Aktualizacja Firefoksa
Przeglądarka Firefox traci popularność. To, co kiedyś było jej mocną stroną, czyli obsługa wtyczek, przyczyniło się z biegiem czasu do spadku zainteresowania. Ociężałość spowodowana nadmiarem dodatków sprawiła, że miejsce wieloletniego lidera zajął szybszy Chrome. Inne zalety Firefoksa, tj. otwarty kod czy wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa to zbyt mało, by zatrzymać użytkowników, ale nadzieje przed premierą „pięćdzisiątki” były bardzo duże.
A na co może liczyć przeciętny użytkownik? Rozbudowano mechanizm wyszukiwania
w obrębie strony – można teraz ograniczyć jego wyniki do fragmentów zawierających słowa
w określonej postaci. Eliminuje to konieczność używania przybliżonych fraz, zwracając tylko konkretne odmiany danego wyrazu. Przełączanie pomiędzy kartami za pomocą skrótu Ctrl+Tab otrzymało dwa tryby. Do wyboru jest tradycyjny, w którym karty aktywowane są w kolejności ułożenia na pasku, oraz użytkowy, gdzie karty aktywowane są
w kolejności ostatniego wyświetlania. Z kolei skrót Ctrl +Alt+R powoduje wyświetlenie strony
w poprawionym trybie do czytania. Jedną z ciekawostek jest dodanie wersji językowej guarani – to język Indian zamieszkujących tereny na granicy Paragwaju, Boliwii i Brazylii.
Według statystyk udział Firefoksa w rynku przeglądarek wynosi od kilku do kilkunastu procent (netmarketshare – 5,8%, analitics.usa – 7,6%, w3counter – 10,4%, w3schools – 16,3%). Lata świetności przeglądarki niestety już minęły. Dzisiaj prym wiedzie Google Chrome.
Aby doprecyzować wyniki wyszukiwania na otwartej stronie, użytkownicy otrzymali do dyspozycji dodatkowy filtr. Oprócz rozróżniania małych i wielkich liter oraz możliwości podświetlania wyników pojawił się parametr Całe słowa, ograniczający rezultaty do słów w konkretnej odmianie.
W „pięćdziesiątce” udoskonalono tryb czytania. Korzystając ze skrótu klawiszowego Ctrl+Alt+R, można teraz błyskawicznie wyświetlić zawartość stron WWW, które obsługują ten tryb.
Firefoksowy skrót Ctrl+Tab może teraz funkcjonować w dwóch trybach. Domyślnie jego użycie powoduje podświetlanie kart w kolejności ułożenia na pasku. Pomiędzy kartami można przełączać się także w kolejności ich oglądania. W ten sposób po włączeniu odpowiedniej opcji Firefoksa może być na przykład wywołana najpierw karta pierwsza, potem trzecia, następnie druga i na koniec czwarta.