A A A

Bezpłatna skrzynka

PC Format 3/2008
Poczta internetowa jest najpopularniejszym sposobem komunikowania się za pomocą globalnej sieci. Większość jej użytkowników korzysta z darmowych skrzynek pocztowych. Sprawdziliśmy i podpowiadamy, którą warto wybrać.

Cechy dobrej skrzynki pocztowej

  • PARAMETRY
    Dobre konto pocztowe powinno mieć odpowiednią pojemność. Najczęściej wystarczy, jeśli ma 1 GB. Jeżeli usługodawca oferuje nam dużą objętość, powinien także umożliwić przesyłanie większych załączników. Wygodna do przesłania wielkość to chociaż 30 MB na jedną przesyłkę.
  • INTERFEJS
    Powinien być polskojęzyczny, wygodny w obsłudze i przejrzysty. Dobre i przemyślane rozplanowanie przycisków znacznie ułatwia pracę z aplikacją webową. Funkcje powinny być widoczne i łatwe w użyciu.
  • PORZĄDEK
    Korzystnie jest, gdy mechanizm obsługujący pocztę ma kilka podstawowych opcji umożliwiających porządkowanie i sortowanie listów. Zaletą webmaila jest także możliwość tworzenia przez użytkownika własnych katalogów i definiowania reguł dla poczty przychodzącej – znacznie to ułatwia utrzymanie porządku.
  • FUNKCJE
    W skrzynce pocztowej przydaje się obsługa wielu kont (także zewnętrznych utrzymywanych na innych serwerach). Cenioną funkcją jest ponadto możliwość przekierowywania przesyłek oraz autoresponder (informowanie o nieobecności właściciela skrzynki).
  • BEZPIECZEŃSTWO
    Serwery obsługujące pocztę powinny być wyposażone w moduł antyspamowy i antywirusowy. Dobrze jest, gdy użytkownik ma możliwość samodzielnego (wedle własnych potrzeb) konfigurowania mechanizmu selekcjonującego docierający do jego skrzynki spam.

Podsumowanie testu

Wszystkie testowane skrzynki zapewniają ponad 1 GB miejsca na otrzymane i wysłane listy. AOL, Onet, Interia czy Gazeta oferują skrzynki o nieograniczonej pojemności.

Obecnie, gdy wielkość kont osiągnęła zadowalający pułap, więcej uwagi przy doborze skrzynki należy zwrócić także na wielkość jednej przesyłki. Powinna ona pozwalać na wygodne przesyłanie większych paczek ze zdjęciami czy sporych plików. W tej kategorii standardem jest wielkość oscylująca w granicach od 10 do 20 MB i takie pojemności zapewniają wszystkie darmowe konta oprócz skrzynek o2.pl i Interii.pl. Poczta w serwisie Interia umożliwia przesyłanie danych o wielkości do 50 MB, a o2.pl nawet 100 MB. To ukłon w stronę użytkowników, którzy nie muszą dzielić wiadomości na mniejsze paczki i wysyłać jej w częściach.

Porządek zawsze w cenie

Przeglądając ofertę darmowych kont, warto zwrócić uwagę na funkcje pomagające w utrzymywaniu porządku. Wśród setek, a nawet tysięcy listów bardzo łatwo o bałagan.

W poszukiwaniu najlepszego konta sprawdziliśmy możliwości sortowania przesyłek, wyszukiwania listów oraz porządkowania poczty. Tutaj, niestety, żadna skrzynka nie okazała się idealna, chociaż najlepiej wypadły konta Wirtualnej Polski i portalu AOL. Ważne jest, aby webmail pozwalał na wygodne sortowanie poczty chociażby według tematu, nadawcy, wielkości czy daty. Czasami nieocenioną funkcją okazuje się możliwość oznaczania odebranych listów za pomocą flag, etykiet czy priorytetów. Pomaga to orientować się w zawartości folderów.

Przydatnym narzędziem jest również mechanizm do tworzenia bardziej zaawansowanych reguł. Jeżeli jest on powiązany z możliwością zakładania nowych (osobistych) folderów, może znacznie ułatwić korzystanie ze skrzynki i zachować należyty porządek. Stworzone reguły pilnują, aby przesyłki trafiały zawsze w odpowiednie miejsce, a nie tylko do folderu głównego, gdzie szybko tworzy się bałagan. Takiej funkcji nie oferuje jedynie GMail. Skrzynka Google pozwala tylko na tworzenie etykiet mogących zastąpić własne foldery.

Więcej funkcji, więcej możliwości

Podczas testu sporo uwagi poświęciliśmy funkcjom darmowych skrzynek. Mnogość udogodnień i ciekawych opcji może znacznie ułatwić pracę z pocztą. Jeżeli masz kilka adresów pocztowych, warto, aby skrzynka umożliwiała obsługę wielu zewnętrznych kont. Możesz wtedy logować się tylko na jedno konto i odbierać listy z innych adresów. Skonfigurowanie dodatkowych kont nie jest możliwe w portalu AOL. Poza tym w AOL nie ma możliwości automatycznego przekierowania poczty.

W czasie korzystania ze skrzynki pomocna może się okazać funkcja autorespondera, która umożliwia pozostawienie automatycznej odpowiedzi na serwerze. Gdy wyjeżdżasz na urlop, autoresponder zadba o to, aby każdy nadawca listu otrzymał informację zwrotną o twojej nieobecności (możesz wpisać dowolną treść). Wspomnianą opcję oferują wszystkie skrzynki z wyjątkiem Wirtualnej Polski.

Podczas korzystania z poczty nasze konto zapełnia się nie tylko wiadomościami. Gromadzimy także dane adresowe znajomych, z których następnie możemy w każdej chwili skorzystać. Kontakty są gromadzone we wbudowanej książce adresowej. Jest to zazwyczaj prosty moduł zawierający od kilku do kilkunastu pól teleadresowych. Dobrze jest, gdy książka ma mechanizm do szybkiego wyszukiwania i grupowania kontaktów, tak jak GMail czy Gazeta.pl.

Szybkość

Niestety, darmowe skrzynki pozostawiają wiele do życzenia pod względem czasu dostarczania elektronicznych przesyłek. Najlepiej funkcjonują pod tym względem konta w o2.pl i GMail, chociaż i tutaj trzeba czasami poczekać na większy załącznik. Dowodem na szybkość wspomnianych kont jest fakt, że skrzynki GMaila i o2.pl są masowo wykorzystywane i cenione w technologii P2M. Z tym procederem starają się walczyć wszyscy usługodawcy, których serwery są zapychane nielegalnymi plikami z muzyką czy filmami. Obok standardowego ruchu generowanego przez pocztę serwery muszą obsłużyć setki gigabajtów danych, które krążą między użytkownikami P2M. Administratorzy utrudniają działanie tego typu programów, które wykorzystują transfer i pojemność darmowych serwerów. Monitorują rodzaj ruchu na skrzynkach, liczbę osób logujących się na skrzynkę oraz wiele innych parametrów. Na tej podstawie są automatycznie typowane i blokowane konta podejrzane o nadużycia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
jareczekkk
jareczekkk
opera
1 lutego 2008, 17:25
eee
nie wiem czy to zbieg okoliczności ale nie dawno test poczty był w NEXT
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto