Bezpieczne podkręcanie procesora
Szybkie podkręcenie procesora o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent to dopiero początek przygody z overclockingiem. Płyty główne pozwalają podnieść napięcie procesora, dzięki czemu jego układy elektroniczne mogą pracować stabilnie przy wyższych częstotliwościach, a efekty overclockingu znacznie się poprawiają. Dalszy etap to wymiana zestawu chłodzącego na bardziej wydajny oraz instalacja dodatkowego wentylatora w obudowie. Jednak takie ekstremalne podkręcanie nie jest już bezpieczne i wykracza poza ramy niniejszego artykułu.
Uruchom program CPU-Z (nie wymaga instalacji) i przejdź do zakładki SPD. W komórkach Frequency poszukaj najwyższej częstotliwości, z jaką może pracować pamięć.
Przejdź do zakładki Memory i w polu Type odczytaj typ używanych modułów, a w polu DRAM Frequency odczytaj prędkość, z jaką aktualnie pracują pamięci.
W przypadku pamięci DDR lub DDR2 wskazaną częstotliwość pomnóż przez 2 (np. dla DDR2 400 MHz efektywna częstotliwość pracy to 800 MHz). Informacja ta jest bardzo ważna, gdyż w niektórych BIOS-ach nie jest prezentowana częstotliwość rzeczywista, lecz efektywna.
Przy okazji w zakładce Mainboard, w polu Manufacturer sprawdź, czy masz płytę główną takiego producenta, który udostępnia oprogramowanie do overclockingu procesora. Najlepiej, jeśli jest to Asus (ASUSTeK), Gigabyte lub MSI (Microstar), bo nasze dalsze wskazówki dotyczą właśnie tych płyt.
Zanim zaczniesz podkręcanie procesora, musisz zmniejszyć częstotliwość pamięci, by nie stanowiły one ograniczenia przy podkręcaniu. W następnych krokach pokazujemy, jak to zrobić.