Bezpieczna odnowa
Przygotuj zestaw nośników, taki sam jak w rozdziale „Płyta startowa”. Sprawny komputer połóż na boku, by łatwiej operować w jego wnętrzu.
Sprawdź, czy typy i pojemności obu pamięci ROM są takie same. W tym celu programem do aktualizacji BIOS-u wykonaj jego kopię np. na pamięci flash i porównaj z BIOS-em do twojej płyty. Jeśli wielkości obu plików są identyczne, również kości pamięci mają taką samą pojemność.
Od sprawnego komputera odłącz zasilanie i metodami opisanymi w rozdziale „Demontaż pamięci ROM” wyjmij kość BIOS-u. Następnie do jej spodu przyklej dość długi odcinek taśmy izolacyjnej lub w wypadku kości PLCC kawałek wytrzymałej nici (nić musi być umieszczona po przekątnej układu elektronicznego).
Delikatnie włóż pamięć z powrotem do gniazda, ale nie wciskaj jej mocno, byś mógł łatwo ją wyjąć z gniazda podczas pracy komputera.
Włącz komputer i uruchom go tak, jak pokazaliśmy w warsztacie „Przeprowadzanie aktualizacji”, ale jeszcze nie uruchamiaj właściwego programu do aktualizacji.
Chwyć za nitki wystające spod kości pamięci ROM i zdecydowanym ruchem wyciągnij ją z działającego komputera. W miejsce wyjętej kości włóż twoją kość z uszkodzonym BIOS-em. Jeśli działający komputer ma taką samą płytę główną jak twoja, procedura aktualizacji BIOS-u będzie taka sama jak opisana w rozdziale „Przeprowadzanie aktualizacji”.
Jeśli działająca płyta główna jest inna niż twoja, przy aktualizacji uruchom program awdflash.exe z odpowiednimi parametrami, np. awdflash.exe bios.bin /f, gdzie w miejsce bios.bin wpisz nazwę pliku z BIOS-em właściwym dla twojej płyty głównej. Przełącznik /f ma za zadanie przeprowadzić programowanie BIOS-u bez sprawdzania zgodności wersji. Dalsza aktualizacja odbywa się w standardowy sposób.
Po aktualizacji wyłącz komputer, wyjmij zaprogramowaną kość pamięci i zamontuj odpowiednią pamięć ROM. Sprawdź, czy komputer pracuje prawidłowo.
Zaprogramowaną kość włóż do swojego komputera. Uruchom go i ponownie przeprowadź operację programowania BIOS-u, tak jak zostało to opisane w rozdziale „Przeprowadzanie aktualizacji”. Ma to ogromne znaczenie, gdyż w „obcej” płycie głównej niektóre sektory pamięci mogą się zaprogramować niepoprawnie.