Automatyczna panorama
Darmowy program Microsoft Image Composite Editor jest nowoczesnym narzędziem do tworzenia panoram. Jego zaletę stanowi dopracowany algorytm wykrywania połączeń między obrazami, dzięki któremu automatycznie generowane panoramy wyróżniają się bardzo małą liczbą artefaktów.
Kluczem do stworzenia udanej panoramy jest odpowiednie przygotowanie zdjęć. Można je zarejestrować aparatem lub smartfonem, pod warunkiem, że ten ma dobrą kamerę. Choć urządzenia mobilne wciąż ustępują cyfrówkom pod względem jakości obrazu, to biorąc pod uwagę, że panorama składa się z wielu zdjęć, różnica będzie mniej widoczna niż w przypadku pojedynczego zdjęcia.
Aby poprawnie zarejestrować materiał do stworzenia panoramy, należy dbać o to, by wszystkie zdjęcia zachodziły na siebie przynajmniej w 20–30 proc. na każdej krawędzi bocznej. Jeśli panorama ma być wykonana z więcej niż jednego rzędu zdjęć, kadry muszą mieć wystarczająco duże fragmenty wspólne także przy połączeniach pionowych. Jeśli jest to możliwe, należy posługiwać się obiektywem szerokokątnym. Najlepsze efekty w przypadku tworzenia panoram dookólnych dają obiektywy typu rybie oko, które mają kąt widzenia 180 st. Dostęp do nich mają przede wszystkim właściciele lustrzanek.
Aby uzyskać najlepszą jakość obrazu i wykonać panoramę kulistą, z obrazem widocznym w każdym kierunku, warto posłużyć się statywem z głowicą panoramiczną, która gwarantuje, że obrót aparatu będzie następował w jednej osi. Efekt działania głowicy można do pewnego stopnia zasymulować przywiązując sznurek do spodu aparatu/smartfona, mocując drugi koniec np. na ziemi i dbając, by każde zdjęcie wykonać przy naciągniętym sznurku. W ten sposób aparat będzie poruszał się po powierzchni sfery. W przypadku panoram wycinkowych utrzymanie aparatu dokładnie w tym samym punkcie nie jest tak ważne.
Technikę łączenia zdjęć można wykorzystać nie tylko do tworzenia panoram. Wykonując serię zdjęć przedstawiających jedną płaszczyznę w zbliżeniu, będziesz mógł stworzyć jeden obraz o rozdzielczości dużo większej, niż pozwala na to matryca aparatu. W takim scenariuszu najlepiej sprawdza się obiektyw długoogniskowy, który pozwoli zarejestrować dużą liczbę szczegółów w każdym fragmencie fotografowanego obszaru.
Panorama ze zdjęć w programie Image Composite Editor
Aplikację Image Composite Editor znajdziesz na stronie Microsoft Research (www.pcformat.pl/u/1885). Program występuje w odmianach 32- i 64-bit. Druga jest znacznie lepsza ze względu na możliwość wykorzystania większej ilości pamięci operacyjnej, co przydaje się przy łączeniu dużych panoram.
Krok 1
Aby można było uruchomić aplikację Image Composite Editor (ICE), niezbędne są biblioteki uruchomieniowe Microsoft Visual C++. Jeśli nie masz ich w systemie, instalator aplikacji uruchomi stronę pobierania. Pobierane są pliki przeznaczone dla różnych odmian Windows – jeśli korzystasz z wersji 64-bit, do instalacji użyj pliku vrcedist_x64.exe, a jeśli używasz wersji 32-bit, uruchom plik o nazwie vrcedist_x86.exe.
Krok 2
Podczas łączenia wielu zdjęć program zapisuje dużą liczbę plików tymczasowych. Jeśli na dysku systemowym masz mało miejsca (bo np. jest to SSD 128 GB), kliknij trybik w prawym górnym narożniku okna programu. Na ekranie opcji naciśnij przycisk Add i wskaż dodatkowy folder na pliki tymczasowe na innym dysku.
Krok 1
Po uruchomieniu aplikacji kliknij przycisk New Panorama, a następnie w oknie Eksploratora Windows zaznacz zdjęcia, które na siebie zachodzą i kliknij Otwórz. Po chwili zdjęcia pojawią się w oknie podglądu aplikacji ICE. Program dobrze radzi sobie z automatycznym wykrywaniem sposobu ułożenia obrazów składowych względem siebie, więc zazwyczaj ręczna korekta ustawień nie jest potrzebna.
Krok 2
Dobrze jest jednak określić, jak prowadziłeś aparat w czasie zapisywania zdjęć. W tym celu kliknij opcję Auto-detect i z listy wybierz Rotating motion, jeśli obracałeś aparat wokół własnej osi (panoramy o szerokim kącie) lub Planar motion, jeśli chcesz połączyć wiele zdjęć pokazujących jedną płaszczyznę, aby uzyskać obraz o bardzo wysokiej rozdzielczości.
Krok 3
Jeśli materiał źródłowy do panoramy nie został przygotowany poprawnie, to znaczy fragmenty sąsiadujących obrazów nie nachodzą na siebie tak, by algorytm mógł wykryć punkty wspólne, możesz stanąć przed koniecznością ręcznego ułożenia zdjęć. W tym celu otwórz zakładkę Structured Panorama, kliknij Auto layout i sprawdź, czy zdjęcia są poprawnie ustawione.
Krok 1
W sekcji Initial corner and direction kliknij kolejno dwa kwadraciki znajdujące w miejscach odpowiadających położeniu pierwszego i drugiego zdjęcia w panoramie. Następnie ustaw parametry Rows i Columns, wskazując właściwy układ zdjęć składowych. Możesz także wskazać sposób ruchu kamery, np. Zigzag, oraz kąt widzenia panoramy, np. Less than 360.
Krok 2
Po dostrojeniu układu zdjęć kliknij przycisk Auto overlap, aby wykryć punkty wspólne na sąsiadujących zdjęciach. Jeśli pojawią się problemy z łączeniem, ustawienia możesz zmienić ręcznie za pomocą suwaków. Po zakończeniu konfiguracji plików źródłowych kliknij przycisk Next.
Krok 3
Korzystając z mechanizmu ręcznego ustawiania panoramy, musisz mieć dokładnie taką samą liczbę zdjęć w każdym rzędzie. Jeśli liczba zdjęć w poszczególnych rzędach różni się, musisz polegać na automatycznym mechanizmie konfiguracji panoramy. Po zakończeniu łączenia zdjęć przejdziesz do ustawień odwzorowania panoramy.
Krok 4
Jeśli chcesz stworzyć panoramę, która pozwoli ci się rozglądać, skorzystaj z zalecanej przez nas opcji Spherical. Jeśli zaś oczekujesz płaskiego obrazu z poprawnym układem kątów widocznych na zdjęciu krawędzi budynków, użyj Perspective. To jednak zmniejszy kąt widzenia panoramy.
Krok 5
Specjalne możliwości daje odwzorowanie Stereographic. Jeśli dysponujesz zestawem zdjęć obejmującym 360 stopni w każdym kierunku, możesz stworzyć widok tzw. planetarny.Panorama będzie w nim ułożona kuliście, tworząc iluzję globu, na którym stoją budynki. Po kliknięciu odwzorowania Stereographic, złap myszą zdjęcie, ustaw miejsce, które ma być na górze, pośrodku siatki pomocniczej i pociągnij myszą do dołu, aż do zamknięcia „planety”.
Krok 6
Po dobraniu odwzorowania kliknij Next. W kolejnym kroku będziesz mógł przyciąć panoramę tak, by wyeliminować postrzępione krawędzie obrazu. Kadr ustaw, przesuwając linie celownika widoczne na ekranie. Program ICE ma funkcję autouzupełniania obrazu. Jeśli chcesz pozostawić szeroki kadr, a na przykład jedna z krawędzi nie jest wypełnioną obrazem, kliknij Auto complete.
Krok 7
Program użyje algorytmu próbkowania i automatycznie uzupełni brakujące fragmenty. Pamiętaj, że mechanizm działa dobrze tylko wtedy, gdy do uzupełnienia pozostają obszary pozbawione istotnych detali – niebo, zieleń, ulica, mur itp. Po zakończeniu obliczeń związanych z uzupełnianiem sprawdź, czy brakujące fragmenty zostały poprawnie wygenerowane.
Krok 8
Artefakty możesz usunąć po wyeksportowaniu zdjęcia, retuszując je w edytorze obrazu, albo jeszcze przed konwersją, dodatkowo zawężając kadr panoramy. Następnie kliknij Next, aby przejść do ostatniego etapu, czyli eksportu panoramy. W oknie eksportu, w sekcji Image size, możesz zmniejszyć plik wynikowy, zaś w Image file – wybrać format pliku.
Krok 1
Jeśli chcesz skorygować panoramę w edytorze zdjęć, możesz zapisać ją w pliku Photoshopa. Pozwoli to zachować zdjęcia składowe w postaci warstw. Jest to bardzo pomocne, jeśli panorama ma być poddana dalszej obróbce, w celu wyeliminowania artefaktów, np. uciętych postaci i nierównych krawędzi budynków. Po dobraniu ustawień kliknij Export to disk.
Krok 2
Panoramę możesz także opublikować bezpośrednio w internecie. Do wyboru masz dwie metody Deep zoom i Photosynth. Pierwsza pozwala wygenerować stronę WWW z obiektem Deep zoom, czyli wtyczką Microsoftu pozwalającą na płynne przybliżanie i oddalanie widoku zdjęcia, która radzi sobie z obsługą zdjęć o wielkości liczonej w gigapikselach.
Krok 3
Jeśli nie masz własnej strony WWW, a chcesz pokazać panoramę w interaktywnej przeglądarce, skorzystaj z opcji Photosynth. Kliknij Signed in as... i zaloguj się za pomocą konta Microsoftu (np. loginu ze skrzynki pocztowej Outlook bądź konta serwisu Live). Jeśli nie masz konta w Photosynth, aplikacja je założy.
Krok 4
Następnie w polu Title podaj nazwę panoramy, z listy Visibility wybierz Unlisted, jeśli nie chcesz, by zdjęcie było widoczne dla każdego, i kliknij Publish to Photosynth. Zdjęcie zostanie wyświetlone w przeglądarce (niezbędny będzie plugin Silverlight - www.microsoft.com/silverlight/). W każdej chwili będziesz mógł je zobaczyć po zalogowaniu do konta Photosynth (https://photosynth.net), skąd panoramę można udostępnić na blogu lub Facebooku.