A A A

Bezpieczne podkręcanie procesora

PC Format 11/2008
Jeżeli chcesz zwiększyć wydajność procesora w twoim komputerze, możesz to zrobić przez overclocking. Procedura nie jest specjalnie skomplikowana, bo od dłuższego czasu do płyt głównych znanych producentów jest dołączane oprogramowanie, które pozwala zmienić częstotliwość procesora bezpośrednio z systemu Windows.

Podkręcanie procesora na płytach głównych Gigabyte

Program EasyTune dołączony do starszych płyt głównych firmy Gigabyte nie zmienił się w ogóle lub zmienił tylko minimalnie na przestrzeni czasu. Dzięki temu procedura podkręcania będzie identyczna zarówno na starych komputerach, jak i na najnowszych maszynach. Konieczne jest oczywiście zainstalowanie programu EasyTune.

Prosty tryb overclockingu

Wadą tego rozwiązania jest brak możliwości zapamiętania przez program podwyższonej częstotliwości procesora, więc po restarcie komputera będziesz musiał ją ręcznie zwiększać.


By dostać się do okna EasyTune5, kliknij dwukrotnie jego ikonę znajdującą się w zasobniku systemowym. W otwartym oknie musisz mieć zaznaczoną opcję EASY MODE.


Kursor myszki naprowadź na strzałki i zwiększ wartość o 01 %. Naciśnij GO.


Program zbada stabilność działania komputera, o czym będzie świadczył zmieniający się wykres. Gdy się to zakończy, uruchom np. test Prime95 lub obciążającą grę 3D. Jeśli będzie dobrze działał, możesz dalej podkręcać.


Zwiększaj taktowanie procesora o 1 procent, za każdym razem sprawdzając stabilność działania komputera. Gdy pojawią się problemy (np. system będzie się zawieszał), obniż taktowanie o jeden procent i upewnij się, że wszystko działa poprawnie.


Ostateczną wartość procentową zapisz lub zapamiętaj. Po każdym uruchomieniu systemu będziesz musiał tę wartość ustawić w programie.

Używanie trybu zaawansowanego

Ten tryb pozwala na wykrycie bardziej optymalnej częstotliwości. Daje też kontrolę nad częstotliwościami pracy pozostałych magistrali komputera. Zatem przy umiejętnym ustawieniu szyny FSB i pozostałych częstotliwości możesz osiągnąć jeszcze większą wydajność.


Aby przejść do trybu zaawansowanego, uruchom program EasyTune5 i kliknij ADVANCED MODE. W oknie programu pojawią się zaawansowane funkcje.



Zaznacz opcję Linear Mode. Dzięki niej, podnosząc częstotliwość głównej szyny, automatycznie będziesz podnosił częstotliwość szyny pamięci. Nie zaznaczaj tej opcji, jeśli nie zastosowałeś się do rad opisanych w rozdziale „Diagnostyka i wstępne ustawienia pamięci”.



Strzałką zwiększ taktowanie szyny FSB o 5 MHz. Następnie naciśnij przycisk GO. Po tym sprawdź stabilność działania komputera, np. programem Prime95.



Jeśli nie pojawiają się żadne problemy ze stabilnością, zwiększaj częstotliwość o 5 MHz, za każdym razem sprawdzając stabilność działania komputera.


Jeśli komputer się zawiesza lub działanie programów jest przerywane, oznacza to, że bezpieczna częstotliwość procesora została przekroczona. Strzałką obniż ją o 2–3 MHz i naciśnij przycisk GO. Sprawdź następnie stabilność komputera programem Prime 95. Jeżeli nadal pojawiają się problemy, znów zmniejsz taktowanie szyny FSB o dodatkowe 2–3 MHz i ponownie sprawdź działanie komputera. Zapamiętaj ostateczną, bezpieczną dla procesora częstotliwość.

Zapisywanie ustawień w BIOS-ie

Ponieważ program EasyTune5 nie zwiększa automatycznie częstotliwości procesora po kolejnym uruchomieniu systemu operacyjnego, musisz sam zapisać uzyskaną częstotliwość w BIOS-ie.


Podczas uruchamiania komputera wejdź do BIOS-u, do opcji MB Intelligent Tweaker (M.I.T) i naciśnij [Enter].



Przejdź do funkcji CPU Host Clock Control i naciśnij [Enter]. W otwartym okienku zaznacz opcję Manual i naciśnij [Enter].




Przejdź do funkcji CPU Frequency (MHz) i naciśnij [Enter]. W otwartym oknie, w polu Key in a DEC number wpisz częstotliwość szyny FSB, jaką uzyskałeś w programie EasyTune5. Wyjdź z BIOS-u, zapisując zmiany – komputer zostanie ponownie uruchomiony z nowymi ustawieniami.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto