Aktualizacja sterowników
|
|
Przede wszystkim musisz znać wersje sterowników, jakie są aktualnie zainstalowane w twoim komputerze. W przypadku kart graficznych (a także układów dźwiękowych) informacje te uzyskasz, wykorzystując wbudowany w Windows i opisany powyżej moduł diagnostyki DirectX.
Znając numery wersji i daty sterowników oraz dokładne nazwy urządzeń, uruchom przeglądarkę WWW i w pasku adresowym wpisz jeden z adresów, w zależności od tego, jakiego producenta układ graficzny masz na swojej karcie graficznej: Nvidia (www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us), ATI/AMD (http://ati.amd.com/support/driver.html), Intel (http://downloadcenter.intel.com), SiS (www.sis.com/download/), VIA/S3 (www.viaarena.com/default.aspx?PageID=2), S3 (www.s3graphics.com/en/resources/drivers/index.jsp).
Dalszy proces pobierania sterowników zależy od konstrukcji strony pobierania u danego producenta, jednak niemal w każdym przypadku, a już na pewno w przypadku producentów najpopularniejszych układów – ATI/AMD oraz Nvidia – rzecz sprowadza się do wypełnienia formularza. Wybierasz w nim układ graficzny, dla którego ma być pobrany sterownik, oraz wersję systemu operacyjnego. Uwaga! Nie radzimy instalowania sterowników w wersjach beta. Jeżeli po przeszukaniu witryny producenta jedynymi nowszymi sterownikami są właśnie sterowniki w wersji beta, przyjmij po prostu do wiadomości, że masz aktualne wersje sterowników i nie musisz niczego zmieniać. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dysponujesz układem na tyle wiekowym, że producent albo zaprzestał wspierania go i nie oferuje już nowszych wersji sterowników, albo wręcz producent już nie istnieje. W takiej sytuacji skorzystaj z porad zawartych w archiwalnym artykule dotyczącym poszukiwania sterowników do nietypowego sprzętu. Artykuł ten znajdziesz w wersji elektronicznej na naszym CD. Jeżeli natomiast odnajdziesz nowszą wersję sterownika i masz do dyspozycji pobranie samego sterownika oraz zestawu aplikacji, wybierz to pierwsze (np. firma AMD oferuje do kart ATI program instalujący sam sterownik do karty graficznej albo instalujący dodatkowe oprogramowanie sterujące pracą
karty).
Jeżeli jednak znajdziesz nowsze wersje, to po pobraniu plików sterownika zainstaluj go. Proces instalacji powinien przebiegać standardowo – ma postać zwykłego kreatora instalacji, a twoim zadaniem jest po prostu potwierdzanie kolejnych kroków instalacji.