33 widżety Google'a
Google to nie tylko potentat wyszukiwarkowy. Zainstalowanie w systemie Windows programu Google Desktop daje ci nie tylko możliwość łatwego wyszukania dowolnej informacji zarówno w internecie, jak i na dysku twardym twojego peceta. Google Desktop to także widżety, zwane w przypadku Google gadżetami. Są ich tysiące.
Gadżety iGoogle
W naszym artykule skupiliśmy się na gadżetach współpracujących z programem Google Desktop i dodawanym przez tę aplikację paskiem bocznym na pulpicie Windows. Nie są to jedyne gadżety Google. Jeżeli masz konto Google (np. korzystasz z Gmaila), masz do dyspozycji olbrzymią gamę gadżetów iGoogle.
Dokładna liczba nie jest znana, ale dość powiedzieć, że np. powstała specjalna dystrybucja systemu Linux o nazwie gOS 3.0 Gadgets, której użytkownicy otrzymują dostęp do ponad 100 tysięcy (!) różnego rodzaju pluginów, dodatków, wtyczek i gadżetów do iGoogle i Google Gadgets. W naszym artykule zajmiemy się oczywiście windowsową odmianą gadżetów Google wymagającą do działania programu Google Desktop.
Ponieważ podobnie jak w przypadku widżetów Yahoo także i gadżety Google wymagają zainstalowanego w systemie „silnika” (jego rolę pełni wspomniany program Google Desktop), zaczniemy od przewodnika po instalacji Google Desktop. Następnie zapraszamy do korzystania z wybranych przez nas gadżetów Google’a. Co zdecydowało o wyborze takiego, a nie innego gadżetu do naszego zestawienia? Kierowaliśmy się, podobnie jak w przypadku dodatków Microsoftu i Yahoo, własnym doświadczeniem, a także rankingami popularności, pobierania oraz użyteczności, które są tworzone przez najlepszych sędziów – samych użytkowników. Dodatkowo warto dodać, że w systemie Google’a znajdziesz najwięcej polskich widżetów.
Instalacja i pierwsze kroki z Google Desktop
Google oferuje w zasadzie dwa uzupełniające się systemy gadżetów: gadżety iGoogle, działające w spersonalizowanej stronie wyszukiwarki Goo gle, oraz gadżety Google Desktop, które w przeciwieństwie do iGoogle nie wymagają działającej przeglądarki WWW. Poniżej krótki przewodnik po instalacji Google Desktop oraz przedstawienie wspólnych cech gadżetów Google.
Krok 1
Plik instalacyjny programu Google Desktop znajdziesz na płycie dołączonej do aktualnego wydania PC Formatu. Uruchom go, wywołując instalację za pośrednictwem menu naszego krążka lub posługując się Eksploratorem Windows, odnajdź na krążku instalacyjną ikonę GoogleDesktopSetup i kliknij ją dwukrotnie.
Krok 2
Jeżeli zobaczysz okno Otwórz plik - ostrzeżenie o zabezpieczeniach kliknij w nim Uruchom. Po chwili wyświetli się okienko z informacją, że są pobierane dodatkowe składniki (konieczne jest połączenie z internetem).
Krok 3
Po chwili w oknie Funkcje Google Desktop zobaczysz wyświetlony tekst licencji. Kliknij Akceptuję. Następnie pozostaw domyślnie zaznaczone pola wyboru – najbardziej istotne jest pole wyboru: Wyświetlaj wiadomości ... – musi być zaznaczone. Kliknij Gotowe.
Krok 4
Google Desktop jest zainstalowany, co potwierdza okno z podziękowaniami wyświetlane podczas pierwszego automatycznego uruchomienia programu. Z boku pulpitu pojawi się pasek boczny gadżetów Google z widocznymi na nim kilkoma przykładowymi gadżetami.
Narzędzia systemowe, bezpieczeństwo
Laptop Check
Gadżet, który – wbrew nazwie – docenią także posiadacze komputerów stacjonarnych. Oprócz monitorowania baterii, sieci bezprzewodowej, szybkości transmisji z i do internetu gadżet informuje także o obciążeniu procesora, zużyciu pamięci. Ponadto przyciski kontrolne umieszczone w dolnej części okna tego widżetu ułatwiają restart, uśpienie i wyłączenie systemu Windows – bez rozwijania menu Start.
Windows Dock
Efektowny starter wybranych aplikacji. Gadżet w domyślnej konfiguracji ułatwia uruchamianie m.in. panelu sterowania czy Windows Movie Makera. Każdą z ikon służących do uruchomienia programu lub otwarcia foldera można dowolnie skonfigurować. Uzyskasz w ten sposób łatwy dostęp do najczęściej wykorzystywanych programów.
Miernik sygnału bezprzewodowego
Gadżet informuje za pomocą czytelnego diagramu o mocy sygnału sieci bezprzewodowej. Typ sieci nie ma znaczenia. Istotne jest tylko, by komputer był do niej podłączony.
Run
Wygodny gadżet pełniący rolę wiersza poleceń. Nie musisz już wchodzić do menu Start, chcąc uruchomić program wywoływany konkretnym poleceniem. Za pomocą tego gadżetu możesz także otworzyć dowolną stronę internetową. Wystarczy, że wpiszesz jej adres.
AGEPhone Google Gadget
Rzecz przydatna dla wszystkich, którzy korzystają z telefonii VoIP. Gadżet ten pełni rolę wirtualnego telefonu VoIP. Nie jest przypisany do żadnego określonego operatora. W panelu konfiguracyjnym widżetu można ustawić dowolnego operatora VoIP. Wystarczy, że podasz adres IP bramki tego operatora.
Mini Explorer
Gadżet będący Eksploratorem Windows w pigułce. To wygodny menedżer plików, dzięki któremu możesz przeglądać dyski twarde i foldery oraz przenosić i kopiować dane między dwoma panelami dysków, podobnie jak np. w Total Commanderze. Z tą różnicą, że w przypadku Mini Explorera panele są umieszczone pionowo, a całość możesz mieć albo bezpośrednio na pulpicie Windows, albo na pasku bocznym gadżetów Google.
Shortcut Gadget
Gadżet umożliwiający przypisanie czterem ikonom skrótów do najczęściej uruchamianych programów albo wybranych folderów na dyskach lokalnych lub sieciowych. Zarazem estetyczne uzupełnienie funkcji menu Start.
Multimedia i rozrywka: gry, muzyka, wideo, telewizja, radio
8tris
Rdzennie polski (opracowany przez krajana) gadżet Google. W tym przypadku jest to kolejny wariant popularnej i uzależniającej gry Tetris.
Pilot Media Player
Gadżet, za którego pomocą możesz sterować odtwarzaniem muzyki prosto z pulpitu lub z paska bocznego gadżetów Google. Odtwarzanie dowolnego pliku audio (MP3, WMA, WAV) jest bardzo proste. Wystarczy przeciągnąć plik muzyczny na okienko gadżetu.
uTube Downloader
Coś dla miłośników wideo publikowanego w popularnym serwisie YouTube. Dzięki temu gadżetowi zapiszesz dowolny wideoklip z serwisu YouTube na dysku twardym. Po uruchomieniu gadżetu należy w polu tekstowym wpisać adres do wybranego wideoklipu i kliknąć strzałkę w dół. Po chwili w oknie pojawi się link, za którego pomocą możesz pobrać na dysk plik w formacie FLV (Flash Video).
WinAmp Control Setup
Gadżet dla wszystkich użytkowników popularnej multimedialnej odtwarzarki WinAmp. Dzięki temu dodatkowi z łatwością będziesz kontrolować funkcje WinAmpa bezpośrednio z pulpitu lub z paska bocznego gadżetów Google.
Photooogle!
Gadżet do przeglądania zdjęć, jednak lepszy od tego, który znajduje się w domyślnym zestawie gadżetów po zainstalowaniu Google Desktop. Główną zaletą Photooogle! jest to, że do każdego wczytywanego zdjęcia jest dopasowywany jakiś losowy efekt, dzięki czemu pokazy slajdów w tym gadżecie nigdy nie wyglądają identycznie.
