33 widżety Yahoo
Widżet monitorujący twoją skrzynkę pocztową w serwisie Gmail. Stale wyświetla liczbę nieprzeczytanych listów i powiadomi cię o nowej korespondencji.
Interesujący widżet dla wszystkich miłośników astronomii – łączy się z serwerami NASA, po czym wyświetla aktualną liczbę i informacje o planetach leżących poza naszym układem słonecznym.
- Adesklets – system widżetów dla użytkowników Linuksa. Platforma uruchomieniowa oraz same widżety (zwane tu deskletami) są dostępne na stronie http://adesklets.sourceforge.net/ Adesklets dostępny jest za darmo na licencji GPL. Ostatnia wersja oznaczona 0.6.1 pochodzi z końca marca 2006 roku. Projekt nie jest zatem już dość długo rozwijany. Liczba dostępnych widżetów także nie szokuje. W połowie października br. było ich zaledwie 45 – wszystkie dostępne za darmo.
- AveDesk – darmowy (donationware – dobrowolne datki) silnik widżetów do systemów Windows. Zarówno program silnik, jak i same widżety (zwane tu deskletami) do AveDeska są dostępne na witrynie głównej projektu pod adresem: http://avedesk.org Liczba dostępnych deskletów: 85. Wszystkie za darmo.
- Dashboard – system widżetowy, który tak naprawdę spopularyzował widżety wśród użytkowników komputerów, ale w tym przypadku nie pecetów lecz macintoshy. Dashboard jest dostępny tylko na komputery Apple pracujące pod kontrolą systemu Mac OS X (wersje 10.4 „Tiger” i 10.5 „Leopard”). Jest wbudowany w system operacyjny, nie wymaga dopłat; liczba dostępnych widżetów: ok. 4850, i cały czas opracowywane są nowe. Niektóre widżety są płatne.
- Desktop X – to nie tyle system widżetów, ile narzędzie umożliwiające całkowitą modyfikację interfejsu Windows. Fakt, że w Desktop X funkcjonują też widżety, jest jedną z funkcji tego rozbudowanego i komercyjnego pakietu dla miłośników modyfikowania wyglądu Windows. Najbardziej rozbudowana wersja Desktop X Pro kosztuje równowartość 70 dolarów. Dokładna liczba dostępnych widżetów jest trudna do określenia ze względu na różne wersje widżetów funkcjonujących w ramach Desktop X. Jest ich na pewno więcej niż 1000.
- gDesklets – kolejna linuksowa platforma widżetowa przeznaczona dla tych, którzy w Linuksie korzystają z graficznego środowiska GNOME. Ze strony głównej projektu gDesklets (http://www.gdesklets.de/) można pobrać program instalacyjny dostosowany do dystrybucji Mandriva Linux oraz Ubuntu Linux. Liczba dostępnych widżetów: ok. 100.
- KlipFolio – aplikacja przeznaczona do systemów Windows, stanowiąca konkurencję dla obecnego w Windows Vista paska bocznego, jednak KlipFolio można zainstalować także w Windows XP. Podobnie jak w przypadku paska bocznego Windows widżety KlipFolio (zwane Klips) można odłączyć od paska KlipFolio i umieścić w dowolnym miejscu pulpitu Windows. Program darmowy – liczba dostępnych widżetów: ok. 350.
- Opera widgets – system widżetów, dla którego bazową platformą jest przeglądarka WWW Opera. Zarówno przeglądarka, jak i widżety są dostępne za darmo. Baza obejmuje około 1200 sztuk, a nowe widżety wciąż powstają.
- Plasma – znowu widżety dla użytkowników Linuksa, zintegrowane ze środowiskiem KDE 4. Dostępny za darmo. Widżety Plasmy (zwane applets lub plasmoids). Dotychczas strona domowa projektu Plasma nie zawiera biblioteki dodatków, więc użytkownicy tej platformy muszą się zadowolić widżetami dostarczanymi wraz z KDE 4.