W artykule:
- Co to jest tymczasowa skrzynka i do czego służy
- Jak działa chwilowy adres
- Test 6 serwisów oferujących usługę tymczasowej poczty
- Opisy wybranych serwisów
ałożyciel jednego z serwisów oferujących tymczasowe skrzynki e-mailowe przeprowadził obserwacje ruchu na swoim serwerze pocztowym. Okazało się, że po dwóch tygodniach od startu jego usługi otrzymywał ponad 70 tys. listów dziennie. Wszystkie przesyłki przychodziły na przedawnione konta pocztowe, które użytkownicy podali podczas rejestracji. To był spam i jest to najlepszy dowód na to, że zbyt często powierzamy swój prywatny adres przeróżnego rodzaju serwisom i przypadkowym witrynom. Aby tego uniknąć, wystarczy skorzystać z tymczasowego adresu i tym samym odciąć się od problemu niechcianej korespondencji.
Jak działa tymczasowa skrzynka
Tymczasowe konto pocztowe zakłada się na określony (zazwyczaj krótki) czas. Aby stać się użytkownikiem takiej usługi, wystarczy odwiedzić jeden z serwisów oferujących tego rodzaju skrzynkę, następnie wybrać lub otrzymać losowy adres i już można korzystać z tymczasowej poczty e-mailowej. Oczywiście dostęp do listów wysłanych na tymczasowy adres mamy tylko przez ustalony czas (zależy to od usługodawcy). Samo uzyskanie adresu e-mailowego nie wymaga logowania, zazwyczaj wystarczy tylko wyświetlić stronę usługodawcy. Do obsługi poczty nie potrzebujesz również żadnej aplikacji. Wystarczy przeglądarka stron WWW.
Do czego tymczasowy adres?
Z usługi tymczasowej skrzynki możesz korzystać przede wszystkim podczas rejestracji, kiedy wymagane jest podanie adresu
e-mailowego i aktywacja konta przez link przysłany w treści wiadomości. Musisz pamiętać jednak, że potem nie będziesz mógł prowadzić korespondencji z usługodawcą przez podany tymczasowy adres ani odzyskać utraconego hasła. Na szczęście w większości przypadków nie jest to potrzebne. Wystarczy zapisać w bezpiecznym miejscu dane otrzymane w e-mailu oraz hasło.
Czy to bezpieczne?
Niestety, we wszystkich serwisach korzystanie z tymczasowej skrzynki niesie ze sobą zagrożenia. Więcej o nich w Podsumowaniu testu. Największym problemem jest brak hasła do skrzynki. Wystarczy wpisać adres i już można przejrzeć jej zawartość. Wyjątek stanowią serwisy oferujące dodatkowe zabezpieczenia, takie jak chociażby znany tylko nam alias (patrz Podsumowanie testu).
Jeżeli zależy nam na poufności, powinniśmy korzystać z dodatkowych zabezpieczeń lub usuwać e-maile zaraz po ich przeczytaniu. Czasami, gdy potrzebujemy skrzynkę naprawdę na chwilę, warto skorzystać z usługi 10-minutowej. Taka skrzynka szybko przestaje istnieć, a wraz z nią przetrzymywane w niej informacje.
Tymczasowy adres na klucz aktywacyjny
Pewien czytelnik poskarżył się, że nie może aktywować pełnej wersji programu zamieszczonego na płycie dołączonej do PC Formatu. Stało się tak zapewne dlatego, że darmowa usługa pocztowa nie odebrała e-maila z kluczem lub odnośnikiem aktywacyjnym (często takie usługi kasują e-maile, rozpoznając je jako spam). Aby uniknąć takich sytuacji, warto założyć właśnie skrzynkę tymczasową, działającą kilka minut. Sprawdziliśmy. Wszystkie e-maile aktywacyjne dochodzą.