SoftwareAwaria bez straty danych

    Awaria bez straty danych

    Komputery i ich podzespoły mogą ulec awarii, w której wyniku zostaną zniszczone twoje dane. Możesz się przed tym zabezpieczyć, tworząc kopię zapasową.

    Awaria bez straty danych

    Nie tylko awaria może spowodować utratę danych. Komputer może być w pełni sprawny, ale dane stracisz także, gdy sprzęt zostanie ci skradziony. Nowy sprzęt można kupić, ale niezabezpieczone dane tracisz na zawsze. Rodzajem zabezpieczenia przed takimi zdarzeniami jest regularne wykonywanie kopii zapasowych wszystkich danych, które uważasz za ważne. Oczywiście kopie te powinny być wykonywane na nośniku, który jest niezależny od komputera – dysku zewnętrznym lub flashdysku. Dzięki temu, nawet tracąc sprzęt, nie tracisz danych. Nie musisz się też martwić, że przybędzie ci pracy związanej z wykonywaniem kopii zapasowej. Proces ten – raz skonfigurowany – może się odbywać w pełni automatycznie. Wskazówki znajdziesz poniżej, a niezbędne oprogramowanie – na dołączonym do wydania krążku.

    Konfigurowanie zadania backupu w programie Fbackup 4

    W naszym przykładzie wykorzystamy program, który łączy w sobie trzy cechy: prostotę obsługi, funkcjonalność oraz polskojęzyczny interfejs.

    Krok 1

    Uruchom instalację Fbackup, wybierając opcję instalacji za pośrednictwem naszego krążka lub otwierając jego zawartość za pomocą Eksploratora Windows i klikając dwukrotnie ikonę instalatora. W pierwszym etapie instalatora kliknij Dalej, a następnie potwierdzaj kolejne kroki instalacji, pozostawiając domyślnie ustawione parametry.

    Krok 2

    Po przekopiowaniu plików warto odznaczyć w ostatnim etapie instalatora jedynie pole wyboru Strona WWW programu FBackup 4, dzięki czemu nie będzie się automatycznie uruchamiała przeglądarka WWW z witryną twórców programu. Sam program powinien uruchomić się automatycznie zaraz po tym, jak zakończysz instalację kliknięciem przycisku Zakończ. Uwaga! Zanim klikniesz przycisk kończący instalację, podłącz do komputera flashdysk lub dysk zewnętrzny, na którym zamierzasz składować kopie zapasowe.

    Obraz

    Krok 3

    Pojawi się okno główne programu, które niemal natychmiast zostanie przesłonięte mniejszym oknem – Pierwsze kroki – domyślnie uruchamianego kreatora.

    Krok 1

    W oknie wstępnego kreatora kliknij przycisk Archiwizuj.

    Obraz

    Krok 2

    Następny etap to wybór, czy chcesz utworzyć nowe zadanie backupu, czy uruchomić już wcześniej skonfigurowaną kopię zapasową. Ponieważ zakładamy, że pierwszy raz uruchomiłeś program, istniejących zadań jeszcze nie ma. Kliknij zatem przycisk Nowe - Create new backup job.

    Obraz

    Krok 3

    Zostanie uruchomiony Kreator tworzenia archiwum. W polu tekstowym Nazwa archiwum wpisz nazwę dla konfigurowanego zadania backupu. Następna sekcja widoczna w tym oknie to Gdzie zapisać archiwum?. Zakładamy, że do komputera jest już podłączony dysk USB lub flashdysk. Upewnij się, że jest zaznaczona opcja Lokalny. Następnie z rozwijanej listy Napęd wybierz literkę odpowiadającą podłączonemu do komputera dyskowi – w naszym przykładzie WD500 (G:). Pole Folder jest na razie puste. Aby wskazać dokładnie docelowy folder dla wykonywanych kopii zapasowych, kliknij przycisk Przeglądaj ....

    Obraz

    Krok 4

    Pojawi się okno Przeglądanie w poszukiwaniu folderu. Rozwiń gałąź docelowego dysku, następnie kliknij przycisk Utwórz nowy folder. Gdy w oknie pojawi się nowy folder, nadaj mu odpowiednią nazwę (np. jak w naszym przykładzie Backup dokumentów). Kliknij OK, by zatwierdzić ustawienie utworzonego folderu jako folderu docelowego.

