Internet9 sztuczek do Google

    9 sztuczek do Google

    Z pola wyszukiwania potrafi korzystać każdy. Jednak Google ma znacznie więcej do zaoferowania. W wyszukiwarce jest wiele ukrytych narzędzi. Za ich pomocą możesz na przykład definiować zapytania w nieznanych obcych językach, tworzyć zakładki do ciekawych stron w wynikach wyszukiwania, stworzyć RSS wyświetlający najnowsze artykuły informacyjne na interesujący cię temat.

    9 sztuczek do Google

    Pasek opcji wyszukiwania

    Włącz podgląd stron na liście wyników
    Na długiej liście wyników trudno znaleźć przydatne odnośniki. Możesz to sobie ułatwić, korzystając z paska bocznego, który uruchamiasz, klikając link Więcej tuż pod logo Google’a na stronie. Za jego pomocą możesz się przełączyć do wyspecjalizowanych wyszukiwarek zdjęć, filmów czy wiadomości. Poza tym za pomocą odnośników na pasku możesz zmienić sposób wyświetlania wyników wyszukiwania. Google opcjonalnie wyświetla wyniki z obrazkami ze strony albo z miniaturami witryn. Jedna i druga opcja pozwala na łatwiejsze zorientowanie się, czy dany link prowadzi do interesującej cię treści.

    Jak wyróżnić ciekawe strony

    Obraz

    Bookmark w Google
    Jeśli znalazłeś ciekawą stronę, możesz ją zapamiętać bezpośrednio w Google’u. W przyszłości, gdy wpiszesz do wyszukiwarki taki sam albo podobny termin wyszukiwania (np. złożony z dwóch pierwszych użytych słów kluczowych), na samym początku listy wyników pojawią się wyróżnione wcześniej przez ciebie odnośniki.
    Zakładkami można zarządzać na stronie Historii online. Link do niej znajdziesz na każdej stronie z wynikami wyszukiwania, w prawym górnym rogu. Oczywiście pod warunkiem, że jesteś zalogowany do konta Google. Po wejściu do ustawień historii klikasz odnośnik Zakładki. Tam znajdziesz wszystkie wyróżnione strony. Każdy wpis, jaki jest na liście, można usunąć, klikając gwiazdkę. Dodatkowo wszystkie zakładki można także opatrzyć etykietą, co ułatwi ich porządkowanie.

    Co jest bardziej popularne?

    Obraz

    Sprawdź za pomocą Google Trends, co myślą ludzie na świecie
    Wyszukiwarka Google Trends nie pokazuje odnośników do stron, lecz pozwala sprawdzić, jakim zainteresowaniem cieszy się dane hasło wśród użytkowników Google’a. Jeśli wpiszesz dwa lub więcej słów kluczowych oddzielonych przecinkami, zobaczysz wykres porównawczy. W ten sposób łatwo sprawdzisz, jakie idee i marki budzą emocje, którzy ludzie są najbardziej trendy. Na wykresach, w miejscach, gdzie trendy się zmieniają, są nanoszone linki do artykułów, które pojawiły się w internecie w danym momencie. Dzięki nim dowiesz się, co mogło mieć wpływ na zmianę trendu.
    System domyślnie wyświetla informacje na podstawie zapytań z całego świata. Wyniki zlokalizowane, np. z Polski, sprawdzisz za pomocą listy państw po prawej stronie.

    Automatyczny tłumacz wyszuka

    Obraz

    Znajdź informacje w obcym języku
    Jedną z ciekawszych funkcji Google’a jest wyszukiwanie za pośrednictwem automatycznego tłumacza. Najprościej trafić do niego, wpisując w wyszukiwarce hasło Narzędzia językowe. Pole do wyszukiwania z tłumaczem znajduje się na samym początku tej strony (obszar Przetłumaczone wyniki).
    Jeśli chcesz przeszukać internet w języku japońskim, np. pod kątem najnowszych gadżetów, których nie ma na polskim rynku, w polu Szukaj wpisujesz swoje hasło, następnie zaznaczasz pole wyboru i określasz języki obce, w których ma być przeszukana sieć, naciskasz klawisz Enter. Na liście wyników zobaczysz linki do obcojęzycznych stron, przetłumaczone na język polski. Jeśli klikniesz link, witryna pojawi się w oknie przeglądarki z treścią przetłumaczoną na polski. Jeśli znasz angielski, lepiej tłumaczyć na ten język, bo jakość automatycznego tłumaczenia będzie lepsza niż na polski. Aby zmienić język docelowy tłumaczenia, musisz zmienić opcję języka rodzimego, którą znajdziesz po prawej stronie pola wyszukiwania, na stronie Narzędzi językowych.

    Pogodynka i zegarynka

    Obraz

    Wyszukaj godzinę i pogodę w każdym miejscu na świecie
    Pole wyszukiwania można wykorzystać także do pozyskiwania konkretnych informacji, np. o pogodzie lub godzinie w określonym mieście na świecie. Aby się dowiedzieć, jaki jest aktualny czas w Sydney, wpisujesz do pola wyszukiwania: time in sydney, australia. W ten sposób można sprawdzić godzinę w każdym większym mieście na świecie. Dokładnie w ten sam sposób sprawdzisz pogodę. Podając słowo kluczowe pogoda, nazwę miasta i państwa (może być po polsku), poznasz prognozy pogody dla dowolnego miasta na świecie. Dla terytorium Polski najmniejszą jednostką, dla której jest dostępna pogoda, jest miejscowość gminna, na przykład: pogoda ełk, polska. Niestety, sprawdzanie czasu nie działa na polskich stronach wyszukiwarki, aby z nich skorzystać, trzeba się udać na Google.com. Prognoza pogody działa na Google.pl.

