9 sztuczek do Google
Pole wyszukiwania można wykorzystać także do pozyskiwania konkretnych informacji, np. o pogodzie lub godzinie w określonym mieście na świecie. Aby się dowiedzieć, jaki jest aktualny czas w Sydney, wpisujesz do pola wyszukiwania: time in sydney, australia. W ten sposób można sprawdzić godzinę w każdym większym mieście na świecie. Dokładnie w ten sam sposób sprawdzisz pogodę. Podając słowo kluczowe pogoda, nazwę miasta i państwa (może być po polsku), poznasz prognozy pogody dla dowolnego miasta na świecie. Dla terytorium Polski najmniejszą jednostką, dla której jest dostępna pogoda, jest miejscowość gminna, na przykład: pogoda ełk, polska. Niestety, sprawdzanie czasu nie działa na polskich stronach wyszukiwarki, aby z nich skorzystać, trzeba się udać na Google.com. Prognoza pogody działa na Google.pl.
Jeśli chcesz skonwertować prędkość w kilometrach na godzinę na mile, wpisujesz w wyszukiwarkę: 110 km/h in mph. Aby się dowiedzieć, ile dzień ma sekund, wpisujesz: 1 day in seconds. W Google można także skonwertować dane w nietypowy sposób. Dowiesz się na przykład, ile w kilogramach waży Ziemia, np. earth mass in kg, czy ile mierzy prędkość dźwięku na poziomie morza – speed of sound in km/h. Jeśli Google nie ma odpowiedzi we własnej bazie danych, potrafi ją wydobyć z Wikipedii. Sprawdź to na przykładzie zapytania sun mass in earths – Słońce ma masę równą 332 946 Ziemiom.
Możesz też skorzystać z interfejsu wizualnego do konwertera, np. ze strony: www.soople.com/soople_intcalchome.php, a dokładnie z pola Quick unit converter. Tam, z rozwijanych list wybierasz jednostkę źródłową i jednostkę docelową.
Wyszukiwarka zdjęć Google Images (po polsku Google Grafika) ma rozbudowany tryb wyszukiwania zaawansowanego. Pozwala na filtrowanie wyników wyszukiwania według wielkości obrazu. Jest to szczególnie ważne, jeśli szukasz zdjęcia do wydrukowania bądź do dalszej obróbki w programie graficznym. Oprócz określania umownej wielkości docelowego pliku możesz także określić jego wielkość w megapikselach, a także zdefiniować wielkość ikony, jakiej potrzebujesz.
To samo narzędzie można wykorzystać do wyszukiwania obrazów o konkretnej wielkości określonej w pikselach. Jeśli chcesz je wykorzystać do znalezienia atrakcyjnej tapety do Windows, wystarczy kliknąć link Pobierz rozmiar mojego pulpitu, a program sam pobierze właściwe informacje o aktualnie wybranej rozdzielczości w Windows.
Jeśli chcesz mieć pewność, że tapeta może być legalnie wykorzystana, możesz skorzystać z opcji definiowania licencji na wykorzystanie treści. Za jej pomocą można ograniczyć wyniki wyszukiwania do plików dostępnych na otwartych licencjach, które wolno nie tylko wykorzystać, ale także dalej udostępniać na blogu czy Facebooku.
Dzięki wyspecjalizowanej funkcji wyszukiwarki Google News – odbieraniu wyników wyszukiwania aktualności w postaci strumienia RSS – możesz stworzyć aktualizowany w czasie rzeczywistym kanał informacyjny naadowolny temat. Wpisujesz interesujące cię hasło i klikasz przycisk Wyszukaj w wiadomościach. Przewijasz listę wyników na dół. W stopce jest odnośnik oznaczony hasłem RSS, pod którym kryje się specjalnie sformatowany URL prowadzący do kanału informacyjnego, gdzie publikowane są odnośniki do tekstów na temat, jaki wpisałeś do wyszukiwarki.
Jeśli skopiujesz go do dowolnego czytnika RSS, będziesz otrzymywać powiadomienia o każdym nowym artykule spełniającym wskazane kryteria. Z linku można stworzyć także aktywny bookmark w Firefoksie i przeglądać najnowsze artykuły za pomocą rozwijanego menu w zakładkach.
Google pozwala zawęzić wyszukiwanie do określonego zbioru. Za pomocą operatorów przedstawionych w ramce obok można przeszukać dane dostępne w konkretnym pliku, np. w PDF-ie (filetype:pdf), albo znaleźć definicje w darmowych słownikach online (define:). Wśród tych narzędzi jest także bardzo przydatny operator site:, który służy do wskazania wyszukiwarce konkretnego serwisu do przeszukania. Jego użycie jest proste. Wystarczy wpisać zapytanie, a po nim np. site:pcformat.pl. Ten sposób wyszukiwania informacji jest znacznie skuteczniejszy niż używanie wyszukiwarek wbudowanych w systemy portalowe czy blogi.
- site: – wyszukiwanie w treści konkretnej witryny
- related: – wyszukiwanie podobnych witryn
- link: – wyszukiwanie stron linkujących do strony
- define: – wyszukiwanie definicji
- cache: – wyświetlanie kopii strony z cache Google
- filetype:pdf, filetype:txt itp. – wyszukiwanie w treści plików według rozszerzenia
- intitle:, inurl:, allintitle:, allinurl: – wyszukiwanie w konkretnym obszarze strony