Animowane instrukcje
Nie potrzebujesz kamery czy drogiego oprogramowania, aby stworzyć przydatny animowany poradnik komputerowy. Jeśli chcesz z powodzeniem przekazywać wiedzę innym użytkownikom, w zupełności wystarczy ci animowany GIF i dobry rejestrator korzystający z tego formatu.
Filmy i animacje to nieodłączna część każdej współczesnej witryny. Nie trzeba wcale drogiego sprzętu, oprogramowania i lat doświadczenia, by nagrać i zmontować krótkie nagranie. Przewaga filmu nad statycznym obrazem jest ogromna – film przenosi więcej informacji i pozwala precyzyjnie opisać różne sytuacje. Nagranie nie musi być jednak zapisane w zwykłym formacie wideo – w zależności od zastosowań doskonale mogą sprawdzić się także na przykład różne animacje. Szczególnym powodzeniem cieszą się animowane GIF-y. Łatwo się je tworzy i zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne pliki wideo. Równie ważną ich zaletą jest możliwość oglądania bezpośrednio w przeglądarce, bez konieczności instalowania dedykowanego odtwarzacza czy wklejania filmów z YouTube’a. Nieistotny jest też posiadany system operacyjny – wystarczy przeglądarka, by obejrzeć film zapisany w tej postaci. Korzystając z darmowego ScreenToGif, przygotujesz animowany samouczek, w którym będziesz mógł np. pokazać wszystkim odwiedzającym stronę WWW, jak korzystać z jednej z twoich ulubionych aplikacji.
Zanim zaczniesz korzystać z programu ScreenToGif
ScreenToGif wyróżnia się na tle innych narzędzi do obróbki animowanych GIF-ów. Rejestruje on operacje przeprowadzane w systemie, ruchy myszy i kliknięcia. Jest doskonałym narzędziem służącym do tworzenia filmów instruktażowych i wideoporadników.
Krok 1
Program ScreenToGif nie wymaga instalacji. Uruchom go, klikając dwukrotnie plik wykonywalny programu. Na ekranie pojawi się przezroczyste okno, które będzie miało jedynie ramkę oraz kilka przycisków u dołu. Należy je traktować jak kamerę – to, co widać w oknie, odpowiada obrazowi przez obiektyw.
Krok 2
Rozmiar rejestrowanego obszaru modyfikuje się, przeciągając kursorem ramkę okna. Precyzyjnych ustawień można dokonać, wpisując rozdzielczość w polach Size. Na lewo od nich definiuje się liczbę klatek, jaką program ma zapisywać w każdej sekundzie. Parametry nagrywanego materiału określa się także w opcjach pliku graficznego. Aby się do nich dostać, kliknij przycisk Gif Settings.
Krok 3
Wybrawszy kodowanie użytkownika Custom GIF Encoding, za pomocą przycisku Select the transparent color... możesz określić kolor tła. Pozostaw też od razu zaznaczone pole Detect the unchanged pixels. Za pomocą suwaka w sekcji Quality zdefiniujesz jakość zapisywanej grafiki. Jeżeli planujesz obróbkę nagranego materiału w programie zewnętrznym, zaznacz natomiast paint.NET Encoding. ScreenToGif daje możliwość zapętlenia nagrania. Jeżeli pętla ma być pozbawiona ograniczeń czasowych, użyj opcji Repeat Forever. Można jednak wskazać liczbę powtórzeń. Usuń zaznaczenie z pola Repeat Forever i liczbę cykli wpisz w polu powyżej, np. 6. Aby wyłączyć podgląd, kliknij przycisk na zielonym tle.
Krok 4
Kliknij App settings. ScreenToGif służy z reguły do rejestrowania różnych poradników, a w takiej sytuacji na filmie powinien być oczywiście widoczny kursor myszy. Aby oglądający wiedział dokładnie, jaki operacje są wykonywane, niezbędne jest także dodatkowe oznaczanie kliknięć myszą – w przeciwnym razie mógłby je przeoczyć i należałoby do filmu dodawać uzupełniające komentarze. Upewnij się więc, że zaznaczone jest pole Show cursor w sekcji App Settings i umieść zaznaczenie obok opcji Show mouse clicks.
Krok 5
Po nagraniu animacja wymaga z reguły różnych poprawek, dodaje się do niej tekst komentarza czy grafikę, dlatego pozostaw zaznaczenie przy Edit frames after recording. Domyślnym miejscem zapisu, z którego korzysta ScreenToGif, jest katalog programu w folderach użytkownika, na dysku systemowym. Warto przenieść katalog roboczy na inną partycję. Zaznacz w tym celu pole Save directly to a folder i, korzystając z ikony po prawej stronie, wskaż nowe miejsce na dysku. Pozostałe ustawienia możesz pozostawić bez zmian.
