Aby wszystko grało
Zdarzyło się, że twój komputer nie potrafił odtworzyć pliku audio albo wideo? Mamy na to radę. Po lekturze artykułu i zastosowaniu zamieszczonego na naszym krążku pakietu multimedialnego przygotujesz system Windows tak, że poradzi sobie z każdym formatem multimedialnym.
Do odtwarzania każdego typu multimediów na komputerze standardowe funkcje wbudowane w Windows nie wystarczą. Problem rozpoznawania przez system jak największej liczby formatów multimedialnych można rozwiązać na trzy sposoby.
Pierwszy polega na wykorzystaniu gotowych programów odtwarzaczy multimedialnych dystrybuowanych w formie przenośnej (z ang. portable), czyli niewymagających instalacji. Ten sposób polecamy użytkownikom, którzy nie chcą bądź nie mogą (np. z powodu ograniczeń administracyjnych) instalować w systemie dodatkowych rozszerzeń i aplikacji zwiększających multimedialne możliwości systemu.
Druga metoda jest dla tych, którzy mają uprawnienia do instalowania programów w systemie, ale nie zamierzają tworzyć treści multimedialnych, a jedynie oglądać filmy w różnych formatach i słuchać muzyki. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z instalowanych w systemie odtwarzaczy multimedialnych (dekoderów) obsługujących jak najwięcej formatów danych multimedialnych.
Trzeci – najbardziej zaawansowany sposób – polega na wyposażeniu systemu w odpowiednio rozbudowany zestaw nie tylko aplikacji odtwarzających, ale i kodeków. Są to niewielkie programy, których zadaniem jest zarówno dekodowanie strumieni multimedialnych, jak też kodowanie materiału multimedialnego w wybranym przez użytkownika formacie. Ta metoda będzie przydatna dla tych, którzy oprócz biernego oglądania zajmują się samodzielnym konwertowaniem filmów i muzyki, przegrywaniem płyt audio, DVD itp.
Przenośny zestaw odtwarzaczy do każdego komputera
Na naszym krążku zamieściliśmy pakiet multimedialny, w którym znajdują się trzy programy w wersji portable. Dwa odtwarzacze filmów, VLC Media Player Portable i MPlayer Portable, oraz player audio CoolPlayer+ Portable. Z nich właśnie skorzystamy, by zbudować na flashdysku przenośny pakiet odtworzeniowy.
Programy w wersji portable pozwolą ci na odtworzenie materiału na komputerze z ograniczeniami dotyczącymi instalacji aplikacji, ale już przygotowanie flashdysku z wersjami portable to operacja, którą najlepiej wykonać na komputerze bez ograniczeń. Oznacza to, że jeżeli chcesz mieć możliwość oglądania czy słuchania multimediów na komputerze w pracy (na który najczęściej nałożone są ograniczenia), przygotuj flashdysk z aplikacjami na komputerze domowym (pozbawionym ograniczeń). Zakładamy, że masz dostęp do komputera bez ograniczeń. Włóż płytę dołączoną do naszego pisma i podłącz flashdysk. Pendrive powinien mieć co najmniej 128 MB wolnego miejsca.
Krok 1
Kliknij dwukrotnie ikonę VLCPortable_1.0.3.paf. Potwierdź ewentualne otwarcie pliku, jeżeli na ekranie pojawi się okno z ostrzeżeniem o zabezpieczeniach. Następnie wybierz Polski z listy dostępnych języków i kliknij OK.
Krok 2
Instalacja wersji przenośnej (portable) przebiega bardzo podobnie jak w przypadku standardowych aplikacji Windows. Potwierdzaj po prostu kolejne etapy instalatora. Gdy dotrzesz do etapu wyboru lokalizacji dla instalacji, kliknij przycisk Przeglądaj.... W oknie: Przeglądanie w poszukiwaniu folderu wskaż podłączony do komputera flashdysk, np. MightyDrive (E:), jako docelową lokalizację dla instalowanego programu VLC Media Player w wersji portable. Po wskazaniu właściwego urządzenia kontynuuj instalację.
Krok 3
W analogiczny sposób zainstaluj pozostałe programy typu portable. Po co aż dwa odtwarzacze wideo (VLC i MPlayer)? W celu obsługi jak największej liczby formatów zalecamy korzystanie z VLC Media Playera – jest prostszy w obsłudze, ale gdybyś trafił na materiał, z którym VLC sobie nie poradzi, użyj MPlayera, który obsługuje nieco więcej formatów
Krok 4
Podczas instalacji zapamiętaj nazwy folderów, w których instalowane są przenośne aplikacje. Najczęściej folder docelowy na flashdysku nazywa się tak jak program, który się w nim znajduje.
Krok 5
Przygotowany flashdysk włóż do komputera, na który są nałożone ograniczenia. Uruchom odpowiedni program (player wideo lub audio) i wczytaj do niego nierozpoznawany dotychczas format pliku wideo lub audio. Proponowane przez nas przenośne aplikacje powinny sobie poradzić z „opornym” materiałem. Jako metody wczytywania materiałów multimedialnych do programów portable możesz użyć techniki przeciągnij i upuść (drag and drop). Wystarczy, że przeciągniesz myszką plik audio lub wideo na otwarte wcześniej okno wybranego programu.
Instalowanie dekoderów w systemie
Większość użytkowników, chcąc uzyskać obsługę jak największej liczby formatów, instaluje mnóstwo pochodzących z różnych źródeł kodeków. Zaśmieca się w ten sposób system, a poza tym mieszanie kodeków z różnych źródeł może powodować problemy z pracą samego systemu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest doinstalowanie do systemu operacyjnego tylko dwóch dekoderów – filtra ffdshow oraz aplikacji AC3Filter. Dzięki tym dwóm programom praktycznie każdy program odtwarzający audio i wideo poradzi sobie z obsługą formatów, które standardowo nie są obsługiwane przez system.
Krok 1
Zacznij od instalacji filtra ffdshow. Pakiet instalacyjny znajdziesz na naszym krążku. Proces instalacji przebiega standardowo. Chociaż możesz zmienić ustawienia instalacji, to domyślne ustawienia są optymalne w omawianym przykładzie.
Krok 2
Równie prosta jest instalacja programu AC3Filter. Po uruchomieniu instalatora z naszej płyty po prostu potwierdzaj kolejne etapy instalacji.
Krok 3
Już sam fakt instalacji obu wymienionych programów powinien zauważalnie wpłynąć na możliwości systemu w zakresie odtwarzania plików multimedialnych. Pliki wideo, które dotychczas się nie odtwarzały, teraz będą widoczne nawet w standardowym Windows Media Playerze.
Krok 4
Windows Media Player dzięki ffdshow i AC3Filter potrafi odtworzyć większość popularnych, a nieobsługiwanych przez Windows, formatów multimedialnych, ale nadal nie potrafi odtwarzać napisów dialogowych z odrębnych plików. Wystarczy jednak odpowiednia konfiguracja ffdshow, którą teraz przeprowadzisz.
Krok 5
Uruchom (z menu Start) moduł o nazwie Konfiguracja dekodera obrazu ffdshow. W oknie Konfiguracja dekodera video ffdshow, które zobaczysz na ekranie, wybierz z listy po lewej stronie pozycję Napisy. Samo kliknięcie pozycji na liście spowoduje zaznaczenie widocznego obok niej pola wyboru. Nie zamykaj jeszcze okna Konfiguracja dekodera video ffdshow, tylko kliknij przycisk Zastosuj.
Krok 6
Wypróbuj zmiany, odtwarzając w Windows Media Playerze plik wideo, dla którego (w tym samym folderze) istnieje plik z napisami dialogowymi o tej samej nazwie co plik z filmem. Jeżeli plik z napisami ma inną nazwę, możesz ją wprowadzić we wspomnianym oknie konfiguracyjnym, zaznaczając opcję Plik i wprowadzając nazwę pliku z napisami w widoczne obok opcji pole tekstowe. Zmiany trzeba jeszcze zatwierdzić przyciskiem Zastosuj.
Krok 7
Od tej pory, gdy odtworzysz film w Windows Media Playerze, będą wyświetlane także napisy dialogowe.
Odpowiednia instalacja kodeków
Bardzo ważne jest, by przed wykonaniem opisywanych działań usunąć z systemu wszelkie wcześniej zainstalowane kodeki (dotyczy to także opisywanych dekoderów ffdshow czy AC3Filter). Nadmiar tego typu modułów w systemie może powodować niewłaściwe działanie zarówno aplikacji multimedialnych, jak i całego systemu. W naszym przykładzie zakładamy, że polecany przez nas zestaw kodeków instalujesz na „czystym” systemie.
Zastosowanie uniwersalnego pakietu kodeków
Jeżeli chcesz, by nie tylko twój komputer potrafił odtwarzać możliwie największą liczbę formatów multimedialnych, ale też chciałbyś samodzielnie konwertować pliki audio i wideo w różnych formatach, zastosuj uniwersalny pakiet kodeków.
Krok 1
Z naszej płyty uruchom instalator pakietu K-Lite Codeck Pack Mega. Proces instalacji przebiega standardowo i choć w trakcie instalacji możesz zmienić mnóstwo opcji, to zalecamy pozostawienie domyślnych parametrów, które są optymalne dla większości domowych komputerów. W trakcie instalacji, na etapie wyboru komponentów upewnij się, że na rozwijanej liście widoczna jest aktywna pozycja Profile 1: Default.
Krok 2
Jeden z kolejnych etapów instalacji umożliwia wybór wewnętrznego dekodera DXVA w instalowanym razem z pakietem odtwarzaczu multimedialnym Media Player Classic. Domyślnie pola wyboru aktywujące dekodery DXVA są wyłączone. Możesz rozważyć zaznaczenie jednego z nich, np. Enable internal decoder for H.264 video, ale tylko w sytuacji, gdy dysponujesz nowoczesnym komputerem (co najwyżej rocznym), wyposażonym w szybką kartę graficzną (układy zintegrowane odpadają) i najnowsze stabilne wersje sterowników graficznych. Co daje DXVA? Przerzuca ciężar obliczeń związanych z dekodowaniem strumieni wideo (tu: w standardzie H.264, który jest bardzo wymagający obliczeniowo) na doskonale radzący sobie z obliczeniami równoległymi procesor karty graficznej, a nie procesor główny komputera.
Krok 3
Po zainstalowaniu pakietu K-Lite Codec Pack Mega twój komputer powinien poradzić sobie z odtworzeniem niemal każdego materiału wideo i audio. Co więcej, dwukrotne kliknięcie pliku wideo spowoduje automatyczne uruchomienie odtwarzacza Media Player Classic. Jeżeli obok pliku z filmem dostępny był plik z napisami, również on zostanie automatycznie wczytany.
Krok 4
K-Lite Codec Pack Mega dodaje jeszcze jedną ciekawą, zwłaszcza dla użytkowników Windows Vista i Windows 7, funkcję. Wszystkie pliki wideo mogą być wyświetlane w postaci miniatur. W domyślnej konfiguracji Windows jedynie niektóre formaty mogą być w ten sposób prezentowane. Należy jednak pamiętać, że funkcja wyświetlania miniatur plików wideo zadziała po instalacji K-Lite Codec Pack 5.4.4, tylko w 32-bitowych wersjach Windows.