Moim zdaniem
|
- Paweł Bijata
redaktor działu INTERNET
Darmowych skrzynek używam dość często. Jedno z takich kont służy mi z powodzeniem jako drugi adres pocztowy (pierwszy staram się wykorzystywać tylko do komunikacji z zaufanymi osobami i znajomymi). Zdarza mi się także korzystać z bezpłatnych skrzynek w celach rejestracji lub aktywacji pewnych usług. Bez zastanowienia mogę podać adres, nie martwiąc się, że trafi on w ręce spamerów czy innych niepowołanych osób.
Na plus kont webmailowych należy zaliczyć ich pojemność i stale rosnące możliwości. Wiele funkcji, których używałem do niedawna z poziomu klienta poczty, jest teraz dostępnych także przez przeglądarkę WWW.
|
W artykule znajdziesz:
- Charakterystykę dobrego konta pocztowego
- Porównanie 7 darmowych skrzynek i ich ocenę
- Omówienie testowanych skrzynek
Do darmowych skrzynek pocztowych zdążyliśmy przywyknąć już dawno temu. Bezpłatne konta oferowane przez największe portale internetowe są najłatwiejszym i najpopularniejszym dostępem do komunikacji via mail. Darmowe konta e-mailowe wykorzystujemy do różnych celów, poczynając od podstawowego narzędzia do komunikacji, tymczasowego konta do rejestracji pewnych usług, aż po mechanizmy do wymiany plików multimedialnych na wzór znanego P2P.
Coraz większe
Dzisiejsze skrzynki pocztowe kuszą przede wszystkim gigantyczną wielkością, mierzoną już nie tylko w gigabajtach – często mają nieograniczoną wręcz pojemność. Jeszcze 3 lata temu, kiedy Google poinformował o planach uruchomienia darmowych skrzynek o wielkości do 1 GB, rodzime skrzynki znad Wisły oferowały jedynie 20 MB na przesyłki. Wtedy to właśnie rozgorzała wojna, w której bronią stała się pojemność kont pocztowych. Pierwszy krok zrobiła Interia, dając 100 MB, ale już trzy godziny później portal o2.pl zaoferował 250 MB. Po tych wydarzeniach skrzynki zwiększały się lawinowo, aby wkrótce osiągnąć kilka, a nawet kilkadziesiąt GB przestrzeni, której i tak nigdy nie wykorzystujemy. Obecnie poczta webowa zyskała także na liczbie funkcji. Bardziej zaawansowane opcje, dostępne do niedawna tylko w programach pocztowych, zawitały też do darmowych skrzynek. Tworzenie reguł, sortowanie i porządkowanie listów jest na coraz lepszym poziomie.
Powiedz o sobie, zanim skorzystasz
Korzystanie z darmowych skrzynek rozpoczyna się od rejestracji konta w wybranym serwisie. Proces ten przebiega niemal identycznie we wszystkich portalach. Usługodawcy każą coraz skrupulatniej i dokładniej wypełniać formularze (to męczące, ale konieczne w przypadku bezpłatnych kont). Chcą w ten sposób wyciągnąć od nas jak najwięcej informacji, aby skuteczniej dobierać reklamy, które będziemy otrzymywać pocztą w ramach korzystania z darmowej komunikacji. Większą uwagę podczas procesu rejestracji lepiej przywiązać do wyboru loginu i bezpiecznego hasła
W poszukiwaniu dobrego konta przetestowaliśmy 7 najpopularniejszych w Polsce skrzynek pocztowych. Zobacz, gdzie warto mieć swoją pocztę.