Asystent podróżnika
Platforma: Android
Cena: wersja podstawowa darmowa, dodatki – 10 zł za rok
Rozkład jazdy autobusów, tramwajów, kolei miejskiej dla Warszawy (także metra), Krakowa, Wrocławia oraz 40 innych miast i aglomeracji znajdziesz w programie Transportoid. Program zainstaluj przed wyjazdem i przez sieć Wi-Fi pobierz rozkład miasta, do którego się wybierasz – dalsze korzystanie z programu nie pociągnie za sobą kosztów transmisji danych. Rozkłady możesz wyszukiwać po przystankach, liniach i trasach (także z przesiadką). Podstawowa wersja aplikacji jest darmowa. Funkcje dodatkowe – wyszukiwanie po GPS, mapy, widżety na pulpit smartfonu oraz tematyczne grupowanie przystanków – kosztują 10 zł rocznie.
Platforma: Android, iOS
Cena: darmowa
Yanosik to usługa dla kierowców, łącząca funkcję nawigacji GPS i radia CB. W wersji na smartfony program ostrzega kierowcę przed wypadkami, fotoradarami i kontrolami policji. Aplikacja śledzi położenie auta za pomocą modułu GPS i emituje komunikaty głosowe o najbliższych zdarzeniach na drodze – ze sporym wyprzedzeniem (co daje kierowcy czas na reakcję). Dane prezentowane przez program pochodzą od kierowców korzystających z systemu Yanosik. W momencie, gdy kierowca zauważy zdarzenie drogowe, może wcisnąć odpowiadającą mu ikonę na ekranie smartfonu. Te dane trafiają do innych kierowców. Program rozróżnia zdarzenia potwierdzone i takie, które zgłosił pojedynczy kierujący. Dodatkowo, kiedy samochód mija miejsce, w którym zaszło zgłoszone przez program zdarzenie, kierowca może potwierdzić lub zanegować jego istnienie, co podnosi dokładność danych podawanych innym kierowcom.
Platforma: Android, iOS
Cena: na Android – darmowa, na iOS – ok. 4 zł
To bardzo prosta, ale też bardzo przydatna aplikacja, która pozwala znaleźć bankomat np. w najbliższej okolicy. Możliwe jest wyszukiwanie po nazwie miasta, adresie oraz aktualnych współrzędnych GPS. Bardzo pożyteczną funkcją jest wyszukiwanie bankomatów należących do wybranego banku. W programie sprawdzisz szczegółowe informacje o danym bankomacie, m.in. godziny dostępności. Możesz także wyznaczyć drogę dojścia (dojazdu) na mapie Google.
Platforma: iOS
Cena: darmowa
W obcym mieście łatwo się zgubić, a jeszcze łatwiej zapomnieć, gdzie zostawiło się auto. Aby ustrzec się takiej sytuacji, zrób zdjęcie zaparkowanemu samochodowi przy użyciu programu CarFinder. Program pobierze aktualną pozycję GPS i zapamięta ją w telefonie. Gdy będziesz miał problem ze znalezieniem auta, aplikacja wyświetli na ekranie kierunek, w którym powinieneś się udać. Wskazówki są nakładane na obraz z kamery aparatu, za pomocą technologii augmentet reality (więcej na jej temat w opisie aplikacji Wikitude).
Platforma: Android
Cena: darmowa
Jak podkreśla autor programu, Kolejka to nie jest oficjalna aplikacja PKP. Przewoźnik na razie nie stworzył własnego programu. Jednak użytkownicy Kolejki nie mają powodów do narzekań, bo jest to bardzo udana aplikacja. Pozwala wyszukiwać połączenia kolejowe w Polsce i za granicą danego dnia i o wybranej porze (korzysta przy tym z systemu SITKoL PKP, którego mobilna strona jest dostępna pod adresem mobile.sitkol.pl). Podczas wyszukiwania uwzględniane są połączenia z przesiadkami. Program podaje szczegółowe informacje o każdym z pociągów; w niektórych przypadkach nawet peron, z którego odjeżdża skład.
Platforma: Android, iOS, Nokia Ovi Store
Cena: darmowa
Augmented reality, czyli poszerzona rzeczywistość, to technologia, która potrafi nakładać wirtualne elementy na rzeczywiste obrazy, np. na obraz z obiektywu aparatu wyświetlany na ekranie smartfonu. W ten sposób obraz może być wzbogacany o różne informacje. Wystarczy skierować obiektyw np. na znajdujący się w pobliżu budynek, zabytek, rzeźbę lub obraz, aby uzyskać interesujące informacje na jego temat. Taką funkcję oferują m.in. aplikacje Wikitude (widoczna na ilustracji), Google Googles oraz Layar. Szczególnie warta polecenia jest pierwsza z wymienionych, która dostarcza informacje o ponad milionie różnych miejsc na całym świecie. Program korzysta przy tym z różnych baz danych, m.in. Wikipedii, Panoramio i Flickr. Po ustaleniu położenia telefonu pojawiają się na ekranie dymki z nazwami znalezionych obiektów nałożone na widok z obiektywu. Kliknięcie dymku otwiera planszę z krótkim opisem oraz linkiem do pełnego artykułu o danym miejscu, np. w Wikipedii. Aplikację można wykorzystać także do odnajdywania ciekawych miejsc w okolicy.