VideoViewer
Gadżet będący prostą odtwarzarką wideo. Aby odtworzyć film, wystarczy podać link do strony z odtwarzanym klipem z popularnego serwisu YouTube.
Web TV and radio
Gadżet z wbudowaną listą predefiniowanych kanałów radiowych oraz telewizyjnych – oczywiście nadawanych przez internet. Działa natychmiast po instalacji. Gadżet pełni także rolę odtwarzarki plików audio.
Online Media Channels
Kolejny multimedialny gadżet umożliwiający odtwarzanie strumieniowych transmisji radiowych i telewizyjnych nadawanych przez internet. Wbudowana pokaźna lista kanałów.
VideoSearch
Podręczne narzędzie do wyszukiwania plików wideo online. Wpisujesz poszukiwaną frazę w oknie gadżetu, naciskasz [Enter] lub klikasz OK i po chwili w oknie automatycznie uruchamiającej się przeglądarki zobaczysz listę odnośników do stron z klipami wideo na poszukiwany przez ciebie temat.
Dostęp do informacji: e-mail, internet, P2P
CNN.com Live
Najnowsze wiadomości z jednego z najpopularniejszych światowych serwisów informacyjnych – CNN, nadawane w postaci strumienia wideo bezpo średnio na twój pulpit. Nie są potrzebne żadne dodatkowe kodeki czy programy odtwarzające.
Digg’s Top Stories
Gadżet udostępniany w nieco nietypowej formie – nie w postaci pliku z rozszerzeniem GG, lecz w postaci pliku instalacyjnego. Dzięki temu gadżetowi poznasz najbardziej popularne tematy publikowane w społecznościowym serwisie informacyjnym Digg.com. Niestety informacje są publikowane w języku angielskim.
Gmail Notifier
Jeżeli korzystasz z poczty w serwisie Gmail, to ten gadżet ci się przyda. Po jego uruchomieniu podaj w opcjach nazwę użytkownika serwisu Gmail oraz hasło i od tej pory bezpośrednio na pulpicie będziesz miał informację o liczbie nieprzeczytanych e-maili, a także wyświetlone nagłówki nieprzeczytanych listów. Kliknięcie dowolnego nagłówka spowoduje uruchomienie przeglądarki i wczytanie strony serwisu Gmail z treścią wybranego listu.
Who Is IP
Gadżet umożliwiający proste skorzystanie z internetowej usługi whois, za której pośrednictwem dość łatwo możesz sprawdzić, do kogo należy dany adres IP. Co prawda w ten sposób nie namierzysz bezpośrednio np. jakiegoś złośliwego internauty, ale uzyskasz przynajmniej informacje, z usług jakiego dostawcy internetowego korzysta.
My IP
Bardzo prosty w obsłudze, ale przydatny gadżet. Wyświetla aktualny adres IP twojego komputera.
Wyszukiwanie w Wikipedii
Gadżet ułatwiający wyszukiwanie haseł w encyklopedii Wikipedia. Wystarczy wpisać słowo do podręcznego gadżetu, by natychmiast – bez potrzeby uruchamiania przeglądarki internetowej – otrzymać encyklopedyczne wyjaśnienie danego hasła. Gadżet współpracuje z najbogatszą, anglojęzyczną wersją Wikipedii.
Microsoft Download Center RSS Feed
Gadżet, dzięki któremu dowiesz się o nowych plikach umieszczonych na serwerach pobierania firmy Microsoft. Kliknięcie jakiegokolwiek elementu na liście składników do pobrania spowoduje uruchomienie przeglądarki i wczytanie strony, z której możesz pobrać interesujący cię program lub plik.
MNP
Nietypowy gadżet, ale może się przydać tym, którzy uważnie dbają o swoje rachunki połączeń komórkowych, sprawdzając, czy dany numer należy do tego samego operatora (co oznacza tańsze połączenia). MNP pozwala sprawdzić, jaki operator telekomunikacyjny obsługuje dany numer telefonu.
Biuro: słowniki, notatki, kalendarze, zegary
Online Dictionary
Gadżet pełniący rolę podręcznego słownika języka angielskiego. Bazą dla słownika jest internetowy słownik języka angielskiego, ale nie trzeba uruchamiać przeglądarki. Definicje wpisywanych słów i zwrotów są wyświetlane na bocznym panelu.
Universal Currency Converter
Niewielkie, ale przydatne narzędzie do przeliczania walut. Jego zaletą jest bardzo bogata baza walut z całego świata. Konwersja jest prosta, strzałką przy danym polu wybierasz walutę, z której chcesz przeliczyć wartość, drugą strzałką wybierasz walutę docelową.Wpisujesz wartość, klikasz Click Here,i masz odpowiedź.
Thesaurus
Gadżet pełniący rolę wielojęzycznego słownika wyrazów bliskoznacznych. Przydatny przede wszystkim osobom uczącym się angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy holenderskiego. Niestety, słownika polskojęzycznego brak.
Free Dictionary Look-Up
Estetyczny gadżet słownikowy – pełni rolę interfejsu wejściowego do internetowego słownika języka angielskiego. Po wpisaniu hasła w polu widocznym wewnątrz okna widżetu i wciśnięciu klawisza [Enter] wynik – opis danego słowa – wyświetli się w przeglądarce internetowej.
Google Media Server
Wizualnie to tylko gadżet. W praktyce – rozbudowana aplikacja, umożliwiająca udostępnianie treści multimedialnych innym urządzeniom podłączonym do lokalnej sieci, zarówno kablowej, jak i bezprzewodowej. Po pierwszym uruchomieniu należy wywołać panel konfiguracyjny (klikając jeden z dwóch przycisków widocznych w okienku gadżetu), zalogować się do swojego konta Google, a następnie wybrać urządzenie korzystające z sieci, które ma mieć dostęp do zgromadzonych na komputerze zasobów multimedialnych. Google Media Server doskonale „dogaduje się” np. z konsolami do gier (PS2/3, XBOX360 itp.) podłączonymi do telewizora, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób możesz, poprzez konsolę, odtwarzać na telewizorze filmy zapisane w komputerze.
Kula pogodowa
Gadżet pokazujący pogodę dla wybranego przez ciebie rejonu. Co prawda taki gadżet jest w domyślnym zestawie, ale kula pogodowa wydała nam się ciekawsza. Za pośrednictwem panelu konfiguracyjnego tego widżetu wybierasz miejsce, dla którego ma być wyświetlana pogoda. W kuli podawana jest aktualna temperatura oraz najwyższa i najniższa temperatura danego dnia. Grafika obrazuje, czy jest słonecznie, pochmurnie, deszczowo. Po kliknięciu strzałki widocznej obok nazwy miasta zobaczysz skróconą prognozę pogody na najbliższe trzy dni.
Communicator
Nazwa tego gadżetu jest nieco myląca, gdyż nie jest to jakiś wariant komunikatora internetowego, lecz narzędzie tłumaczące słowa między różnymi językami (jest uwzględniony także język polski). Przydatny podręczny słownik w nietypowej estetyce.
Day Night World Clock
Co prawda w domyślnym zestawie gadżetów jest zegarek analogowy, jednak warto go zastąpić tym właśnie modelem. Oprócz aktualnego czasu w tle zegarka jest wyświetlany fragment satelitarnego zdjęcia Ziemi (region wybierasz sam) z animacją pór dnia i nocy.
Super Budzik
Gadżet pełniący rolę zegarka, z programowalnym budzikiem. W tle jest wyświetlana mapa świata pokazująca regiony z podziałem na porę dzienną i nocną.
iGoogle w praktyce – tysiące dodatkowych gadżetów i motywy graficzne
Jeżeli baza gadżetów dostępna dla programu Google Desktop jest dla ciebie niewystarczająca, możesz ją poszerzyć, wykorzystując komplementarny system dodatków Google’a – gadżety iGoogle. Aby skorzystać z iGoogle, potrzebna jest przeglądarka WWW. Poniżej krótki przewodnik po iGoogle.
Krok 1
Uruchom przeglądarkę WWW (w naszym przykładzie korzystaliśmy z Google Chrome, ale może to być dowolna inna przeglądarka internetowa) i otwórz główną stronę wyszukiwarki Google www.google.pl.
Krok 2
Gdy strona główna wyszukiwarki Google zostanie wczytana do przeglądarki, kliknij widoczny w górnym prawym rogu obszaru roboczego przeglądarki odsyłacz iGoogle.
Krok 3
Pozostaniesz wciąż na stronie głównej wyszukiwarki Google, jednak wygląd strony diametralnie się zmieni. Pod paskiem wyszukiwania zobaczysz informację powitalną zachęcającą do wybrania własnego zestawu gadżetów, a następnie pola wyboru, za których pomocą określasz zestaw gadżetów iGoogle, jaki będzie wyświetlany za każdym razem, gdy w przyszłości odwiedzisz stronę główną wyszukiwarki. Zauważ, że część pól jest już zaznaczona. Odpowiadające im gadżety są wyświetlone pod ramką z polami wyboru. Chcąc zrezygnować z któregoś gadżetu, odznaczasz jego pole wyboru lub klikasz przycisk x widoczny w górnym prawym rogu okna danego gadżetu. Wstępną konfigurację gadżetów na stronie iGoogle zapisujesz, klikając przycisk Zapisz.
Krok 4
Oczywiście wyświetlany wstępnie zestaw gadżetów iGoogle to zaledwie garstka spośród wszystkich dostępnych. Jeżeli chcesz dodać kolejne gadżety do swojej strony iGoogle, kliknij widoczny po prawej stronie odnośnik Dodaj elementy.
Krok 5
Na kolejnej stronie zobaczysz listę dostępnych gadżetów, które możesz dodawać do swojej strony iGoogle, klikając przycisk Dodaj teraz widoczny pod wybranym gadżetem. Listę gadżetów możesz przeglądać według określonych kategorii, które wybierasz z lewej strony okna.
Krok 6
Ciekawym dodatkiem są także tzw. motywy tematyczne, które nie dodają gadżetów, lecz zmieniają twoją stronę iGoogle wizualnie. Kliknij widoczną w górnej części zakładkę Motywy tematyczne i wybierz odpowiadający ci motyw graficzny, klikając umieszczony pod nim przycisk Dodaj teraz.
Samodzielne tworzenie gadżetów Google Desktop
Jeżeli jesteś zainteresowany samodzielnym opracowywaniem gadżetów dla Google Desktop, mamy dwie wiadomości. Pierwsza to taka, że operację tę ułatwia Google, udostępniając wszystkim zainteresowanym, oczywiście za darmo, środowisko programistyczne i zestaw narzędzi. Znajdziesz je na stronie z biblioteką gadżetów Google Desktop (http://desktop.google.com/plugins?hl=pl) po wybraniu z lewej strony któregoś odnośnika w grupie odsyłaczy dla programistów.
Do utworzenia własnego gadżetu potrzebujesz zainstalowanego pakietu SDK (Software Development Kit) aplikacji Google Desktop (pakiet ten pobierzesz ze strony http://desktop.google.com/downloadsdksubmit). Ponadto musisz mieć oczywiście zainstalowany program Google Desktop.
Mamy też drugą wiadomość. Bez programowania się nie obejdzie. Aby samodzielnie utworzyć gadżet Google Desktop, musisz napisać choć kilka linijek kodu w języku XML oraz JavaScript. Czy to oznacza, że osoby niebędące programistami mogą pożegnać się z myślą o własnym gadżecie? Niekoniecznie. Google opublikował dość przystępny przewodnik dla początkujących programistów, ułatwiający opracowanie własnego gadżetu. Przewodnik ten jest umieszczony na stronie http://code.google.com/apis/desktop/docs/Tutorials/ModifyHelloWorld/index.html Uwaga! Jest on dostępny wyłącznie w języku angielskim. Jego zaletą jest bardzo dokładne poprowadzenie przez poszczególne etapy tworzenia gadżetu i to na konkretnym przykładzie. Ambitni użytkownicy powinni spróbować. Zachęcamy.