    Obraz

    Krok 5

    Powrócisz do okna kreatora tworzenia archiwum. Pole Folder powinno się automatycznie wypełnić nazwą wybranego przez ciebie folderu docelowego \Backup dokumentów\. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 6

    Kolejny etap to wybór danych, których kopie zapasowe mają być automatycznie wykonywane. Kliknij przycisk Dodaj folder.

    Krok 7

    W oknie dialogowym Szukaj katalogu wskaż folder, którego zawartość chcesz chronić, wykonując automatyczne kopie zapasowe. Po wybraniu folderu kliknij OK.

    Obraz

    Krok 8

    Nazwa wskazanego folderu pojawi się na liście plików i folderów przeznaczonych do archiwizacji (czyli backupu). W analogiczny sposób możesz do zadania back upu dodawać kolejne foldery i pliki. Zwróć uwagę, że po prawej stronie listy wybranych folderów jest zaznaczone pole wyboru Temporary Files. Pozostaw to pole zaznaczone, dzięki czemu podczas wykonywania backupu nie będą tworzone kopie zapasowe plików tymczasowych. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 9

    W kolejnym etapie kreatora określasz sposób wykonywania kopii zapasowej. W sekcji Jak aktualizować? wybierz z rozwijanej listy pozycję Utwórz pełne. Oznacza to wykonanie pełnej kopii zapasowej, czyli wszystkie dotychczas utworzone pliki oraz nowe pliki będą kopiowane do wskazanej lokalizacji docelowej dla kopii zapasowej. Z kolei w sekcji Szyfrować? możesz wybrać, czy wykonywana kopia zapasowa ma być zaszyfrowana. Jeżeli chcesz aktywować szyfrowanie, zaznacz opcję Tak, a następnie w polach tekstowych widocznych pod opcją wpisz hasło wymagane do odszyfrowania plików. Kliknij Dalej.

    Obraz

    Krok 10

    Domyślnie w oknie kreatora, na rozwijanej i standardowo nieaktywnej liście Jak często? jest wybrana pozycja Ręcznie. Pokażemy, jak skonfigurować zadanie backupu, by był automatycznie wykonywany co tydzień, w piątek o godzinie 15.

    Obraz

    Krok 11

    Z listy Jak często? wybierz Tygodniowo. Wybór takiej opcji spowoduje aktywację pozostałych rozwijanych list widocznych w oknie Kreator tworzenia archiwum. Z listy Jaki dzień? wybierz Piątek, a z ostatniej listy, Która godzina?, wybierz 3:00 PM.

    Obraz

    Krok 12

    Po ustawieniu wymienionych parametrów kliknij przycisk Zapisz i z rozwiniętego menu wybierz pozycję Zapisz i uruchom. Rozpocznie się proces wykonywania kopii zapasowej wybranych przez ciebie plików. Jego ukończenie zostanie zasygnalizowane wpisem w głównym oknie programu, zawierającym aktualną (w momencie wykonywania kopii) datę i godzinę oraz informację o pomyślnej archiwizacji Ostatnia archiwizacja powiodła się.

    Obraz

    Odzyskiwanie danych z kopii zapasowej

    Odzyskiwanie utraconych danych, których kopię wykonałeś za pomocą programu Fbackup, jest bardzo proste.

    Krok 1

    Uruchom program Fbackup, klikając np. dwukrotnie jego ikonę.

    Obraz

    Krok 2

    Jeżeli nie zmieniałeś domyślnej konfiguracji programu, powinieneś teraz zobaczyć znane ci już okno Pierwsze kroki. Kliknij przycisk Przywróć.

    Obraz

    Krok 3

    W kolejnym etapie wybierasz metodę odzyskiwania danych. Przycisk Otwórz - Load backup jobs powinieneś kliknąć, gdy twój komputer uległ całkowitej awarii, np. zmuszony byłeś do wymiany całego dysku, zainstalowałeś ponownie system i chcesz odzyskać pliki zachowane w kopii zapasowej. Jeżeli nastąpiło jedynie przypadkowe skasowanie danych z folderu, który archiwizujesz, to w sekcji Przywróć z istniejącego archiwum powinno być widoczne ustawione wcześniej w programie zadanie backupu – w naszym przykładzie ma ono nazwę Kopia dokumentów. Wystarczy je wybrać i kliknąć przycisk Przywróć.

    Obraz

    Krok 1

    Nawet jeżeli padłeś ofiarą poważnej awarii czy wręcz kradzieży całego komputera, wciąż możesz odzyskać dane, które zabezpieczyłeś ustawionym wcześniej zadaniem backupu. Zakładamy, że już dysponujesz nowym komputerem, na który chcesz przywrócić dane bądź twojemu staremu komputerowi został przywrócony stan używalności. Kolejne założenie: program Fbackup jest już zainstalowany. Podłącz do komputera dysk wymienny z zapisaną na nim kopią zapasową plików, które chcesz odzyskać, następnie uruchom procedurę przywracania. W naszym przykładzie w oknie Pierwsze kroki kliknij przycisk Otwórz.

    Obraz

    Krok 2

    Otworzy się okno Select backup catalog or initialization files. W tym oknie wskaż docelowy folder backupu na podłączonym do gniazda USB dysku zawierającym kopię zapasową twoich danych. Następnie wybierz plik typu FBackup catalog. Plik ten powinien mieć taką samą nazwę, jak wybrane przez ciebie wcześniej zadanie backupu. W naszym przykładzie jest to Kopia dokumentów. Po wybraniu pliku kliknij Otwórz.

    Obraz

    Krok 3

    Powrócisz do okna Pierwsze kroki, gdzie w sekcji Przywróć z istniejącego archiwum, pod napisem Moje zadania powinno być widoczne wczytane zadanie backupu – w naszym przykładzie Kopia dokumentów. Zaznacz to zadanie i kliknij Przywróć.

    Obraz

    Krok 4

    Zostanie uruchomiony kreator odzyskiwania, w którym najpierw określasz miejsce, gdzie mają być przywrócone odzyskiwane pliki. Domyślnie zaznaczona jest opcja Użyj pierwotnej lokalizacji. Oznacza to, że w takim przypadku program odtworzy pliki dokładnie w tym samym miejscu, w którym znajdowały się przed awarią. Nie zawsze taki wariant jest możliwy, zwłaszcza gdy zmuszony byłeś zamienić komputer na nowy o innej konfiguracji i układzie folderów, jednak wtedy receptą jest zaznaczenie opcji Wybierz inną lokalizację. Klikając ikonę folder, możesz wybrać dowolny docelowy folder dla odzyskiwanych plików.

    Krok 5

    W sekcji Jak przywrócić? są widoczne opcje określające sposób przywrócenia danych. Optymalnym rozwiązaniem jest domyślnie zaznaczona opcja Przywróć ostatnią wersję wszystkich plików. Jeżeli zamierzasz wyselekcjonować jedynie niektóre dane do przywrócenia, zaznacz opcję Wybierz pliki i przywróć ostatnią wersję. Zakładamy jednak, że skorzystałeś z opcji pełnego przywrócenia. Jest ona najbardziej wygodna i najszybsza, a ewentualne zbędne dane zawsze możesz później usunąć. Kliknij Zakończ, by rozpocząć procedurę przywracania danych. Widoczny w dolnej części okna kreatora suwak z domyślnym ustawieniem Priorytet normalny pozwala określić, jak dalece uprzywilejowany dostęp do procesora i pamięci będzie miał program Fbackup. Maksymalne przesunięcie suwaka w prawo ustawi co prawda przywracanie danych jako najważniejsze zadanie, ale może tym samym uniemożliwić korzystanie z innych programów w czasie przywracania. Pozostaw ustawienie domyślne.

    Obraz

    Krok 6

    Jeżeli podczas konfigurowania zadania back upu wybrałeś opcję szyfrowania i ochrony hasłem, teraz będziesz musiał podać to hasło. Po jego wpisaniu kliknij OK. Jeżeli we wskazanym folderze docelowym istnieje choć jeden plik o takiej samej nazwie jak w odzyskiwanym zbiorze, pojawi się okno Nadpisz plik. Wybranie przycisku Nadpisz lub Nadpisz wszystkie spowoduje zastąpienie aktualnej zawartości przywracaną. Natomiast kliknięcie Pomiń lub Pomiń wsz. pozostawi aktualne pliki i nie przywróci tych, które mają takie same nazwy.

    Obraz

    Wybrane dla Ciebie