „silnika” (jego rolę pełni wspomniany program Google Desktop), zaczniemy od przewodnika po instalacji Google Desktop. Następnie zapraszamy do korzystania z wybranych przez nas gadżetów Google’a. Co zdecydowało o wyborze takiego, a nie innego gadżetu do naszego zestawienia? Kierowaliśmy się, podobnie jak w przypadku dodatków Microsoftu i Yahoo, własnym doświadczeniem, a także rankingami popularności, pobierania oraz użyteczności, które są tworzone przez najlepszych sędziów – samych użytkowników. Dodatkowo warto dodać, że w systemie Google’a znajdziesz najwięcej polskich widżetów.
Instalacja i pierwsze kroki z Google Desktop
Google oferuje w zasadzie dwa uzupełniające się systemy gadżetów: gadżety iGoogle, działające w spersonalizowanej stronie wyszukiwarki Google,
oraz gadżety Google Desktop, które w przeciwieństwie do iGoogle nie wymagają działającej przeglądarki WWW. Poniżej krótki przewodnik po instalacji Google Desktop oraz przedstawienie wspólnych cech gadżetów Google.
Plik instalacyjny programu Google Desktop znajdziesz na płycie dołączonej do aktualnego wydania PC Formatu. Uruchom go, wywołując instalację za pośrednictwem menu naszego krążka lub posługując się Eksploratorem Windows, odnajdź na krążku instalacyjną ikonę GoogleDesktopSetup i kliknij ją dwukrotnie.
Jeżeli zobaczysz okno Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach kliknij w nim Uruchom. Po chwili wyświetli się okienko z informacją, że są pobierane dodatkowe składniki (konieczne jest połączenie z internetem).
Po chwili w oknie Funkcje Google Desktop zobaczysz wyświetlony tekst licencji. Kliknij Akceptuję. Następnie pozostaw domyślnie zaznaczone pola wyboru – najbardziej istotne jest pole wyboru: Wyświetlaj wiadomości ... – musi być zaznaczone. Kliknij Gotowe.
Google Desktop jest zainstalowany, co potwierdza okno z podziękowaniami wyświetlane podczas pierwszego automatycznego uruchomienia programu. Z boku pulpitu pojawi się pasek boczny gadżetów Google z widocznymi na nim kilkoma przykładowymi gadżetami.