Cechy dobrej przeglądarki to szybkość, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Autorzy aplikacji do przeglądania stron dbają o to, aby nic złego nie przytrafiło się twoim danym czy poufnym informacjom, które zabezpieczają twoje konta i prywatność. Jednak o niektóre aspekty bezpieczeństwa i anonimowości powinieneś zadbać sam. Dlatego warto wiedzieć, jakie informacje zostawiasz na dysku twardym. Przyda się także umiejętność zatarcia wszystkich śladów swojej działalności.
Z naszego artykułu dowiesz się, co i gdzie zapisuje twój program, co to są cookies oraz będziesz wiedział, co dokładnie znajduje się w pamięci podręcznej przeglądarki.
Tryb anonimowy
Obecnie aplikacje do przeglądania stron WWW mają również funkcje trybów prywatnych, które nie dość, że nie zapisują danych o twojej działalności, to także ograniczają ich wysyłanie administratorom odwiedzanych witryn. To taka anonimowość na szybko, która może się przydać w każdej chwili, chociażby w sytuacji, kiedy nie chcesz, aby ktoś inny mógł zobaczyć, co robiłeś w internecie.
Funkcjonalne dodatki
W każdej chwili możesz wzbogacić przeglądarkę, z której korzystasz, o dodatkowe funkcje związane z bezpieczeństwem. Służą do tego darmowe dodatki (tak zwane wtyczki). Są to niewielkie programy, które mogą uzupełnić przeglądarkę o wiele narzędzi i funkcji. Najwięcej wtyczek jest dostępnych dla aplikacji Google Chrome oraz Firefox. Prezentujemy też kilka wtyczek dla przeglądarek Internet Explorer i Opera.
Co zapamiętuje przeglądarka
- Historię odwiedzonych witryn (wyświetlone przez użytkownika strony)
- Historię pobranych plików (listę zapisanych na dysk plików)
- Dane formularzy i wyszukiwania (loginy, niektóre formularze, wyszukiwane frazy)
- Ciasteczka (niewielkie informacje tekstowe, preferencje użytkownika)
- Pamięć podręczną (grafiki, zdjęcia, fragmenty witryn, pliki wideo itp.)
- Ustawienia poszczególnych preferencji użytkownika na odwiedzanych witrynach