A A A

Bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych

PC Format 08/2015
Choć zasada działania bezprzewodowego ładowania jest oparta na stuletniej teorii, a urządzenia mobilne towarzyszą człowiekowi od kilkudziesięciu lat, dopiero teraz koncepcja wyeliminowania przewodowych ładowarek zdobywa rynek. Maciek Płochocki

Wizja lub fantastyka

Pomysły na wykorzystanie innych niż pole magnetyczne środków do przesyłania energii to mieszanina technik dobrze znanych i bardzo awangardowych. Np. do ładowania urządzeń, które podczas pracy zużywają niewiele energii, korzysta się z fal radiowych. W ten sposób zasilane są np. rozruszniki serca czy układy RFID. Przesyłanie energii możliwe jest na dystansie do 10 metrów.

Zasięg ma być też zaletą technologii uBeam. Ten projekt rodem z USA, za którym stoi 26-letnia Meredith Perry, zakłada przesyłanie energii w postaci fali akustycznej (pokazano już działający prototyp). uBeam ma pozwolić na ładowanie wielu urządzeń równocześnie bez wymogu fizycznego zetknięcia się ładowarki i urządzenia. Firma zgłosiła już 18 patentów i otrzymała wsparcie finansowe, m.in. od szefa Yahoo.

Ładowanie w praktyce

Bezprzewodowe ładowanie jest możliwe w przypadku kilkudziesięciu smartfonów, przede wszystkim droższych modeli (przodują tu Nokia i Samsung). Jednak tylko kilkanaście z nich posiada wbudowany w obudowę odbiornik pola magnetycznego. Inne muszą korzystać ze specjalnej wymiennej obudowy lub nakładki na nią, co jest rozwiązaniem zastępczym, mniej wygodnym.

Dużo bogatsza jest oferta ładowarek. Możesz wybierać spośród modeli dedykowanych konkretnym urządzeniom, kosztujących 100–200 złotych, oraz tanich mat ładujących za kilkanaście złotych. Te ostatnie bywają dość małe i nie zawsze możesz stabilnie położyć na nich smartfona. Od wygody używania bardziej powinno liczyć się bezpieczeństwo pracy. Dobra mata powinna wykrywać położenie na niej urządzenia – wówczas rozpoczyna się transmisja energii. W trakcie ładowania telefon wysyła do maty sygnał kontrolny o poziomie napełnienia akumulatora. Gdy dojdzie ono do 100 proc., ładowarka powinna wyłączyć pole magnetyczne. Zapobiega to nagrzewaniu maty i ładowanego urządzenia.

Najbardziej zaawansowane ładowarki mają ruchome cewki lub kilka cewek zamiast jednej. Dzięki temu ładowane urządzenie może leżeć na dowolnym fragmencie powierzchni maty. Standardowe maty wymagają odkładania telefonu w ściśle określonym punkcie. W macie ważne jest też ekranowanie – pole magnetyczne powinno być kierowane tylko w kierunku ładowanego urządzenia.

Już za momencik

Ładowanie bezprzewodowe było jednym z motywów przewodnich tegorocznych targów CES. Za dwa–trzy lata technologia będzie dostępna w smartfonach wszystkich grup cenowych. Nim zacznie się bezprzewodowe ładowanie tabletów, słuchawek czy laptopów, konieczne jest wyłonienie wiodącego standardu oraz wyeliminowanie ograniczeń: zasięgu przesyłania energii oraz pracy z tylko jednym urządzeniem.

Bezpieczeństwo

Pole elektromagnetyczne emitowane przez bezprzewodowe ładowarki budzi obawy części użytkowników. Jest jednak promieniowaniem niejonizującym, uznawanym obecnie za nieszkodliwe dla zdrowia. Innego rodzaju niepokój budzi perspektywa włamania się do smartfonu za pośrednictwem ładowarki. W przyszłości nie można wykluczyć takiej możliwości, lecz obecnie komunikacja między ładowarką a telefonem jest bardzo skromna i prymitywna – zbyt prosta, by mogło dojść do skutecznego przejęcia urządzenia.

Szybkie ładowanie przewodowe

Odpowiedzią na zwiększone zapotrzebowanie smartfonów na prąd jest funkcja szybkiego ładowania dostępna od niedawna w niektórych ładowarkach przewodowych. Jednym z takich rozwiązań jest Quick Charge opracowany przez Qualcomm. W najnowszej wersji 2.0 smartfon wyposażony w technologię ładuje się do pięciu razy szybciej niż standardowo. Odbywa się to przez zwiększenie natężenia prądu wysyłanego przez ładowarkę z 1 do nawet 3 amperów oraz podniesienie napięcia z 5 do maksymalnie 12 V. Wskutek tego moc ładowarki rośnie ponad trzykrotnie. Quick Charge wymaga odpowiedniej ładowarki oraz smartfonu, ale nie muszą one pochodzić od tego samego producenta. Funkcja nie działa, jeśli ładujesz telefon przez port USB komputera.

​​​​​

Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Łotr
11 października 2015, 14:58
W rzeczywistości jest dokładnie tak samo jak z czajnikiem bezprzewodowym. "Bez kabli" - nie do końca to jest prawdą, a w zasadzie wcale.
avatar
Marek Kondraciuk
11 października 2015, 14:30
Wszędzie wkraczają nowe rozwiązania. Technika pędzi do przodu. Ciekawe kiedy będą samochody elektryczne ładowane w garażu czy tez na parkingu bezprzewodowo. Automatyka podnosi komfort naszego, życia dzięki czemu nie musimy się skupiać na codziennych nużących czynnościach jak szukanie wtyku do ładowania, a potem dziurki do wsadzenia itp. Ostatnio widziałem na eledo pl samoczynne wyłączniki światła, które liczą wszystkie osoby, które wchodzą i wychodzą z pokoju i na tej podstawie zapalają i gaszą światło. Ciekawe kiedy tradycyjne wyłączniki znikną z naszych mieszkań?
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto