Archiwa internetu
Wejdź na stronę www.google.pl. Następnie wpisz do pola wyszukiwania adres strony, do której nie możesz dostać się bezpośrednio, np. pcformat.pl. Możesz także wpisać słowa kluczowe prowadzące do konkretnej podstrony.
Gdy się pojawi lista wyników, znajdziesz na pierwszym miejscu odnośnik do strony. Naprowadź na niego kursor myszy. Z prawej strony pojawią się „strzałki”, które musisz wskazać kursorem. Wyświetli się obraz strony wraz z nazwą i odnośnikiem. Obok odnośnika znajdziesz link Kopia, który prowadzi do zapisanej w archiwum treści witryny.
Kopia może się różnić od aktualnej wersji strony. Aktualność kopii możesz sprawdzić, zerkając na datę jej zapisania, którą znajdziesz w nagłówku strony. Im częściej strona jest modyfikowana i odwiedzana przez użytkowników wyszukiwarki, tym częściej aktualizowany jest obraz. W przypadku popularnych serwisów obraz może pochodzić sprzed kilku godzin.
Możesz także zobaczyć samą treść strony, klikając na Wersja tekstowa. Przydaje się to, jeśli chcesz coś skopiować bez formatowania. Korzystając z archiwum Google’a, musisz pamiętać, że na kopii strony mogą nie działać pewne elementy, np. niektóre skrypty. Nie ma też reklam.
Podobną rzecz możesz zrobić w przeglądarce Bing. Alternatywa jest ważna, bo w cache drugiej przeglądarki może być bardziej aktualna wersja poszukiwanej strony. W przeglądarce wpisz adres www.bing.pl. Następnie w polu wyszukiwania wpisz adres potrzebnej strony, np. pcformat.pl. Na wyświetlonej liście wyników, pod opisem trafienia kliknij link Cached page.
Wersja z przeglądarki Bing ma w nagłówku informację o dacie jej zapisania.