A A A

Bez klawiatury, myszy i DVD

PC Format 03/2014
Pierwszą przeszkodą, na jaką się natkniesz po złożeniu proponowanego przez nas sprzętu, jest brak napędu optycznego. Na co dzień się nie przyda, bo Steam pobiera gry z sieci (nawet jeśli kupiłeś grę na DVD), ale jak zainstalować sam system?

Instalacja systemu bez napędu optycznego

Nasze konfiguracje nie mają napędów optycznych, bo też jest to coraz mniej niezbędny element wyposażenia, nie ma go np. wiele nowych laptopów. Jednakże po złożeniu komputera pojawi się wątpliwość – jak zainstalować na nim system Windows. Radzimy stworzyć sobie instalacyjną pamięć USB za pomocą innego, działającego komputera z napędem optycznym.


Włóż płytę instalacyjną do napędu optycznego. Używając jednego z programów do wypalania płyt, utwórz plik ISO z obrazem tej płyty. Możesz użyć też innego, dowolnego oprogramowania – BurnAware Free, MagicISO, PowerISO itd.


Do portu USB podłącz pamięć flash o pojemności przynajmniej 4 GB, a najlepiej 8 lub 16 GB.


Przejdź pod adres http://rufus.akeo.ie, pobierz darmowy program Rufus i uruchom go. Z listy Urządzenie wybierz pamięć flash, na którą chcesz nagrać instalator Windows.


Z listy Schemat partycjonowania i typ systemu docelowego wybierz GPT dla komputerów z UEFI – to warunek konieczny, by instalator działał na najnowszych płytach głównych z systemem UEFI.


Kliknij ikonę napędu i wskaż plik ISO z wersją instalacyjną Windows.


Kliknij Start, by rozpocząć tworzenie pamięci, co potrwa kilkanaście minut.


Po ukończonym kopiowaniu plików utwórz na pamięci flash jeszcze jeden folder, nazwij go np. Sterowniki. Skopiuj do niego zawartość krążka DVD dołączonego do płyty głównej. Jeszcze lepszym wyjściem jest pobranie z internetu całego pakietu aktualnych sterowników.

Możesz już odłączyć pamięć flash do komputera, podłączyć ją do nowego sprzętu (najlepiej do portu USB 2.0), uruchomić z niego komputer i rozpocząć instalację systemu Windows na nowej maszynie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
27 maja 2014, 12:47
Zdarzają się? Na serio nic nie wiesz na żaden temat.
avatar
~Anonim
27 maja 2014, 12:30
ptrick i koneton: Jacy Wy jesteście łatwowierni. Aż się wierzyć nie chcę:P. Tak się składa, że z tym odstąpieniem zewnętrznego [u]DVD[/u] nie mówiłem poważnie. Zwyczajnie w świecie żartowałem - a Wy daliście się wkręcić:hahaha:. Za nic w świecie bym nie chciał żadnych rzeczy choćby w najmniejszym stopniu używanych. Jeśli już, to ZAWSZE NOWE (nieużywane, w oryginalnym opakowaniu). Dlatego nie mam zwyczaju kupować na "Allegro", choć wielokrotnie już słyszałem, że i tam zdarzają się egzemplarze fabrycznie nowe.
koneton
koneton
27 maja 2014, 12:19
Jak pisałem, DVD jest na sytuacje krytyczne. Nawet nie używane być musi, bo co zrobię jeżeli ktoś przyniesie mi dane na płycie CD/DVD?
ptrick
ptrick
27 maja 2014, 12:00
Twoja pazerność nie zna granic Dawidzie.
avatar
~Anonim
27 maja 2014, 09:00
koneton: Być może to kwestia przyzwyczajenia. Ale np. na tablecie bez myszy i klawiatury nie potrafię grać w nic innego jak w karcianki typu "Pasjans Pająk". P.S. Jeśli to [u]DVD[/u] na USB nie jest Ci już potrzebne - możesz mi odstąpić. Chętnie przyjmę ;).
koneton
koneton
27 maja 2014, 08:40
Dawidzie, zapewniam Cię, że nie musi, szczególnie DVD. W domu mam jedne przenośne DVD na USB, w sytuacjach krytycznych. Nawet nie pamiętam kiedy ostatni raz go używałem. Klawiatura na co dzień się przydaje, ale w zastosowaniach centrum multimedialnego lub interfejsu do grania, nie jest już taka konieczna.
avatar
~Anonim
27 maja 2014, 07:46
Witam! Ja jakoś nie wyobrażam sobie komputera bez klawiatury, myszy (lub ew. touchpada) i napędu [u]DVD[/u]. No chyba, że to tablet. Ale klasyczny, stacjonarny pecet lub laptop po prostu musi mieć te wszystkie składniki.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto