A A A

Awaria bez straty danych

PC Format 10/2009
Komputery i ich podzespoły mogą ulec awarii, w której wyniku zostaną zniszczone twoje dane. Możesz się przed tym zabezpieczyć, tworząc kopię zapasową.

Odzyskiwanie danych z kopii zapasowej

Odzyskiwanie utraconych danych, których kopię wykonałeś za pomocą programu Fbackup, jest bardzo proste.

Po małej awarii


Uruchom program Fbackup, klikając np. dwukrotnie jego ikonę.


Jeżeli nie zmieniałeś domyślnej konfiguracji programu, powinieneś teraz zobaczyć znane ci już okno Pierwsze kroki. Kliknij przycisk Przywróć.


W kolejnym etapie wybierasz metodę odzyskiwania danych. Przycisk Otwórz - Load backup jobs powinieneś kliknąć, gdy twój komputer uległ całkowitej awarii, np. zmuszony byłeś do wymiany całego dysku, zainstalowałeś ponownie system i chcesz odzyskać pliki zachowane w kopii zapasowej. Jeżeli nastąpiło jedynie przypadkowe skasowanie danych z folderu, który archiwizujesz, to w sekcji Przywróć z istniejącego archiwum powinno być widoczne ustawione wcześniej w programie zadanie backupu – w naszym przykładzie ma ono nazwę Kopia dokumentów. Wystarczy je wybrać i kliknąć przycisk Przywróć.

Po poważnej awarii albo kradzieży


Nawet jeżeli padłeś ofiarą poważnej awarii czy wręcz kradzieży całego komputera, wciąż możesz odzyskać dane, które zabezpieczyłeś ustawionym wcześniej zadaniem backupu. Zakładamy, że już dysponujesz nowym komputerem, na który chcesz przywrócić dane bądź twojemu staremu komputerowi został przywrócony stan używalności. Kolejne założenie: program Fbackup jest już zainstalowany. Podłącz do komputera dysk wymienny z zapisaną na nim kopią zapasową plików, które chcesz odzyskać, następnie uruchom procedurę przywracania. W naszym przykładzie w oknie Pierwsze kroki kliknij przycisk Otwórz.


Otworzy się okno Select backup catalog or initialization files. W tym oknie wskaż docelowy folder backupu na podłączonym do gniazda USB dysku zawierającym kopię zapasową twoich danych. Następnie wybierz plik typu FBackup catalog. Plik ten powinien mieć taką samą nazwę, jak wybrane przez ciebie wcześniej zadanie backupu. W naszym przykładzie jest to Kopia dokumentów. Po wybraniu pliku kliknij Otwórz.


Powrócisz do okna Pierwsze kroki, gdzie w sekcji Przywróć z istniejącego archiwum, pod napisem Moje zadania powinno być widoczne wczytane zadanie backupu – w naszym przykładzie Kopia dokumentów. Zaznacz to zadanie i kliknij Przywróć.


Zostanie uruchomiony kreator odzyskiwania, w którym najpierw określasz miejsce, gdzie mają być przywrócone odzyskiwane pliki. Domyślnie zaznaczona jest opcja Użyj pierwotnej lokalizacji. Oznacza to, że w takim przypadku program odtworzy pliki dokładnie w tym samym miejscu, w którym znajdowały się przed awarią. Nie zawsze taki wariant jest możliwy, zwłaszcza gdy zmuszony byłeś zamienić komputer na nowy o innej konfiguracji i układzie folderów, jednak wtedy receptą jest zaznaczenie opcji  Wybierz inną lokalizację. Klikając ikonę folder, możesz wybrać dowolny docelowy folder dla odzyskiwanych plików.


W sekcji Jak przywrócić? są widoczne opcje określające sposób przywrócenia danych. Optymalnym rozwiązaniem jest domyślnie zaznaczona opcja Przywróć ostatnią wersję wszystkich plików. Jeżeli zamierzasz wyselekcjonować jedynie niektóre dane do przywrócenia, zaznacz opcję Wybierz pliki i przywróć ostatnią wersję. Zakładamy jednak, że skorzystałeś z opcji pełnego przywrócenia. Jest ona najbardziej wygodna i najszybsza, a ewentualne zbędne dane zawsze możesz później usunąć. Kliknij Zakończ, by rozpocząć procedurę przywracania danych. Widoczny w dolnej części okna kreatora suwak z domyślnym ustawieniem Priorytet normalny pozwala określić, jak dalece uprzywilejowany dostęp do procesora i pamięci będzie miał program Fbackup. Maksymalne przesunięcie suwaka w prawo ustawi co prawda przywracanie danych jako najważniejsze zadanie, ale może tym samym uniemożliwić korzystanie z innych programów w czasie przywracania. Pozostaw ustawienie domyślne.


Jeżeli podczas konfigurowania zadania back­upu wybrałeś opcję szyfrowania i ochrony hasłem, teraz będziesz musiał podać to hasło. Po jego wpisaniu kliknij  OK. Jeżeli we wskazanym folderze docelowym istnieje choć jeden plik o takiej samej nazwie jak w odzyskiwanym zbiorze, pojawi się okno Nadpisz plik. Wybranie przycisku Nadpisz lub Nadpisz wszystkie spowoduje zastąpienie aktualnej zawartości przywracaną. Natomiast kliknięcie Pomiń lub Pomiń wsz. pozostawi aktualne pliki i nie przywróci tych, które mają takie same nazwy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto