A A A

Brak miejsca na C:!

PC Format 12/2007
Podczas próby instalacji nowej aplikacji pojawia się komunikat o braku miejsca na dysku. Ratunkiem jest zmiana położenia plików. Zrobisz to bez reinstalacji systemu czy ręcznego poprawiania ścieżki w każdym nowo instalowanym programie.

Uwaga!

Opisywane działania stanowią głęboką ingerencję w system. Redakcja ze starannością przygotowuje materiały, a publikowane porady testowane są na komputerach redakcyjnych. Jednak liczba możliwych konfiguracji i zestawów aplikacji jest tak duża, że nie sposób przewidzieć reakcji systemu w każdej sytuacji. Czytelnik musi mieć świadomość, że wszelkich zmian dokonuje na własną odpowiedzialność.

W artykule pokazujemy dwa sposoby przeniesienia plików. Pierwszy polega na pozostawieniu zainstalowanych programów w ich dotychczasowym położeniu (czyli najprawdopodobniej na dysku C: w folderze Program Files) i takim zmodyfikowaniu rejestru systemu, by każdy nowy program był automatycznie instalowany w nowo wskazanym miejscu, tzn. na bardziej pojemnym dysku twardym czy partycji.

Oprócz modyfikacji rejestru proponujemy zastosowanie innego triku. Polega on na skorzystaniu z obecnego w systemie plików NTFS (domyślnym w systemie Windows XP) mechanizmu punktów połączenia, zwanych też symlinkami, z ang. junction points. Dzięki nim można tworzyć foldery wirtualne, tzn. takie, które dla aplikacji wyglądają jak prawdziwe, chociaż przestrzeń zajmowana przez przechowywane w nich pliki pochodzi z innego dysku.

Metoda pierwsza – modyfikacja rejestru Windows XP

Sposób ten, jak każda modyfikacja rejestru, jest dość ryzykowny, dlatego pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej rejestru. Instrukcję jej wykonania znajdziesz w archiwalnym artykule zamieszczonym na krążku.


Mając uruchomiony system Windows, wciśnij skrót klawiszowy [Windows+R]. Pojawi się okno Uruchamianie. W polu tekstowym Otwórz wpisz polecenie regedit i kliknij OK.


W oknie Edytor rejestru, rozwijając gałęzie rejestru widoczne po lewej stronie, odnajdź i zaznacz kliknięciem katalog: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion


Przejdź na prawą stronę okna, odszukując wartości CommonFilesDir i ProgramFilesDir.


Kliknij dwukrotnie CommonFilesDir i w oknie Edytowanie ciągu w polu Dane wartości wpisz nową ścieżkę dostępu – w naszym przykładzie jest to Z:\Programy\Common. Oczywiście w systemie musi istnieć dysk o danej literze oraz wskazywane foldery na tym dysku; pamiętaj o ich utworzeniu przed modyfikacją rejestru) i kliknij OK. W analogiczny sposób edytuj wartość ProgramFilesDir.


Teraz zamknij okno Edytora rejestru i ponownie uruchom system Windows. Od tej pory każdy nowy program powinien być domyślnie instalowany w nowych folderach wskazywanych przez podane wartości rejestru. Zanim przystąpisz do modyfikowania rejestru systemowego, zapoznaj się jeszcze z uwagami zawartymi w ramce poniżej: „O czym trzeba pamiętać podczas modyfikacji rejestru Windows”.

O czym trzeba pamiętać podczas modyfikacji rejestru Windows

  • Nazwa utworzonych przez ciebie folderów, które mają być zastępcze dla domyślnych folderów Program Files oraz Common Files, jest całkiem dowolna, ale jeżeli instalujesz nie tylko polskojęzyczne oprogramowanie, to lepiej w nazwach nowych folderów nie używać polskich znaków.
  • Modyfikacja rejestru nie powoduje przeniesienia domyślnego foldera Program Files. „Stary” folder wciąż będzie istniał na dysku systemowym (najczęściej jest to dysk C:), ale nie będzie się już rozrastał w trakcie instalowania jakiegokolwiek nowego programu, gdyż ten będzie umieszczony w nowym, wskazanym w wartościach rejestru, folderze.
  • Jeżeli po ponownym uruchomieniu systemu rozwiniesz menu i zobaczysz „puste” ikony, kliknij po prostu taką ikonę. System powinien sam ustalić położenie danego programu i po ponownym rozwinięciu menu Start w miejscu „pustej” ikony powinna się pojawić właściwa. Niestety, sposób ten nie zadziała w przypadku programu Outlook Express. Jeżeli zatem odbierasz pocztę za pomocą tego programu, użyj metody przeniesienia foldera Program Files opisanej w warsztacie „Metoda druga – skorzystanie z punktów połączenia NTFS”.
  • Pod żadnym pozorem nie usuwaj „starego” foldera Program Files umieszczonego na dysku systemowym. Choć nie będzie on uwzględniany przez nowe aplikacje, to wciąż z niego korzysta wiele komponentów i aplikacji instalowanych razem z Windows, jak np. Internet Explorer czy Windows Media Player.
  • Niestety, z opisaną metodą wiąże się ryzyko dotyczące mechanizmu automatycznej aktualizacji Windows XP. Mechanizm Windows Update „zakłada”, mimo zmiany w rejestrze, że domyślnym folderem instalacji dla nowych aplikacji jest wciąż C:\Program Files (o ile system był instalowany na dysku C:). Rezultat trudno przewidzieć, ale bardzo możliwe, że automatycznie pobrana poprawka czy łata nie będzie mogła być poprawnie zainstalowana, nie zadziała, pojawią się błędy itp.

Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto