Nowy komunikator wideo
Najważniejszą zaletą komunikatora Google Duo jest niezwykła prostota użytkowania. Aby nawiązać połączenie, wystarczy mieć numer telefonu odbiorcy.
Wideo na powitanie
Jednym z ciekawych rozwiązań w Google Duo jest ekran powitalny wideo, który wyświetla się odbiorcy. Dzięki niemu od razu wiadomo, kto dzwoni. Kadr, który zobaczy odbiorca połączenia, jest widoczny na podglądzie po uruchomieniu aplikacji. Dlatego warto wybrać odpowiednie tło, zanim naciśniesz przycisk Rozmowa wideo. Podczas wybierania numeru o aktywnym podglądzie przypomina ikona w górnej części ekranu. Jeśli nie chcesz, aby podgląd był widoczny na ekranie odbiorcy, w ustawieniach programu wyłącz funkcję Puk, Puk.
Wyszukiwanie kontaktów
Google Duo odnajduje kontakty na podstawie numeru telefonu. Dzieje się to po zarejestrowaniu własnego numeru, co odbywa się podczas pierwszego uruchomienia aplikacji. Aby podejrzeć listę znajomych, do których możesz zadzwonić, naciśnij Rozmowa wideo. Jeśli chcesz zadzwonić do znajomych, którzy nie zainstalowali jeszcze Duo, naciśnij znajdujący się obok przycisk Zaproś. Spowoduje to wysłanie SMS-a z zachętą do pobrania aplikacji Google Duo. Jeśli chcesz porozmawiać z osobą, której nie masz w kontaktach, wpisz jej numer w polu wyszukiwania powyżej listy kontaktów, a następnie naciśnij przycisk Zaproś.
Jakość i transmisja
Jakość połączenia w Google Duo zależy od przepustowości połączenia internetowego. Najlepiej oczywiście rozmawiać w zasięgu sieci Wi-Fi. Co ciekawe, podczas rozmowy aplikacja podtrzymuje połączenie komórkowe, przesyłając do pewien czas niewielki pakiet danych. Dzięki temu gdy zaniknie sygnał z hotspotu, Google Duo w sposób niezauważalny dla użytkownika przełącza się do sieci komórkowej.
Przy domyślnych ustawieniach połączenie 3G/LTE ma gorszą jakość, gdyż aktywne jest oszczędzanie transferu, ograniczające przepustowość do 1 Mbit/s. Jeśli chcesz podnieść jakoś połączenia, w opcjach aplikacji wyłącz tę funkcję.
Uruchamianie aplikacji na PC
Niestety ani Duo ani Allo nie mają desktopowych odpowiedników. Nie można odbierać też wiadomości i połączeń za pomocą aplikacji Hangouts, która działa nie tylko na systemach mobilnych, ale także jako plug-in do webowego interfejsu Gmaila. Jedynym sposobem na uruchomienie tych aplikacji jest użycie emulatora Androida takiego jak bezpłatny Nox App Player ( http://en.bignox.com). Dodatkowo potrzebne będą pliki APK z opisywanymi narzędziami, które znajdziesz na stronie www.apkmirror.com.
Bezpieczeństwo połączenia
Duo oraz Allo wyróżniają się zwiększonym poziomem bezpieczeństwa w porównaniu z Google Hangouts. Obydwie usługi korzystają z szyfrowania end-to-end, co znaczy, że treści są zabezpieczane na poziomie klienta. Dzięki temu informacje płyną przez serwery w postaci zakodowanej, więc służby specjalne nie mogą poznać treści rozmowy. W przypadku Google Duo szyfrowanie tego typu jest aktywne domyślnie.
W komunikatorze Allo sprawa jest bardziej złożona. Domyślnie do treści rozmowy ma dostęp asystent Google, który działa nie w smartfonie, ale w chmurze Google. W tym wypadku szyfrowanie obejmuje tylko transfer między urządzeniem a serwerami usługodawcy, gdzie komunikat jest dekodowany i przesyłany do programu asystenta. Pełne szyfrowanie end-to-end działa w trybie Incognito. Jeśli chcesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa, podczas nawiązywania połączenia wybierz opcję Rozpocznij czat Incognito. Lista kontaktów będzie ograniczona do osób, które w danej chwili mają aktywną aplikację Allo i można przesłać im zaszyfrowane dane.