Tworzenie pierwszej animowanej instrukcji
Aplikacja ScreenToGif rejestruje zdarzenia na całym ekranie, jak również we wskazanym obszarze, który można dodatkowo przemieszczać w trakcie zapisu. Pozwala definiować liczbę klatek zapamiętywanych w każdej sekundzie, oznaczać miejsca kliknięć myszą, dodawać do filmu tekst i różne elementy graficzne oraz używać filtrów.
Krok 1
Zanim rozpoczniesz nagranie, przemyśl dokładnie, co i w jakiej kolejności chcesz pokazać. Zastanów się także, czy będziesz rejestrował zdarzenia z fragmentu, czy z całego ekranu. Ustaw w odpowiednim miejscu okno ScreenToGif i dopasuj jego rozmiar. Rozciągając je na cały ekran, spowodujesz, że nagrają się wszystkie operacje wykonywane na pulpicie. Pamiętaj jednak, że plik wynikowy będzie wtedy większy. Uwaga! Zmienianie rozmiaru nagrywanego obszaru podczas trwającej rejestracji, choć teoretycznie możliwe, jest nieskuteczne albo prowadzi do powstania bałaganu i błędów w materiale. Aby rozpocząć rejestrację, kliknij Record.
Krok 2
Przycisk Pause wstrzymuje nagrywanie. Możesz w trakcie przerwy zmienić na przykład położenie okna nagrywania. Przycisk Stop kończy rejestrowanie. Po zakończeniu pracy w oknie programu pojawią się dodatkowe opcje umożliwiające edycję zapisanego materiału. Aby uruchomić podgląd, kliknij przycisk Play Preview.
Krok 3
Część narzędzi edycyjnych ukryta jest pod przyciskiem Options. Gdy go klikniesz, rozwinie się menu z funkcjami. Za ich pomocą możesz dodać do animacji tekst i podpisy: Add Text i Add Quick Caption.
Krok 4
Jeżeli chcesz uzupełnić nagranie dodatkowymi materiałami, na przykład ekranem tytułowym lub grafiką, dodaj do niego odpowiednie ramki za pomocą polecenia Add Frame. W podmenu wskaż Title Frame albo Image.
Krok 5
Cały czas pamiętaj, że film składa się z wielu pojedynczych obrazów i, o ile nie wskażesz, że ma być inaczej, wprowadzane zmiany odnoszą się do pojedynczej klatki. Aby wybrać klatkę bądź klatki do edycji, wysuń panel podglądu klatek, klikając przycisk strzałki z lewej strony okna. Zaznacz pola obok wybranych ramek lub kliknij All. Wtedy zmiany pojawią się w całym filmie. Uwaga, opcja cofania zmian Undo odnosi się jedynie do ostatnio wprowadzonej modyfikacji! Gdybyś potrzebował wrócić do stanu sprzed paru operacji, będziesz musiał zresetować cały materiał do stanu początkowego i zacząć wszystko od nowa. Zrobisz to za pomocą przycisku Reset.
Krok 6
Za pomocą rozbudowanego menu edycji poszczególnych ramek (Edit Frames) możesz zmieniać globalnie ich rozmiar, przycinać je czy zmieniać ich orientację. Funkcja Revert Order spowoduje odwrócenie kolejności klatek – dzięki niej film będzie oglądany od końca do początku.
Krok 7
Po zaznaczeniu można eksportować wybrane klatki (Exported Selected Frames), kasować wszystkie od początku do miejsca zaznaczenia (Delete everything before this) albo od zaznaczenia do końca (Delete everything after this). Aby usunąć te zaznaczone, kliknij Delete Selected Frames. Za pomocą dostępnych w menu opcji dodasz do filmu wskaźnik postępu albo ramkę, zmienisz też szybkość odtwarzania.
Krok 8
ScreenToGif oferuje także zestaw kilku filtrów. Również one są nakładane tylko na wybrane klatki. Rozwiń menu Filters i kliknij jedno z zawartych w nim poleceń, na przykład Sepia. Aby zapisać wprowadzone zmiany, użyj przycisku Done i wskaż miejsce na dysku, w którym ma zostać zapisany plik wynikowy. Aby anulować wszystkie operacje, kliknij Cancel.