Błyski na niebie
|
specjalny program, który służy do automatycznego tłumaczenia kodu źródłowego, napisanego w języku programowania na równoważny kod maszynowy – zrozumiały dla komputera; ułatwia programowanie magistrala danych pozwala procesorowi na komunikację z układem sterującym (chipsetem) płyty głównej, a za jego pośrednictwem również z innymi komponentami – pamięcią operacyjną, dyskami, siecią itd. cache L1 pamięć podręczna pierwszego poziomu; skraca czas oczekiwania procesora na dane z pamięci RAM; szybsza od cache L2 i L3, ale ma najmniejszą pojemność; często jest osobna dla instrukcji i dla danych CCD ang. Charge Coupled Device, matryca aparatu fotograficznego, układ wielu elementów światłoczułych, z których każdy – dzięki zastosowaniu filtrów barwnych – odczytuje natężenie światła w danym punkcie matrycy DLP Digital Light Processing – technologia wyświetlaczy obrazowych opracowanych przez Texas Instruments, wykorzystują one miniaturowe lustra odbijające lub rozpraszające padające na nie światło, oferują wysoki kontrast – 2000:1 HD High Definition – technologia zapisu obrazu w wysokiej rozdzielczości; obraz tworzy 720 lub 1080 linii poziomych i wyświetlany jest w formacie 16:9 (obecny standard to najczęściej 576 linii w poziomie i format 4:3) |
KN: Celem projektu jest poszukiwanie na niebie zmiennych w czasie zjawisk optycznych pochodzenia kosmicznego. Chodzi nam przede wszystkim o rejestrację błysków optycznych spowodowanych przez rozbłyski gamma, ale poszukujemy również rozbłysków gwiazd nowych, badamy zachowanie w czasie gwiazd zmiennych, monitorujemy aktywne jądra galaktyk.
KN: W ciągu nocy algorytm analizujący zdjęcia znajduje zwykle kilka interesujących obiektów, których fotografie są następnie przesyłane do Warszawy i analizowane przez specjalistów.
KN: Fundusze pochodzą z grantów przyznawanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na początkowym etapie wsparł nas, za pośrednictwem Fundacji Astronomii Polskiej, profesor Bogdan Paczyński, wybitny polski astrofizyk.
KN: Współpraca z IBM polega na udostępnieniu na potrzeby projektu, na zasadach niekomercyjnych, najnowszej wersji bazy danych DB2 Enterprise wraz ze wsparciem technicznym ze strony specjalistów IBM. Baza jest wykorzystywana zarówno do przechowywania i analizowania ogromnych zbiorów danych w naszym eksperymencie, jak i do kształcenia studentów na rzeczywistych danych pochodzących z teleskopu.
KN: Docelowa wersja systemu, podobnie jak obecny prototyp, będzie działała w pełni autonomicznie.
Obecnie budujemy pełną, używającą 24 kamer, wersję eksperymentu, która zwiększy obszar widzianego przez nas nieba. Kamery będą podzielone na dwie, odległe o około 100 km grupy. Dzięki temu będzie można zastosować lepsze metody eliminowania tła – elementów zdjęć imitujących błyski, np. odbić światła słonecznego od satelitów Ziemi. W ten sposób istotnie zwiększymy możliwości obserwacyjne Pi of the Sky.