Asystent podróżnika
Platforma: Android
Cena: darmowa
Translatory to jeden z popularniejszych typów programów w sklepach z aplikacjami. Problem z nimi polega na tym, że większość to jedynie klienty popularnych tłumaczy online, np. Google Translate. Niestety, korzystanie z takiego programu wymaga połączenia z internetem nawet do przetłumaczenia najprostszych słów. Translatory działające offline są zazwyczaj płatne, i to słono. Wyjściem jest instalacja ColorDict, a następnie wgranie do niego darmowego słownika, który można pobrać z sieci (dobry wątek poświęcony temu zagadnieniu na forum użytkowników Androida – skrócony adres http://pcformat.pl/u/141). Oprócz korzystania ze słowników offline program daje dostęp do sieciowych translatorów.
Platforma: Android, iOS
Cena: darmowa
Znalezienie darmowego hot-spotu za granicą to często jedyny sposób na połączenie z internetem. W sklepie z aplikacjami znajdziesz kilka programów, które zawierają informacje o darmowych oraz płatnych sieciach Wi-Fi na całym świecie. Najlepiej, jeśli zainstalujesz 2–3 programy tego typu, np. Wi-Fi Finder, Free WiFi oraz Free Wi-Fi Finder – wszystkie są darmowe i mają podobne możliwości. Dzięki wykorzystaniu kilku programów zwiększasz szansę na znalezienie hot-spotu w okolicy (programy korzystają z różnych baz danych). Przed wyjazdem uruchom aplikację i zaktualizuj bazę hot-spotów. Możesz także zawczasu sprawdzić listę sieci Wi-Fi w okolicy, w której się zatrzymasz.
Platforma: Android, iOS
Cena: darmowa
Ten program to prawdziwe kompendium wiedzy o hotelach. Oprócz obiektów położonych za granicą w aplikacji znalazły się także ośrodki położone w Polsce, m.in. nad Bałtykiem. Miejsce noclegu można wyszukiwać według miasta, daty zameldowania, długości pobytu oraz liczby gości. Znalezione hotele oraz pokoje gościnne są bardzo dobrze opisane. Oprócz ogólnej charakterystyki możesz przeczytać opinie osób, które miały okazję mieszkać w danym hotelu (dostępna jest też ogólna ocena klientów w skali od 1 do 10) oraz zapoznać się z zasadami pracy hotelu (ile trwa doba hotelowa, informacje o posiłkach, szczegóły składania i anulowania rezerwacji, formy płatności), a także obejrzeć zdjęcia obiektu i pokoi. Wyszczególniono także udogodnienia i atrakcje oferowane przez ośrodek, np. internet Wi-Fi czy basen. W programie dowiesz się też, czy hotel akceptuje gości ze zwierzętami. Jeśli któryś hotel wzbudzi twoje zainteresowanie, możesz wybrać i zarezerwować konkretny pokój (niektóre pokoje opatrzone są zdjęciami) – aplikacja udostępnia potrzebne dane kontaktowe oraz cennik.
Platforma: iOS
Cena: darmowa
Program pozwala wyszukiwać połączenia lotnicze w Polsce i na świecie. Należy wybrać lotnisko wylotu oraz docelowe, datę podróży i liczbę pasażerów (można też równocześnie wyszukać lot powrotny). Program pokazuje wszystkie znalezione połączenia wraz z liczbą przesiadek, godziną odlotu i przylotu oraz nazwą przewoźnika. Z boku listy wyświetlona jest cena biletu. Listę połączeń można filtrować po liczbie przesiadek, porze dnia wylotu, czasie lotu oraz przewoźniku. Kliknięcie ikony ceny biletu otwiera okno danego połączenia. Tam możesz obejrzeć szczegóły podróży, a nawet zarezerwować bilet (online).