    Kalkulator w Google’u

    Obraz

    Przelicz miary i wagi
    Jeśli chcesz skonwertować prędkość w kilometrach na godzinę na mile, wpisujesz w wyszukiwarkę: 110 km/h in mph. Aby się dowiedzieć, ile dzień ma sekund, wpisujesz: 1 day in seconds. W Google można także skonwertować dane w nietypowy sposób. Dowiesz się na przykład, ile w kilogramach waży Ziemia, np. earth mass in kg, czy ile mierzy prędkość dźwięku na poziomie morza – speed of sound in km/h. Jeśli Google nie ma odpowiedzi we własnej bazie danych, potrafi ją wydobyć z Wikipedii. Sprawdź to na przykładzie zapytania sun mass in earths – Słońce ma masę równą 332 946 Ziemiom.
    Możesz też skorzystać z interfejsu wizualnego do konwertera, np. ze strony: www.soople.com/soople_intcalchome.php, a dokładnie z pola Quick unit converter. Tam, z rozwijanych list wybierasz jednostkę źródłową i jednostkę docelową.

    Obrazy dowolnej wielkości

    Obraz

    Znajdź w Google tapety do twojego pulpitu Windows
    Wyszukiwarka zdjęć Google Images (po polsku Google Grafika) ma rozbudowany tryb wyszukiwania zaawansowanego. Pozwala na filtrowanie wyników wyszukiwania według wielkości obrazu. Jest to szczególnie ważne, jeśli szukasz zdjęcia do wydrukowania bądź do dalszej obróbki w programie graficznym. Oprócz określania umownej wielkości docelowego pliku możesz także określić jego wielkość w megapikselach, a także zdefiniować wielkość ikony, jakiej potrzebujesz. To samo narzędzie można wykorzystać do wyszukiwania obrazów o konkretnej wielkości określonej w pikselach. Jeśli chcesz je wykorzystać do znalezienia atrakcyjnej tapety do Windows, wystarczy kliknąć link Pobierz rozmiar mojego pulpitu, a program sam pobierze właściwe informacje o aktualnie wybranej rozdzielczości w Windows.
    Jeśli chcesz mieć pewność, że tapeta może być legalnie wykorzystana, możesz skorzystać z opcji definiowania licencji na wykorzystanie treści. Za jej pomocą można ograniczyć wyniki wyszukiwania do plików dostępnych na otwartych licencjach, które wolno nie tylko wykorzystać, ale także dalej udostępniać na blogu czy Facebooku.

    Wyniki wyszukiwania jako RSS

    Obraz

    Stwórz własny kanał RSS z nowościami
    Dzięki wyspecjalizowanej funkcji wyszukiwarki Google News – odbieraniu wyników wyszukiwania aktualności w postaci strumienia RSS – możesz stworzyć aktualizowany w czasie rzeczywistym kanał informacyjny naadowolny temat. Wpisujesz interesujące cię hasło i klikasz przycisk Wyszukaj w wiadomościach. Przewijasz listę wyników na dół. W stopce jest odnośnik oznaczony hasłem RSS, pod którym kryje się specjalnie sformatowany URL prowadzący do kanału informacyjnego, gdzie publikowane są odnośniki do tekstów na temat, jaki wpisałeś do wyszukiwarki.

    Jeśli skopiujesz go do dowolnego czytnika RSS, będziesz otrzymywać powiadomienia o każdym nowym artykule spełniającym wskazane kryteria. Z linku można stworzyć także aktywny bookmark w Firefoksie i przeglądać najnowsze artykuły za pomocą rozwijanego menu w zakładkach.

    Operatory zaawansowane

    Przeszukaj serwis lub wyszukaj określony typ pliku
    Google pozwala zawęzić wyszukiwanie do określonego zbioru. Za pomocą operatorów przedstawionych w ramce obok można przeszukać dane dostępne w konkretnym pliku, np. w PDF-ie (filetype:pdf), albo znaleźć definicje w darmowych słownikach online (define:). Wśród tych narzędzi jest także bardzo przydatny operator site:, który służy do wskazania wyszukiwarce konkretnego serwisu do przeszukania. Jego użycie jest proste. Wystarczy wpisać zapytanie, a po nim np. site:pcformat.pl. Ten sposób wyszukiwania informacji jest znacznie skuteczniejszy niż używanie wyszukiwarek wbudowanych w systemy portalowe czy blogi.

    Wskazywanie zbioru danych do przeszukania

    • site: – wyszukiwanie w treści konkretnej witryny
    • related: – wyszukiwanie podobnych witryn
    • link: – wyszukiwanie stron linkujących do strony
    • define: – wyszukiwanie definicji
    • cache: – wyświetlanie kopii strony z cache Google
    • filetype:pdf, filetype:txt itp. – wyszukiwanie w treści plików według rozszerzenia
    • intitle:, inurl:, allintitle:, allinurl: – wyszukiwanie w konkretnym obszarze strony

    Wybrane dla Ciebie