Metody zapisu
Oba programy zapewniają zapis w formie przyrostowej. Oznacza to, że po wykonaniu pierwszej pełnej kopii zabezpieczanych danych, w następnej sesji backupu zapisywane są już wyłącznie te dane, które uległy modyfikacji od czasu ostatniego pełnego bądź przyrostowego backupu.
Ciekawostką jest zintegrowanie w programie Norton Ghost wskaźnika globalnej sieci zabezpieczeń ThreatCon. Wskaźnik ThreatCon pokazuje ogólny poziom zagrożenia wszelkiego typu szkodnikami i atakami internetowymi. W razie wystąpienia alarmujących poziomów tego wskaźnika (od użytkownika zależy, który poziom uzna za alarmujący) Ghost może automatycznie uruchomić wybrane zadanie kopii zapasowej. Z kolei Acronis oferuje funkcję o nazwie Ciągła kopia zapasowa. Polega to na tym, że kopie modyfikowanych danych z określonego przez użytkownika zakresu (może to być cała przestrzeń danych komputera) są wykonywane niemal w sposób ciągły (nawet co kilka minut). Dzięki temu użytkownik ma możliwość np. cofnięcia zmian w nadpisanym dokumencie.
W praktyce jednak funkcja ta ma bardzo wysokie potrzeby sprzętowe. Spadek wydajności komputera przy działającym ciągłym backupie jest wyraźny. W przypadku słabszych maszyn lepiej pozostać przy bardziej tradycyjnych formach zabezpieczania danych, które w produkcie Acronisa funkcjonowały znakomicie.
Obciążenie systemu
W stanie „spoczynku” (czyli kiedy nie jest wykonywane żadne zadanie kopii zapasowej) oba programy zajmują bardzo niewiele zasobów. Lepiej w tym przypadku wypadł Acronis True Image. Zajmuje mniej pamięci (pod warunkiem, że nie korzystamy z funkcji ciągłego backupu). W trakcie pracy apetyty obu programów oczywiście rosną. Tym razem oszczędniejszy w gospodarce zasobami jest Norton Ghost, a dodatkowym jego atutem jest widoczny w trakcie wykonywania np. obrazu dysku suwak, którym użytkownik może regulować swoje oczekiwania. Może postawić na wydajność procesu backupu albo na wygodniejszą pracę podczas tego procesu (będzie on wtedy trwał dłużej, ale system będzie dysponował większą ilością zasobów dla aplikacji).
Szybkość
Lepiej wypadł Acronis True Image Home 2010. Program ten sprawniej sobie radzi z wykonaniem obrazu dysku systemowego, przykładowej partycji i wybranego zbioru danych. Podobnie było z przywróceniem danych. Oprócz tego ATI Home 2010 przy domyślnych ustawieniach oferuje lepszą kompresję chronionych danych. Z drugiej strony Norton Ghost jest wolniejszy, ale zapewnia funkcję jednoczesnego wykonywania kopii w kilku lokalizacjach. Funkcja ta jednak jest w praktyce przydatna w firmie, a nie w domu.
Bezpieczeństwo i bogactwo funkcji
Oba programy umożliwiają ochronę tworzonych obrazów hasłem i szyfrowanie danych zawartych w kopiach zapasowych, ale i w tym przypadku widać wyraźnie, że Ghost jest rozwiązaniem raczej dla firm, a Acronis – dla użytkowników domowych. Na przykład Ghost obsługuje technologię BitLocker, z której na komputerach domowych prawie się nie korzysta, za to znajduje ona coraz szersze zastosowanie w środowiskach korporacyjnych. Z kolei Acronis oferuje funkcję wykonania kopii jednym (a dokładniej dwoma) kliknięciami. Wystarczy dwukrotnie kliknąć ikonę, a zadanie zrobienia kopii zapasowej wykona się automatycznie. Prościej już nie można.
Ghost z kolei umożliwia zdalne zarządzanie wykonanymi obrazami, ale znowu jest to funkcja przydatna bardziej administratorom sieci niż domowym użytkownikom. Z kolei Acronis ma ciekawą funkcję migracji na nowy system poprzez wykonany obraz. Jak to działa? Masz komputer z Vistą, wykonujesz obraz, następnie instalujesz na czystym dysku Windows 7 i… przywracasz obraz z Visty, a wszystkie twoje dokumenty i aplikacje zostają przywrócone do siódemki.
Acronis zwycięzca
Pojedynek wygrywa Acronis True Image Home 2010. Produkt, który w stosunku do swoich poprzednich wersji został znacznie poprawiony i dopracowany. Zawiera mnóstwo funkcji znajdujących zastosowanie w domowych warunkach, jest szybki, prosty w obsłudze i co ważne, po polsku. Ghost to znakomity program, ale z jego zaawansowanych funkcji skorzystają raczej administratorzy, specjaliści sprawujący nadzór nad firmowym parkiem maszynowym, znający dobrze język angielski.
Norton Ghost 15
cena: 199,99 zł
PLUSY:
- Możliwość wykonania obrazu dysku bez konieczności instalacji programu na danym komputerze
- Bezpośrednia obsługa nośników blu-ray o pojemności 25 GB i 50 GB
- Duży wybór metod automatycznego rozpoczęcia wykonywania kopii zapasowej
MINUSY:
- Brak polskojęzycznej wersji programu
- Funkcje charakterystyczne dla środowisk korporacyjnych
Acronis True Image Home 2010
cena: 159 zł
PLUSY:
- Łatwość wykonywania obrazów dysków
- Dodatkowe funkcje czyszczenia i wymazywania danych
- Ułatwienia dla użytkowników zmieniających system na Windows 7
- Wysoka wydajność
MINUSY:
- Funkcja ciągłej kopii nie obsługuje dysków sieciowych
- Duże obciążenie podczas ciągłej kopii