Aby wszystko grało
Zacznij od instalacji filtra ffdshow. Pakiet instalacyjny znajdziesz na naszym krążku. Proces instalacji przebiega standardowo. Chociaż możesz zmienić ustawienia instalacji, to domyślne ustawienia są optymalne w omawianym przykładzie.
Równie prosta jest instalacja programu AC3Filter. Po uruchomieniu instalatora z naszej płyty po prostu potwierdzaj kolejne etapy instalacji.
Już sam fakt instalacji obu wymienionych programów powinien zauważalnie wpłynąć na możliwości systemu w zakresie odtwarzania plików multimedialnych. Pliki wideo, które dotychczas się nie odtwarzały, teraz będą widoczne nawet w standardowym Windows Media Playerze.
Windows Media Player dzięki ffdshow i AC3Filter potrafi odtworzyć większość popularnych, a nieobsługiwanych przez Windows, formatów multimedialnych, ale nadal nie potrafi odtwarzać napisów dialogowych z odrębnych plików. Wystarczy jednak odpowiednia konfiguracja ffdshow, którą teraz przeprowadzisz.
Uruchom (z menu Start) moduł o nazwie Konfiguracja dekodera obrazu ffdshow. W oknie Konfiguracja dekodera video ffdshow, które zobaczysz na ekranie, wybierz z listy po lewej stronie pozycję Napisy.
Samo kliknięcie pozycji na liście spowoduje zaznaczenie widocznego obok niej pola wyboru. Nie zamykaj jeszcze okna Konfiguracja dekodera video ffdshow, tylko kliknij przycisk Zastosuj.
Wypróbuj zmiany, odtwarzając w Windows Media Playerze plik wideo, dla którego (w tym samym folderze) istnieje plik z napisami dialogowymi o tej samej nazwie co plik z filmem. Jeżeli plik z napisami ma inną nazwę, możesz ją wprowadzić we wspomnianym oknie konfiguracyjnym, zaznaczając opcję Plik i wprowadzając nazwę pliku z napisami w widoczne obok opcji pole tekstowe.
Zmiany trzeba jeszcze zatwierdzić przyciskiem Zastosuj.
Od tej pory, gdy odtworzysz film w Windows Media Playerze, będą wyświetlane także napisy dialogowe.